Predstavnici Sprskog udruženja Mihajlo Pupin iz Fredrikstada u Norveškoj pozvali su sve koji mogu da učestvuju da finansijski pomognu obnovu hrama Sv. Nikole u Gnjilanu na Kosovu i Metohiji. „Poštovani članovi i prijatelji Udruženja Srba Mihajlo Pupin-Osftold, pozivamo vas, da u skladu sa svojim mogućnostima, pomognete obnovu hrama Sv. Nikole u Gnjilanu. Kao što znate, naše udruženje podržava i rado oglašava sve akcije naših članova koje imaju za cilj promovisanje kulture, obrazovanja, pomoći institucijama, pojedincima i svima kojima je naša pomoć potrebna. Ovim putem podržavamo akciju Jugoslava Kovačevića koji prikuplja pomoć za obnovu crkve u svom rodnom kraju. Crkva je stecište kulture i okupljanja preostalih Srba na Kosovu i Metohiji”, poručili su predstavnici Udruženja Srba Mihajlo Pupin u Fredrikstadu.
Spoljašnjost hrama je obnovljena u prethodnim godinama. Članovi ovog vrednog društva će nastojati da prikupe deo sredstava za obnovu ikonostasa i unutrašnjosti hrama.
„Svoj prilog možete uplatiti preko aplikacije VIPPS na broj +4740587780 (Jugoslav Kovačević). Jugoslav će novčanu donaciju lično uručiti sveštenstvu crkve prilikom predstojeće posete. Zahvaljujemo se svima na pomoći i ukazanom poverenju”, dodali su oni u apelu.
Crkva Svetog Nikole u Gnjilanu je podignuta 1861. godine na temeljima starije, omanje crkve u centru Gnjilana, na Kosovu i Metohiji, Srbija. Predstavlja nepokretno kulturno dobro kao spomenik kulture.
Crkva je znatnih dimenzija i prostrane unutrašnjosti nastale kao rezultat bazilikalne osnove. Izvedena je u duhu romantizma 19. veka, sa kombinacijom elemenata različitih stilova, od vizantijskog, preko neoromanskog i neorenesansnog, do neobaroknog. Kao neimar se pominje Damir Zografski Popradiški. Posle velikog požara 1893. godine,[9] crkvu je obnovio Đorđe Novković Hongar iz Papradišta, koji se proslavio gradnjom hrama Svetog Spasa u Sofiji. Visoka ikonostasna pregrada nastala je kada i crkva. U neposrednoj okolini crkve nalazi se zgrada bivše škole, zvonara (izgrađena 1938) i česma (izgrađena 1933), zapisano je na Vikipediji.
U hramu se čuva lepa zbirka ikona, knjiga i crkvenih sasuda. Crkva Svetog Nikole u Gnjilanu danas je stecište Srba iz Kosovskog Pomoravlja. Nakon 1999. godine u Gnjilanu je ostalo desetak srpskih porodica, a Srbi iz okolnih gnjilanskih sela okupljaju se uglavnom u porti gnjilanske crkve.
Izvor: Rasejanje.info