Policija zlostavlja azilante

U tek objavljenom godišnjem izveštaju humanitarne organizacije „Amnesti internešenel“, vlasti u Švajcarskoj oštro su kritikovane zbog odnosa prema beguncima sa raznih strana sveta, između ostalog i zbog kršenja Ženevske konvencije o izbeglicama.
Na udaru su se našle i mere koje bi tek mogle da stupe na snagu, pre svih ona o skraćivanju žalbenog roka sa 30 na 5 dana u slučajevima kada nekom strancu domaćini odbiju molbu za sticanje statusa azilanta. Na crnoj listi našao se i tek podneti vladin predlog o ograničavanju prava na podnošenje zahteva za azil na samo 48 časova od dolaska u Švajcarsku i to uz podnošenje važećih pasoša i drugih ličnih dokumenata.

Sila dozvoljena

Predsednik Konferencije kantonalnih šefova policije Martin Jegi, iz Soloturna, priznao je da ima pojava policijskog zlostavljanja, ali da se to istražuje i da se nasilnici među policajcima kažnjavaju.
– Optužbe su jednostrane i nisu do kraja ispitane. Policija ima nalog da svim dozvoljenim sredstvima obavi povereni zadatak, pa i primenom sile – zaključio je Jegi.

Švajcarski ministar pravosuđa i policije Kristof Bloher hitro je reagovao na ove i druge optužbe humanitaraca tvrdnjom da propisi koji važe za azilante u njegovoj zemlji u potpunosti moraju da budu u skladu sa međunarodnim pravom i pritom priznao samo manje nedostatke u najavljenim izmenama zakona čiji je on glavni predlagač.
Međunarodni humanitarci su optužili i švajcarsku policiju zbog porasta broja slučajeva fizičkog zlostavljanja kandidata za azil. To se posebno odnosi na ponašanje čuvara reda prilikom kontrole dokumenata, proterivanja odbijenih azilanata i suzbijanja demonstracija.