Glumci, pevači, sportisti i druge javne ličnosti odavno sa fanovima komuniciraju na Internetu, a političari, iako svesni značaja tog vida komunikacije ne koriste dovoljno potencijale virtuelnog sveta za političku promociju i izbegavaju dijalog na mreži, izjavili su Tanjugu predstavnici stranaka i stručnjaci iz te oblasti.
Ipak, na Fejsbuku, jednoj od najpopularnijih Internet mreža za druženje, broj profila političara svakodnevno se povećava, pa se tamo mogu sresti predsednik Srbije Boris Tadić, ministar policije Ivica Dačić, kao i njegove kolege zadužene za dijasporu i očuvanje životne sredine Srđan Srećković i Oliver Dulić.
Rame uz rame sa njima su i funkcioneri parlamentranih, vladajućih i opozicionih stranka, Vojislav Koštunica, Nenad čanak, Nemanja Šarović, Maja Gojković, Aleksandar Vučić.
Mnoge političke stranke na toj društvenoj mreži imaju svoje grupe i stranice, neke od njih su otvorili članovi, a neke fanovi, pa partije neretko imaju i po nekoliko desetina profila.
Potpredsednica Skupštine Srbije Gordana čomić jedna je od najaktivnijih parlamentaraca na Internetu. Ona se sa stranačkim kolegama iz Demokratske stranke, ali i sa građanima koji ne dele ista politička uverenja druži na Fejsbuku i na blogu, a smatra da ta vrsta komunikacije ima ogroman uticaj.
Ljudi mogu bez svačega, ali bez komunikacije ne mogu. Verujem da je za političke stranke komunikacija na Internetu nezamenljiva, jer je lako dostupna i direktna, rekla je čomićeva i ukazala da u strankama ima neznanja, nedostatka veština, a ponekad i vremena, pa one još uvek nisu u potpunosti otvorene za političku komunikaciju te vrste.
Ona je uverena da će sve političke stranke biti primorane, pre ili kasnije, da se upuste u direktnu komuniciju sa velikim brojem žitelja virtuelne zajednice.
Za predstavljanje DS na vebu zadužen je tim mladih, koji uređuju sajt stranke i brinu o stranicama na Fejsbuku i drugim društvenim mrežama, navela je čomićeva i dodala da je DS još 2007. godine otvorila na Fejsbuku stranu posvećenu izboru Tadića za predsednika Srbije.
Mnoge njene kolege iz poslaničkog kluba su aktivne na mreži, ali uglavnom zbog predrasuda, kazala je, nisu dovoljno otvorene za građane i objasnila da se političari ustežu od razgovra na netu zato što strahuju da neće biti prihvaćeni.
Prema rečima čomićeve, najbolji primer koliko virtuelna politička promocija može doprineti boljem rejtingu i rezultatu na izborima, jeste predizborna kampanja aktuelnog predsednika SAD Baraka Obame, koji je izbore dobio na Internetu.
Sa tom ocenom slaže se i potpredsednica Nove Srbije Dubravka Filipovski, koja takođe ima profil na Fejsbuku, ali joj obaveze ne dozvoljavaju da ga samostalno uređuje, pa o tome, uz njenu saglasnost, brine i kreativni tim stranke.
Predizborna kampanja Obame bi, rekla je, svima trebalo da bude za nauk, pa možda i da podstakne stranke koje tome ne posvećuju dovoljno pažnje, jer je Internet postao svakodnevni način komunikacije.
Filipovski je kazala da NS u značajnoj meri poklanja pažnju Internet komunikaciji, ima sajt i slične prezentacije partije sa najsvežijim informacijama o aktivnostima…
Potpredsednica stranke, ipak, daje prednost direktnom kontaktu sa građanima.
Da li sam zadovoljna? Pa upravo sam konstatovala da može i više i bolje i da bi trebalo u narednom periodu posvetiti još pažnje toj vrsti komunikacije, rekla je Filipovski i navela da članovi NS vode računa da se na Fejsbuku ne otvraju lažni stranački i profili funkcionera, ali da je takve zloupotrebe ipak teško sprečiti.
Potpredsednica NS je kazala da do sada nije imala nikakvih virtelnih neprijatnosti i istakla da je puno građana upravo putem Fejsbuka pružilo podršku lideru te stranke Velimru Ilići kada je bio napadnut, ali i da je tada osnovana grupa, koja je podržavala i još podržava napadača.
Mladi fukcioner Srpske napredne stranke Marko đurić, takođe, je jedan od onih političara koji imaju profil na Fejsbuku, a svestan je značaja Interneta u savremenoj političkoj komunikaciji.
đurić je kazao da naprednjaci prepoznaju potrebu da se stranka predstavi na sajtu i na socijalnim mrežama i naveo da sajt SNS beleži više od 30.000 poseta mesečno.
SNS će u narednom periodu, najavio je, obogatiti sadržaj sajta informacijama o radu svojih poslanika, što će biračima omogućiti da imaju neposredniji uvid u stavove i postupke onih koje su birali na izborima.
Prema njegovim rečima, naprednjaci nastoje da politička komunikacija putem Interneta bude dvosmerna, pa mnogi funkcioneri imaju profile i fan stranice na Fejsbuku, kako bi neposredno komunicirali sa građanima i čuli njihove stavove i probleme.
Onaj ko želi uspeh u politici u Srbiji mora prepoznati značaj Interneta i sasvim je sigurno da će neki naredni izbori možda biti odlučeni upravo i kampanjom preko Interneta, smatra đurić.
Međutim, konsultantkinja u oblasti korporativnih odnosa sa javnošću Dragana đermanović smatra da stranke na političkoj sceni Srbije ne koriste sve mogućnosti koje Internet nudi, jer nisu spremni na dijalog sa ostalim korisnicima. Njihovi sajtovi su uglavnom jednolični i ne dozvoljavaju interakciju sa posetiocima, a to je zapravo 99 odsto njihovih online aktivnosti, kazala je ona i napomenula da se sajtovi stranaka često ažuriraju, ali da nisu inertesantni.
Mnogi stranački funkcioneri su aktivni na mreži, ali su kruti, suzdržani i zatvoreni kada istupaju u ime stranke, primetila je đermanovićeva, koja smatra da ozbiljan pristup Internet komunikaciji rezultate može dati već nakon devet, odnosno 12 meseci.