(četvrtak, 12. jul, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Odluka Ustavnog suda kojom je praktično poništena kancelarija Vojvodine u Briselu a Novi Sad preimenovan iz glavnog grada u administrativni centar izazvala je pravi politički zemljotres u Novom Sadu i potisnula u drugi plan izbor nove pokrajinske vlade. Stranke predlagale: nove pokrajinske izbore, promenu Ustava, pravdu pred Evropskim sudom, izjašnjavanje Skupštine Srbije.
Iznenadne posete Vučića i Dačića svetskim centrima moći. Lider naprednjaka otputovao za Vašington, dok je mandatar otišao u Berlin.
Akademik Dobrica ćosić demantuje spekulacije u vezi sa izjavom da Kosovo treba civilizovano predati i potvrdjuje da je za podelu Kosova.
Evrozona je epicentar radničke krize, procenio je MRO. Ukoliko Brisel smesta ne odustane od drakonske štednje kao glavnog leka za finansijske nevolje regiona nezaposlenost u evrozoni narašće 2014. na 22 miliona.
Ustavna bura u Vojvodini
Odluka Ustavnog suda Srbije da proglasi neustavnim pojedine odredbe Zakona o utvrđivanju nadležnosti AP Vojvodine, izazvala je juče pravi politički zemljotres u Novom Sadu, gde su održane dve sednice Skupštine Vojvodine: prva na kojoj je dovršeno konstituisanje i druga na kojoj je izabrana nova pokrajinska vlada sa Bojanom Pajtićem na čelu, piše Politika.
SNS i DSS zatražili su da sednica Skupštine Vojvodine bude odložena, dok je LSV pozvao pokrajinsku vladu da zaštitu zatraži pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu.
Šef poslaničke grupe SNS-a Igor Mirović smatra da bi posle odluke Ustavnog suda trebalo raspisati nove pokrajinske izbore.
Odluka Ustavnog suda kojom je praktično poništena kancelarija Vojvodine u Briselu, Novi Sad preimenovan iz glavnog grada u administrativni centar, a ukinuto još 20 nadležnosti, unela je veliku pometnju u vojvođanski politički vrh. Ukidanje glavnih vojvođanskih atributa potisnulo je u sredu u drugi plan i izbor nove vlade, pišu Novosti.
Predsednik SAPV Ištvan Pastor (SVM) zatražio je da se o ovoj odluci izjasni Skupština Srbije koja je usvojila Zakon o nadležnostima i Statut.
Statut Vojvodine nije protivustavan već je Ustav Srbije antivojvođanski, izjavila je predsednica poslaničke grupe Lige socijaldemokrata Vojvodine Maja Sedlarević i zato ona smatra da je neophodno menjati Ustav Srbije.
Pajtić je ocenio da odluka Ustavnog suda Srbije ima više politički nego pravnički karakter.
Odluka Ustavnog suda da na predlog DSS poništi neustavne odredbe Statuta Vojvodine, po mišljenju lidera DSS-a Vojislava Koštunice predstavlja veliku pobedu državotvorne politike i vraća veru da u Srbiji pravo može da pobedi nepravo i separatizam.
Vučić u Americi, Dačić U Nemačkoj
Kratki predah u sastavljanju novog ministarskog kabineta izazvale su i iznenadne posete Vučića i Dačića svetskim centrima moći. Lider naprednjaka otputovao je u sredu za Vašington, dok je mandatar sa svojim savetnikom Ivicom Tončevom otišao u Berlin, gde bi trebalo da se sastane sa saradnicima nemačke kancelarke Angele Merkel, pišu Novosti.
Zvaničnike te zemlje upoznaću sa programom i ciljevima budućeg kabineta. To je veoma bitno jer Nemačka ima veoma važnu ulogu u EU, rekao je Dačić i najavio da će se 26. jula u Briselu sastati sa visokom predstavnicom EU Ketrin Ešton.
Spekuliše se da bi među adresama višednevne posete lidera naprednjaka Americi trebalo da budu Ministarstvo odbrane (Pentagon), Federalni istražni biro (FBI) i Agencija za borbu protiv narkotika (DEA), s obzirom na to da se očekuje da će Vučić u novoj Vladi Srbije biti ministar odbrane i vicepremijer zadužen za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala, piše Danas.
Vučić preuzima sve tajne službe
Dogovor koalicije SNS-SPS-URS o kadrovima ulazi u završnu fazu, a ostalo je samo nekoliko nepoznanica. Prema saznanju Blica, mestu predsednice Skupštine najbliža je potpredsednica SNS Jorgovanka Tabaković, a pao je i dogovor da svim službama bezbednosti BIA, VBA, VOA – upravlja SNS.
Predsednik SNS-a Aleksandar Vučić biće koordinator rada službi, piše list.
ćosić: Nisam trgovao Kosovom
Akademik Dobrica ćosić za Novosti demantuje spekulacije u vezi sa izjavom da Kosovo treba civilizovano predati:
Nikada nisam trgovao Kosovom. Nikada ga ne bih predao, ni civilizovano, ni ratom. Ono što je moja stara ideja, koju sam javno predlagao i obrazlagao, bila je – podela Kosova. Ili tačnije, teritorijalno razgraničenje sa Albancima.
Ali, nikada nisam napisao da Kosovo treba civilizovano predati. Ne razumem zašto me novine i dalje tako olajavaju, tumače i prevode. To je više od laži i prevare. Vade polurečenice, pa citiraju kao stavove, izjavio veliki pisac Dobrica ćosić, više nego ljut što su jedne beogradske novine, pa potom televizije, tobože citirale njegov stav da Srbija mora da civilizovano preda Kosovo.
ćosić podseća da su se podelom Kosova jedno vreme bavili i najuticajniji balkanski pregovarači kao i da je ta ideja postala bliska i Zoranu đinđiću:
Ali to nije predaja Kosova. Nije ni prodaja – još energično, ali emotivno odgovara ćosić
Mnogi bi hteli u vlast
Nova vlada Srbije mogla bi da ima podršku u parlamentu od skoro 150 poslanika. Jer, uz naprednjake, SPS-PUPS-JS i URS, vladajućem bloku mogli bi da priđu i Mađari, Ljajićev SDPS, Ugljaninova SDA i jedan poslanik koalicije Sve zajedno, pišu Novosti.
Prema saznanjima lista, neformalni pregovori sa novim potencijalnim partnerima uveliko traju, a sledeće nedelje mandatar Ivica Dačić bi trebalo i zvanično da obelodani koje sve stranke su spremne da podrže ciljeve nove vlade i da u Skupštini stanu iza njegovog tima.
Dok se kuje strategija za pridobijanje novih saveznika, udara se i završni glanc ministarskog kabineta. Najveće nepoznanice su mesto šefa diplomatije i ministra za vere i ljudska prava, koja su na kvoti SNS.
Uz Dačićev kabinet radiće i dve kancelarije: za KiM i dijasporu. Spekuliše se da će prvu da vodi Krstimir Pantić (SNS), predsednik opštine Kosovska Mitrovica. Naprednjaci su rešili i da Milicu Delević ostave na čelu vladine Kancelarije za evropske integracije, pošto, navodno, nisu uspeli da je ubede da preuzme diplomatiju, tvrdi list.
A neki bez dozvole DS neće ni da im daju pola vlade
Da mi SNS, SPS i URS daju pola vlade, u nju neću ući ako se s tim ne saglasi DS. Zbog toga s Dinkićem, Nikolićem i Vučićem nisam ni razgovarao o resorima. Želim pre svega da ostanem lojalan i korektan partner demokratama, jer smo s njima bili na izbornoj listi. Postoji realna opasnost da SDPS van republičke vlasti bude marginalizovana, ali spreman sam da, kao i u Vojvodini, uđemo u politički rizik i budemo opozicija ako DS to od nas bude zahtevala, ističe za Danas Rasim Ljajić, predsednik Socijaldemokratske partije Srbije.
Da mi daju da budem pet puta premijer, ne bih na to pristao dok ne razgovaram s Tadićem, kaže Ljajić i dodaje da ovih dana planira da razgovara s liderom DS-a.
Ljajić ocenjuje da postoji realna opasnost da van republičke vlasti SDPS, ne bude dovoljno vidljiva i prisutna u javnosti, i dodaje da su spremni da preuzmemu taj politički rizik i budu u potpunoj opoziciji.
Neke nisu ni zvali, a ni oni ne bi
Lider DSS Vojislav Koštunica govori za Novosti o poziciji stranke i očekivanjima od nove vladajuće koalicije:
Niko nije pregovarao sa DSS jer znaju da nas Zapad ne želi. Naš odnos prema vlasti biće – kakav bude njihov prema državi.
Zbog ključnih političkih razlika u odnosu na stranke koje će činiti vladajuću većinu, DSS je ostao izvan pregovora za formiranje vlade. Ali činjenica je da je bivši režim koji je promovisao politiku da Evropa nema alternativu, morao da padne i da narod sada od nove vlasti očekuje sveobuhvatne promene, glavne su poruke lidera DSS.
Na pitanje zašto je samo DSS zaobidjen u postizbornim pregovorima, iako ima 21 poslanika, Koštunica odgovara: Zato što su to jedini poslanici u Skupštini koji su za političku neutralnost Srbije i protiv ulaska u EU.
Svima je bilo jasno da DSS od te svoje politike neće odustati samo zarad ulaska u vlast. Verujem da je zbog toga svima bilo i bespredmetno da sa nama pregovaraju, rekao je Koštunica.
Vreme će pokazati da smo u pravu i da je politička neutralnost uslov za razvoj i opstanak zemlje. Potpuno je jasno da EU ne zanima Srbija u celini, već oni vide našu državu kao prepolovljenu. Pri čemu traže da jedan deo naše zemlje uspostavi dobrosusedske odnose sa drugim svojim delom – sa Kosovom.
Patrijarh Irinej tražio da Verica Kalanović bude ministarka vera?
Patrijarh SPC Irinej, na sastanku s predsednikom Srbije Tomislavom Nikolićem u ponedeljak u Patrijaršiji, izrazio je želju da ministarka vera u novoj vladi bude članica Predsedništva URS Verica Kalanović, saznaje Danas iz više izvora u SPC.
Razlozi za to su jednostavni – otac Kalanovićeve, Velibor, studirao je teologiju i čak bio cimer i prijatelj sa sadašnjim patrijarhom Irinejom, a njen deda bio je sveštenik. Poglavar SPC i Kalanovićeva poznaju se dugi niz godina, a ona je, kako je i više puta izjavila u medijima, vernica celog života.
Ipak, po svemu sudeći, patrijarhova želja ostaće neispunjena. Male su šanse da će u Vladi Srbije uopšte postojati posebno ministarstvo vera, već će se verovatno osnovati kancelarija za saradnju sa crkvama i verskim zajednicama.
Evropom kruži bauk nezaposlenosti
Tekuća faza finansijske krize Zapada preti da izazove katastrofu na tržištu rada razvijenog sveta, upozoravaju ove sedmice Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) i Međunarodna organizacija rada (MRO), piše Politika.
Evrozona je epicentar radničke krize, procenio je juče MRO. Trogodišnja kriza evrozone zauvek je od 2009. izbrisala već 3,5 miliona radnih mesta. Do 2014. kriza monetarne unije EU smaći će još 4,5 miliona poslova, ukoliko Brisel smesta ne odustane od drakonske štednje kao glavnog leka za finansijske nevolje regiona, smatra MRO.
Nezaposlenost u evrozoni danas iznosi 11,1 odsto sa tendencijom rasta, odnosno 17,5 miliona ljudi već nema redovan mesečni prihod. Taj alarmantni broj nezaposlenih narašće 2014. na 22 miliona ako politički vrh EU hitno ne osmisli preciznu strategiju za zapošljavanje i ako ne otvori kanal za nove investicije
Diplome na proveri
Hapšenje osumnjičenih za lažna svedočanstva zagrebalo samo po površini korupcije u školstvu. Prosvetna inspekcija počela je da češlja sve škole, posebno srednje. Proveravaće se matične knjige, zapisnici sa polaganja, diplome, svedočanstva, pišu Novosti.
Sve diplome kupljene u Srednjoj tehničkoj školi u Smederevu biće poništene, a krivične prijave biće podnete i protiv kupaca. U školi će biti uvedene privremene mere, a uprava i školski odbor biće – raspušteni. Ovo je, uz hapšenje devet osoba, osumnjičenih da su zaradili više od milion evra prodajući lažne diplome za vanredne učenike, epilog akcije policije i prosvetne inspekcije u kojoj je otkriven najveći korupcionaški skandal u srpskom školstvu, posle afere Indeks.
Prema istraživanjima prosveta je na drugom mestu po rasprostranjenosti korupcije, odmah iza zdravstva. Kada je, nedavno, Elektroprivreda Crne Gore poslala na proveru sve diplome stečene u Srbiji utvrđeno je da je od 2.000 diploma bilo čak deset odsto nevažećih.
Tači o rukovanju s Tadićem: Premalo i prekasno
Kosovski premijer Hašim Tači ocenio je da je rukovanje s bivšim predsednikom Srbije Borisom Tadićem na Kroacija samitu u Dubrovniku bilo premalo i prekasno, jer Tadić to nije učinio kao predsednik, prenosi Pres.
U intervjuu za hrvatski nedeljnik Globus, Tači je kazao da su preterane ocene da je to rukovanje bilo istorijsko, ali je – kako je dodao – važan, iako simbolički, signal spremnosti vlade u Prištini za dobrosusedske odnose sa Srbijom i za regionanu saradnju dve države na putu ka evropskim integracijama.
Ističući da je vlada u Prištini spremna za nastavak dijaloga s Beogradom, on je dodao da je Prištini kao sagovornik prihvatljiv ko god bio na vlasti u Srbiji.
Obeležene godišnjice zločina u Bratuncu i Srebrenici
U Bratuncu je juče, služenjem parastosa i polaganjem venaca na spomen krst, obeleženo 20 godina od stradanja 3.267 Srba, uglavnom civila, koje su na području srednjeg Podrinja i Birča pobile jedinice bošnjačke Armije BiH 1992. godine, javili su elektronski mediji u Republici Srpskoj, prenosi Pres.
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS Petar đokić je upozorio da niko još ni pred jednim sudom nije odgovarao za ove zločine. đokić je pozvao međunarodnu javnost da zločinima nad srpskim narodom da isti značaj kao što je dala zločinima nad Bošnjacima, koje Srbi ne osporavaju.
Sahranom posmrtnih ostataka još 520 žrtava, u Potočarima je obeležena 17. godišnjice zločina u kojem je Vojska Republike Srpske, kako je utvrđeno u Haškom tribunalu, jula 1995. sistematski ubila između sedam i osam hiljada muslimanskih muškaraca, dok je oko 30.000 civila evakuisano, piše list.
List Danas prenosi samo tekst o obeležavanju godišnjice u Srebrenici pod naslovom: Obama: Amerika se protivi poricanju genocida.
Ime Srebrenice uvek će biti povezano sa najmračnijim događajima iz 20. veka, saopštio je američki predsednik Barak Obama, objavila je Ambasada SAD u BiH SAD odbacuju nastojanja da se iskrivljuju razmere ovog zločina, da se opravda motiv za zločin, da se okrive žrtve i da se negira nepobitna činjenica da je to bio genocid“, poručio je Obama, prenosi Danas.
(Podsetimo da i američki istrtaživači dovode u pitanje genocidno tumačenje masakra u Srebrenici pa i obrazloženje pomenute presude Haškog tribunala kojom je utvrđen genocid u Srebrenici)
Srbiji preti žeđ
Iako često mislimo da je Srbija bogata vodom i da možemo da se razbacujemo dragocenom tečnošću, sagovornici Politike, iskusni stručnjaci vodoprivrede upozoravaju da stvari stoje suprotno. Srbiji preti ozbiljna žeđ ukoliko se ne izgradi još oko 20 hidroakumulacija, što bi moglo da košta oko dve milijarde evra.
čim su počele tropske vrućine u Srbiji, pojavio se problem sa nestašicom vode u pojedinim gradovima. Nedavno je Prokuplje ostalo bez dragocene tečnosti, a nestašica se javila i u drugim krajevima zemlje.
Ako brzo ne izgradimo akumulacije, narednih decenija bićemo žedni, jer je situacija je izuzetno teška– upozorava mr Vladimir Tanacković, savetnik u Direkciji za vode pri Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva, trgovine i vodoprivrede.
čija je zadužbina kralja Petra na Oplencu
Predsednik opštine Topola i princeza Jelisaveta ne prihvataju odluku prestolonaslednika Aleksandra da za v. d. upravnika Zadužbine postavi Vladana Živulovića, piše Politika.
Predsednik opštine Topola Dragan Jovanović, koji je takođe član UO Zadužbine, tvrdi da upravnik može biti samo rodom iz ovih krajeva. Podseća da je, od kada je postao predsednik opštine oktobra 2004, i kao član UO Zadužbine, krenuo u obnovu ekonomije. Podigli su, kako kaže, 12,5 hektara vinograda, obnovili kraljev podrum, i omogućili da Zadužbina godišnje proizvodi više od 50.000 litara vina, bez pomoći države, prestolonaslednika, ili bilo koga drugog.
Ali, na kraju je prestolonaslednik, koji dinara nije uložio u sve to, suprotno željama opštine Topola i Šumadijske eparhije SPC, doveo za upravnika Živulovića. Oplenac za to vreme propada, ne zna se više koliko ima vina u tankovima, ko sređuje park, ko podiže kredite, a ko treba da ih vraća, kaže Jovanović.
Mlađan Mićić Pacov opet uhapšen
Mlađan Mićić, zvani Pacov, koji je pred Specijalnim sudom osuđen na 12 godina zatvora zbog trgovine narkoticima, priveden je u sredu u požarevačku policiju. On je ispitan u istrazi vezanoj za pronalazak veće količine oružja i sumnja se da je deo veće grupe na čijoj se identifikaciji radi, pišu Novosti.
Mićić je predat nadležnima u zatvoru Zabela, gde izdržava kaznu, a u vreme hapšenja bio je na produženom vikendu. Kako list nezvanično saznaje, sumnja se da je Mićić imao podršku iz zatvora, a ispituje se i ko mu je dao status slobodnjaka.
Marku Miloševiću život ugrožen
Marku Miloševiću otkazuju oba bubrega i život mu je ozbiljno ugrožen, saznaje Pres.
Sin bivšeg predsednika Srbije Slobodana Miloševića nalazi se na lečenju u Rusiji, a da je ozbiljno bolestan otkrila je juče, prvi put, njegova supruga Milica Gajić za Presov Nedeljnik. Milica Gajić nije želela da iznosi detalje o teškoj bolesti supruga.
Egzit sutra otvara kapije
U četvrtak u 18 časova otvaraju se kapije trinaestog po redu Egzit festivala, koji će trajati do nedelje, 15. jula do ranih jutarnjih sati na Petrovaradinskoj tvrđavi u Novom Sadu, piše Danas.
Program na glavnoj bini Egzita počinje u 20 časova, a ono što nas očekuje su nastupi domaćeg sastava Kriške, velška mešavina metala, panka i regea, Skindred, plesna atrakcija Gosip i pop legende Duran Duran.
Tokom četiri dana festival će ugostiti preko 400 izvođača na 22 bine, a drugi dan festivala, petak 13, biće u znaku maskenbala. Više od 2.500 ljudi pristiglo je u Egzit Vilidž koji je svoje kapije otvorio u ponedeljak ujutru.