Pomoc tajnih saveznika

Podatak koji je Slobodan Miloševic izneo pred Haškim tribunalom da je svedok Fehim Alšani iz Orahovca dobio punu penziju, a ne da je otpušten sa mesta direktora jedinice Službe društvenog knjigovodstva, iznendadila je domacu javnost.
Odakle Miloševicu taj podatak, kao i mnogi drugi kojima raspolaže, pitanja su koja se neminovno postavljaju.
– Bivši predsednik Slobodan Miloševic je odlicno informisan i pripremljen za iskaze svih svedoka, jer ima nesumnjivu informativnu podršku više nezavisnih saradnika koji sigurno imaju uvid u strogo cuvane arhive i državne tajne. Pri tome, treba imati u vidu da nekadašnji jugoslovenski predsednik ima saveznike i simpatizere ne samo u Jugoslaviji vec i drugim državama i organizacijama kojima je osnovna delatnost prikupljanje znacajnijih i korisnih informacija, objašnjava za „Vesti“ dr Veroljub Milanovic iz Centra za vojnostrategijske studije.
Ovaj vojni publicista sumnja da do Slobodana Miloševica dolaze podaci koje za njegovu odbranu prikuplja sadašnja vlast u Beogradu.

Strahovanje državnika

Veroljub Milanovic dodaje da od svedocenja Slobodana Miloševica strahuju i mnogi aktuelni i bivši zapadni državnici cija je uloga u novim balkanskim ratovima obavijena velom tajne.
– Na ovim prostorima je bilo izmešano toliko uticaja, pritisaka, interesa, moci i novca, da se cesto nije znalo ko je kome saveznik, a ko protivnik. Slicno tome i ubedljiva odbrana Slobodana Miloševica bi možda koristila i onima, kojima bi se u Jugoslaviji, najmanje nadali – zakljucuje sagovornik „Vesti“.

– To je cista spekulacija. Sadašnja vlast u Beogradu, ima najmanje razloga da pomaže Slobodanu Miloševicu. Premijer Zoran đindic ne bi ga ni izrucio da je imao nameru da mu kasnije pomaže. Nije, medutim, iskljucena mogucnost da mnogi Miloševicevi simpatizeri, koji su ostali u državnom aparatu, samostalno pomažu njegovoj odbrani, tajnim dostavljanjem korisnih informacija – kaže dr Milanovic.
Izvor „Vesti“ iz Socijalisticke partije Srbije tvrdi da država ni na koji nacin ne pomaže odbranu Slobodana Miloševica niti omogucava timu koji se bavi prikupljanjem podataka uvid u potrebnu dokumentaciju.
– Mi smo u nekoliko navrata zvanicno tražili od države da omoguci uvid u arhive, ali zvanicnici nas nisu udostojili odgovora – tvrdi naš sagovornik.
Kada je rec o nacinu na koji Miloševic dobija potrebne dokumente i podatke, naš izvor iz SPS navodi da se radi o taktici „pomocu štapa i kanapa“. Miloševicu najviše pomažu njegovi beogradski advokati Dragoslav Ognjanovic i Zdenko Tomanovic, ali i citava grupa advokata okupljena oko udruženja „Sloboda“.
– Predsedniku stiže veliki broj pisama sa raznim podacima. U svakodnevnim kontaktima sa mnogobrojnim partijskim drugovima i pravnicima, Miloševic dobija informacije koje su od dnevne važnosti. Valja racunati i na odlicno Miloševicevo pamcenje – napominje izvor iz SPS.
Za prikupljanje važnih informacija i podataka SPS, koristi i arhivu „Borbe“, ali ne treba iskljuciti mogucnost i postojanja neke važnije arhive koja se nalazi u samoj stranci.