Izbori na Kosmetu protiv Ustava i Rezolucije 1244?
Danijela ćirović
Predsednik Srbije Boris Tadić trebalo bi danas da dostavi datum parlamentarnih izbora predsednici Skupštine. U opticaju su 29. april i 6. maj, kaže ona, dok je odluka o glasanju za predsednika države na Tadiću: on će ili sačekati da mu istekne mandat ili odlučiti da se na birališta izađe ranije. Što se tiče raspisivanja srpskih pokrajinskih izbora na Kosmetu, Ivanović reče da bi o tome morao da se donese zakon, što je moguće samo promenom Ustava, kao i da bi se prekršila Rezolucija 1244 prema kojoj su izbori u nadležnosti Unmika, koji je opet ovlašćenja prebacio na kosovske institucije. U Prištini oceniše da je fusnota uz predstavljanje Kosova zaustavila dalja priznanja nezavisnosti. Bivši saradnici Zorana đinđića govore o pokojnom premijeru na devetogodišnjicu njegove smrti. U Makedoniji su se nastavili međuetnički sukobi. Amerika je promenila lokaciju za održavanje samita G8 da bi mogao i Putin da dođe. NASA će lansirati i srpski satelit 2015. Naučnik ove agencije dao je argumente koji opovrgavaju mogućnost da 21. decembra ove godine dođe do smaka sveta. Upucani Nišlija preživeo je rafal. Dragojević reče da je Anđelinino ostvarenje veoma loš film i da mu nije jasno na šta je potrošila 13 miliona dolara. Navijač je posle utakmice Partizan-Sloboda udario Markovića.
Tadić odlučuje o datumu
Izbori za parlament i lokalnu vlast biće raspisani sutra, pišu Novosti, a održaće se najverovatnije 6. maja. Vladajuća koalicija još nije odlučila da li će građani istog dana glasati i za predsednika, kaže u intervjuu za ovaj list Slavica đukić-Dejanović. Tokom današnjeg dana se, naime, očekuje zvanična informacija od predsednika Srbije Borisa Tadića o datumu za parlamentarne izbore. U opticaju su i dalje dva termina – 29. april i 6. maj – s tim što će najverovatnije biti ovaj drugi datum. Što se tiče pitanja da li će svi izbori ići u paketu, o tome još traju konsultacije u vrhu države. Na predsedniku Tadiću je da definitivno proceni da li će sačekati da mu istekne mandat ili će se šef države birati ranije, kaže predsednica parlamenta.
Samo uz promenu Ustava
Pre eventualnog raspisivanja srpskih pokrajinskih izbora na Kosmetu, Skupština Srbije bi morala da donese zakon o autonomnoj pokrajini, što je moguće samo promenom Ustava, rekao je državni sekretar Ministarstva za Kosmet Oliver Ivanović. Pokrajinsko izvršno veće raspušteno je pre 20 godina, kaže on. U međuvremenu, mnogo toga se dogodilo, ali ništa nije uticalo na Skupštinu da donese zakon o Kosmetu. U sadašnjim okolnostima, donošenje takvog zakona bilo bi u suprotnosti sa Ustavom, koji osim konstatacije da je Kosmet deo Srbije pod međunarodnim protektoratom, ne definište pokrajinske organe niti način njihovog izbora, objašnjava on a prenosi Danas. Izborima bi se prekršila i Rezolucija 1244, dodaje Ivanović, jer su oni u nadležnosti Unmika, koji je ovlašćenja preneo na kosovske institucije. Inače, Srpski pokret otpora je aprila 2010, pa sredinom februara ove godine, dostavio predloge ovakvog zakona.
Fusnota zaustavila dalja priznanja?
Kosovo nije priznala nijedna nova država iako je američki državni sekretar Hilari Klinton, odmah po postizanju sporazuma o regionalnom predstavljanju Prištine, rekla da će dogovor omogućiti nova priznanja i da će navesti članice UN koje to još nisu učinile, da priznaju nezavisnost. Objašnjenje za kašnjenje dao je poslanik DSK-a i bivši ministar spoljnih poslova iz Prištine Skender Hiseni, piše Politika, koji je rekao da je Beograd počeo da koristi sporazum o regionalnom predstavljaju kako bi lobirala protiv nezavisnosti. Hiseni je objasnio da je MSP Srbije ovih dana uputio pismo zemljama koje nisu priznale Kosovo, da to i ne čine jer su prihvatanjem fusnote sa referencom na Rezoluciju 1244 Albanci implicitno prihvatili i pregovore o statusu.
DS ispucao glavne adute
Dobijanjem statusa kandidata za članstvo u EU i promocijom novog modela fijata u Ženevi, od čijeg izvoza Srbija očekuje prihod od 1,5 milijardi godišnje, stiče se utisak da su ispucani najveći izborni aduti DS-a i vladajućih stranaka, piše Danas. Sagovornici, međutim, kažu da će oni i tokom kampanje imati šta da ponude jer je ostalo puno neurađenog posla. Iskustvo pokazuje da partije na vlasti uglavnom čekaju poslednji čas za akciju kojom nastoje da pridobiju birače. Tako je bilo 2008. kada je na krilima dobrih vesti iz Brisela, posle potpisivanja SSP-a i ugovora s Fijatom, koalicija ZES izborila pobedu na izborima.
Bećković kandidat SNS-a
Mogućnost da SNS na predsedničkim izborima kao protivkandidata Borisu Tadiću kandiduje književnika Matiju Bećkovića, izazvala je buru u javnosti, piše Pres. Centrala naprednjaka brzo je demantovala vest a Bećković je za ovaj list rekao da i za njega važi dogovor da ne daje izjave do završne ceremonije. U korist teze da bi Bećković bio dobar kandidat SNS-a navedeno je da bi on privukao ne samo sigurne glasove SNS-a, Nove Srbije i DSS-a, već i tvrdog biračkog jezgra SPS-a i PUPS-a, kao i dobar deo birača radikala.
Srbiji fale TV dueli
Pre nego što su izbori raspisani, Aleksandar Vučić je rekao da sanja televizijski duel sa Draganom đilasom, možda i zato što na onaj, zakazan 2008. godine, nije došao zbog, kako je rekao, zdravstvenih problema, piše Politika. Analitičar Branko Radun kaže da Srbiji nedostaje debata, da političare treba sučeliti a da će ljudi izabrati one koji deluju ubedljivije i imaju bolje argumente. Vladajuća garnitura sada deluje posredno preko medija, ali bi bilo dobro da na ekranima vidimo lidere stranaka, koji bi rkeli nešto što su do sada izbegli da kažu, navodi on.
Akcionari Luke traže poništenje
Klub malih akcionara Luke Beograd danas treba da podnese tužbu Višem sudu u Beogradu, kojom traži da se poništi prodaja akcija preduzeća iz septembra 2005. kada je državni Akcijski fond ustupio firmi Vorldfin Milana Beka svoj vlasnički paket od 40 odsto akcija. Sledeći taj primer, to su učinili i mali akcionari sa svojih 53 odsto akcija. Klub najavljuje da će se uskoro obratiti i Međunarodnom sudu za ljudska prava u Strazburu zbog nerazumno dugog perioda suđenja, jer se od 2007. vodi postupak protiv Luke za isplatu razlike u ceni od devet evra, po koliko su ih prodali, do 23 evra koliko proističe iz tajne procene vrednosti preduzeća.
O uspomeni na đinđića
Hrvatski urednik i novinar Denis Kuljiš za Danas piše o ubistvu premijera Zorana đinđića. Na kojoj razini uspomena na ubijenog premijera funkcionira – da li je đinđić postao mit, ’pozitivni mit’ kako je postulirala Latinka Perović, znači žrtva i politički simbol beogradske politike koja svakih sto godina – 1903. kao i 2003 – umori jednog prozapadnjačkog državnika u ime nekih mračnih kombinacija koje se objašnjavaju pravoslavljem i interesima političko-obaveštajnog podzemlja, piše, između ostalog, Kuljiš.
Novosti podsećaju da je đinđić ubijen 12. marta 2003. na ulazu u zgradu Vlade. Dve godine ranije je preuzeo mesto premijera kada je Srbija bila oronula kuća. Ali ni slutili nismo da će se baš svaki zid kada ga malo zagrebemo srušiti. Sve je bilo toliko ruinirano i devastirano. Moj prioritet je da uklonim neke prepreke koje vode ka ubrzanom vraćanju zemlje u Evropu, govorio je tada đinđić. Za list govore njegovi bivši saradnici i ministri u Vladi.
đinđićeva Vlada je oborila godišnju inflaciju sa 41 na 15 odsto a uvođenjem čvrste monetarne politike dinar je ponovo stekao vrednost. Krajem 2001. zabeležen je privredni rast od 5,5 odsto, podseća Politika.
Rehabilitacija Draže 23. marta
Pres piše da će general Dragoljub Draža Mihailović biti rehabilitovan u postupku koji je zakazan za 23. mart u Višem sudu u Beogradu. Posle rehabilitacije Mihailovića, koji je streljan 17. jula 1946. jer ga je vojni sud proglasio krivim za izdaju i ratne zločine, u Srbiji više ništa neće biti isto. Istoričar Miodrag Janković kaže da je general junak bez groba, najtragičnija ličnost novije srpske istorije i oličenje naše srpske nesreće.
NASA lansira srpski satelit
Američka agencija za istraživanje svemira NASA 2015. godine lansiraće 50 manjih satelita, od kojih bi jedan trebalo da bude konstruisan u Srbiji, prenosi Blic. Zahvaljujući inicijativi mladog naučnika Stefana Vlajkovića, naučne institucije i kompanije iz naše zemlje dobiće priliku da postanu deo velikog projekta. čim se Vlajković, doktorant Tehnološkog instituta u Cirihu, preko projekta konstrukcije satelita koji koriste nanotehnologiju povezao sa najprestižnijom agencijom na svetu, dobio je ideju da u taj projekat uključi i Srbiju.
Entički sukobi u Makedoniji
Nasilnički incidenti nastavili su se u noći između subote i nedelje u Skoplju, Tetovu i Prilepu, između Albanaca i Makedonaca. Jedan Makedonac od oko 15 godina odveden je u bolnicu pošto ga je u centru Skoplja prebila grupa Albanaca, od kojih su neki bili naoružani bejzbol palicama. Policije je, prenosi Politika, privela pet napadača. U skopskom naselju đorđe Petrov, gde većinom žive Makedonci, nepoznati napadači su palicama udarili 66-godišnjeg čoveka a zatim pobegli u pravcu većinski albanskog naselja Saraj. U Tetovu su privedena dvojica braće iz grupe koja je napala dvojicu ljudi. U napadu je povređen i policijski službenik. U Prilepu je oko jedan sat noću napadnut 17-godišnjak koga je veća grupa udarala u glavu. Mladić je zadržan u lokalnoj bolnici.
Promena lokacije za G8 zbog Putina
Američki predsednik Barak Obama među poslednjima je čestitao pobedu Vladimiru Putinu na ruskim izborima za predsednika, ali je promenio mesto održavanja samita Grupe 8 kako bi ga privoleo da dođe, pišu Novosti. Bilo je planirano da se samit održi u čikagu, pred sastanak članica NATO a sadašnja lokacija je rezidencija američkog predsednika u Kemp Dejvidu u državi Merilend. Domaćini su tako odlučili da se Putin ne bi našao u nezgodnoj situaciji, da pred samit NATO demonstrativno napušta čikago.
Nema smaka sveta 21. decembra
Blic objavljuje da je NASA objavila video u kojem opovrgava tumačenja majanskog proročanstva o smaku sveta koji bi navodno trebalo da nastupi 21. decembra ove godine. Naučnik Don Jiomens iz te agencije ponudio je argumente protiv najčešćih mitova o kraju života na Zemlji. Jiomens ističe da se majanski kalendar uopšte ne završava 21.12, već tada samo počinje novi vremenski ciklus. Pominjani mit o planeti Niburu koja se navodno približava Zemlji i sudariće se s njom u decembru, ovaj naučnik pobija rečima da bi se to odavno uočilo da je tako. Kada bi planeta kojim slučajem bila nevidljiva, svejedno bismo uočili efekte njene gravitacije na okolne planete, kaže on. Što se tiče pretpostavke da će solarna oluja izazvati masovnu smrt na Zemlji, Jiomens navodi da su se dve solarne oluje dogodile baš pre nekoliko dana, ali da su one deo normalnog 11-godišnjeg ciklusa Sunca, čija radijacija nije pogubna po zdravlje.
Predsednik opštine udario novinarku
Predsednik opštine Dragi Damjanović fizički je i verbalno napao novinarku krepoljinske televizije AS Aleksandru đorđević, udarivši je nekoliko puta, kao i kameru koja je povredila novinarku, piše Pravda. Incident se dogodio u selu Krupaja kod Žagubice. Slučaj je prijavljen policiji, koja je novinarku uputila na pregled u požarevačku bolnicu. đorđevićeva je najavila da će Damjanovića tužiti za povredu ugleda, časti i nanošenja fizičkog i duševnog bola.
Nišlija preživeo rafal
Nišlija M. S. (27) na koga su u subotu uveče nepoznata lica pucala u centru grada, van je životne opasnosti iako je zadobio prostrelnu ranu grudnog koša. Niška policija je saopštila da traga za napadačima, koji su ispred diskoteke Studio izrešetali džip u kojem je bio M. S, navode Novosti. Posle pucnjave, oni su audijem pobegli u pravcu stadiona Železnik a vozilo je nešto kasnije pronađeno zapaljeno. M. S. je uspeo da se ranjen izvuče iz kola i pokuša da pobegne, ali je pao posle 200 metara ispred jedne kafane, gde su prolaznici pozvali Hitnu pomoć.
Miloš Savić ranjen je u istom klubu 2010, ispred kojeg je sada bio ranjen, piše Pres. Policiji je u bolnici koja ga čuva rekao da nema neprijatelja i da ne zna ko ga je ranio.
Na šta je Anđelina potrošila 13 miliona
Režiser i scenarista Srđan Dragojević je u emisiji Nedeljom u dva na HRT-u govorio i o rediteljskom prvencu Anđeline Džoli. Rekao je, kako prenose Novosti, da je reč o veoma lošem filmu. Meni je jednostavno neverovatno da je za taj film potrošeno 13 miliona dolara a izgleda kao bošnjački ili hrvatski domoljubni film iz devedesetih, dodao je on, navodeći da kako sama ratna priča u filmu ima uverljivost i ozbiljnost koliko i radnja britanske humorističke serije Alo, alo. On se složio da priča o ženama žrtvama silovanja treba da bude ispričana, ali da je to u ovom slučaju urađeno na pogrešan način. Takođe, smatra da Džolijevoj niko nije hteo da kaže da to što radi ne valja samo zato što je velika zvezda.
Pesma za Evroviziju
Pesma Željka Joksimovića Nije ljubav stvar predstavljaće Srbiju na 57. Evrosongu u Bakuu. Premijerno je izvedena na RTS-u a tekst su pisali Marina Tucaković i Miloš Roganović, dok je varijantu na engleskom Synonym tekst potpisala Ljilja Jorganović. Joksimović je 2004. u Istanbulu, podseća Danas, sa pesmom Lane moje osvojio drugo mesto. List navodi da Nije ljubav stvar ima manje etno elemenata od prethodne pesme, ali dovoljno da podseća na instrumentalne sa špica popularnih turskih serija.
Granta neće pamtiti Zvezdaši
Trener Avram Grant kaže da ga navijači Crvene zvezde neće pamtiti po tome što im je najvećeg rivala zavio u crno, objavljuje Pres. To je slučaj sa pristalicama malog kluba iz jugoistočnog Londona, koji su ga slavili kada je odveo Vest Hem u drugu ligu. Ne plašim se toga. Zaboravljate da sam, recimo, s čelsijem ostvario ono što nije niko u istoriji a to je plasman u finale Lige šampiona. Za vreme mandata u Vest Hemu morao sam da se borim s problemima u budžetu i igračkom kadru. Ovo sada je nešto novo, poručio je on.
Navijač napao Markovića
Nesvakidašnja scena odigrala se ispod južne tribine stadiona Partizana posle meča sa Slobodom, piše Blic, kada je jedan od navijača crno-belih udario Lazara Markovića u trenutku kada su igrači otišli da im se zahvale na podršci. Partizn je igrom i rezultatom razočarao svoje navijače u drugom prolećnom meču, što je do te mere naljutilo navijače, navodi list, pa je došlo do sukoba u kojem je najdeblji kraj izvukao estratalentovani napadač.