Ponovo odlozeno sudjenje Milosevicu

Zatvorski lekar u Ševeningenu juce ujutru morao je opet da donese odluku od koje strepe akteri procesa Slobodanu Miloševicu. Zbog izuzetno visokog krvnog pritiska (210 sa 130 prema pouzdanim informacijama) najpoznatijeg pritvorenika Ševeningena, njemu se za sada zabranjuje izlazak iz pritvora, te se sudenje automatski opet odlaže. Prekinuto je, zbog iscrpljenosti optuženog, još prvog novembra, da bi u ponedeljak bilo nastavljeno bez konsultacija sa zatvorskim lekarom koji ne radi vikendom. Miloševic je izdržao samo jedan dan i juce je opet pao u postelju.

Tako je krvni pritisak optuženika ugrozio samo odvijanje i, možda, okoncavanje, maratonskog procesa koji je unapred u svetu kršten kao kamen medaš u medunarodnom pravu, kao „sudenje veka“. Akteri u njemu, a pre svih troclano sudsko vece i višeclano tužilaštvo, automatski ulaze u istoriju. A taj sud ce se odmeravati prema aršinima kojima su oni vodili ovaj proces. Ukoliko se proces ne dokrajci, Mej, Robinson i Kvon bi mogli loše da produ pred sudom istorije, bez obzira što su im objektivne okolnosti, kao što je pritisak bivšeg šefa države, zakomplikovale ionako teško razmrsiv cvor u cijem je centru Miloševic.

Ako je sudbina krunskog procesa u opasnosti, citav tribunal se trese, jer teško da ce se ikad više u Ševeningenu naci zatocenik tog ranga i znacaja. Taoci Miloševicevog krvnog pritiska mogu samo da se nadaju da ce u Hag uskoro pristici odbegli Mladic i Karadžic, koji bi donekle povratili znacaj ovom sudu, ciji rad u svakom slucaju prestaje za nekoliko godina, kako je odredio Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija.

Ustupci neumoljive Karle

Bilo je pomalo i komicno kada su Kvon i Robinson, a donekle cak i svadljivi Mej prekjuce otpoceli sa ubedivanjem Miloševica da ipak sebi odredi branioca. Sudija Kvon, isturen kao prvi da se isproba u necem što bi se moglo nazvati cak i prijateljskim ubedivanjem, bio je gotovo umilan kada je coveku prekoputa sebe rekao da ga ceka „ogroman i težak posao“ i da se svi „bojimo“ da je neizvodljivo da ga obavi sam. Pogledajte samo klupe za tužilaštvo, nastavio je Kvon, na njima se smenjuju desetine iz tog tima.

Cak je i neumoljiva Karla del Ponte, koja obicno ne krije da za nju i njeno tužilaštvo nacionalno zakonodavstvo nema nikakvog znacaja ni težine, odstupila od svojih predašnjih principa. U podnesku tužilaštva, kojim se predlaže da se optuženom imenuju branioci po službenoj dužnosti, konstatuje se da to „predvida i jugoslovenski zakon o krivicnom postupku“.

Optuženi, sa druge strane, više ni ne pominje Jugoslaviju i njene zakone, vec evropske i americke konvencije po kojima mu se garantuje pravo da se sam brani. On „gospodi“, kako je nazvao sudsko vece, predlaže da ga puste na slobodu da „sanira zdravlje“ i da mu daju vremena da se pripremi za odbranu. Ponavlja da od „te bitke ne bi ni po koju cenu pobegao“. Prema jugoslovenskom zakonu, medutim, optuženi koji se izlaže riziku da bude osuden na deset ili više godina zatvora mora da bude profesionalno zastupljen, bez obzira na njegov licni stav.

I dok dugo najavljivani „istinski insajder“, zašticeni svedok Ce 36 sa svojim advokatom, pošto se i protiv njega ovih dana verovatno podiže optužnica, ceka do daljnjeg, na redu su sve sami vruci i znacajni svedoci, kako tvrde upuceni, a može se videti i iz propratnih podnesaka. To svakako nisu svedoci od kojih bi se u verbalnom dvoboju sa optuženim ocekivalo da mu snize pritisak.

Traženje spasa iz (gotovo) bezizlazne situacije

Spas iz ove bezizlazne situacije sudija Mej je potražio u lekarima. Od njih se ocekuje ne samo dijagnoza, vec i prognoza razvoja zdravstvenog stanja optuženog. A kad tu prognozu jednom da zatvorski tim lekara, sudije ce odluciti da li ce se opet tražiti dodatni specijalisticki pregledi.

I laiku je jasno da hronicno visok pritisak traži samo mirovanje i penzionerski život, kao što je ocevidno da ovaj pacijent za tako nešto nema uslova. Teža od medicinske prognoze bice zato prognoza ishoda ovog procesa, ali je gotovo izvesno da ce on biti obeležen „vanpravnim okolnostima“.

————————————-

Tomanovic i Lendejl o Miloševicevom zdravlju

Jedini izlaz iz ove situacije, Zdenko Tomanovic, pravni savetnik Slobodana Miloševica vidi u puštanju njegovog klijenta na slobodu, kako bi imao vremena za oporavak i za išcitavanje ogromne kolicine dokumenata koje je dobio od tužilaštva. „Sudenje bi moralo, da se odloži na nekoliko meseci“ kaže Tomanovic, koji istice da je iscrpljenost Miloševica nastupila jer mu nije dato dovoljno vremena da se upozna sa papirima koji su stigli pred pocetak hrvatske i bosanske faze sudenja.

Portparol haškog tribunala Džim Lendejl, nije mogao juce da kaže kad ce i da li ce sudenje biti nastavljeno pre nego što se obave svi pregledi koje je sudsko vece naložilo.

Zorana Šuvakovic

————————————-

I danas odloženo sudenje Miloševicu

Hag, 12. novembra (Tanjug)

Sudenje bivšem jugoslovenskom predsedniku Slobodanu Miloševicu nece ni sutra biti nastavljeno zbog zdravstvenog stanja optuženog, saopštila je danas Pres služba Haškog tribunala.

U saopštenju, dostavljenom Tanjugu, ne precizira se kada ce sudenje Miloševicu biti nastavljeno.