Popis dijaspore u tri faze

Ministarstvo za dijasporu Vlade Srbije planira da ove godine započne proces rada na predstojećem popisu svih Srba, kao i drugih građana Srbije i SCG u dijaspori, jer do sada nije utvrđeno činjenično stanje u toj oblasti i manipuliše se ciframa od dva i po do četiri miliona naših ljudi u inostranstvu.
Povodom popisa, koji bi trebalo da se obavi zajedno sa diplomatsko-konzularnim predstavništvima SCG, dijasporskim organizacijama i crkveno-školskim opštinama Srpske pravoslavne crkve u rasejanju, za šta je dobijen i potpis patrijarha Pavla, Kongres srpskog ujedinjenja (KSU) iz Amerike uradio je studiju čiji je potpisnik Nenad Vukićević, predsednik ove organizacije.
Kongres srpskog ujedinjenja predlaže da se projekat realizuje u tri faze, a da ceo veoma obiman posao traje od 2005. do 2007. godine.

Za pripreme 19.000 evra

Prema specifikaciji troškova, koji je uradio Kongres srpskog ujedinjenja, samo pripremni posao za popis trebalo bi da košta 19.000 evra. U tu sumu uračunati su izrada globalnog plana rada, izrada predloga materijala za popis, izrada predloga za elektronsku obradu, izrada predloga za mrežu popisivača u svetu, izrada plana promocije i promocija projekta, putovanja i sastanci.

Popis je planiran u tri faze. U prvoj bi trebalo da se konstituiše Odbor za popis i istraživačko-promotivni tim, u koje bi trebalo da uđu predstavnici Ministarstva za dijasporu Srbije, Ministarstva spoljnih poslova SCG, Ministarstva untrašnjih poslova Srbije, Srpske pravoslavne crkve, Zavoda za statistiku Srbije, srpskih organizacija u rasejanju, najznačajnijih srpskih medija u dijaspori i matici, kao i diplomatski predstavnici najvećih domicilnih država srpskog iseljeništva, eksperti za srpsku dijasporu iz inostranstva i matice, kao i stručnjaci za statistiku i popisnu metodologiju u Srbiji i inostranstvu, navodi se, između ostalog, u studiji KSU.
Za drugu fazu predviđa se da Odbor formuliše politiku popisa i istraživanja, da obezbedi sredstva za finansiranje projekta po fazama, te da se medijski propagira popis. Istovremeno, istraživačko-propagandni tim treba da, između ostalog, napravi detaljan plan popisa, predlog mreže za elektronsku podršku i da formira posebnu ekipu istraživača u dijaspori, i to u najvećim zemljama migracije i iseljeništva.
Popis je predviđen u trećoj fazi, koja bi trebalo da počne 8. januara 2006. i da traje do 31. decembra 2007. godine. U tom periodu obavio bi se faktički popis, izvršilo sređivanje, analiza i objavljivanje podataka.