Vece za demokratske promene (organizacija dijaspore) pokrenulo je projekat pravljenja Arhiva srpskih studenata u inostranstvu sa ciljem povezivanja, upoznavanja i unapredivanja razlicitih institucija u Srbiji sa savremenim naucnim tokovima u svetu.
Jelena Simjanovic, koordinator projekta, kaže da je svrha projekta stvaranje jedinstvene baze podataka o studentima iz Srbije koji su svoje osnovne i poslediplomske studije završili van domovine od 1970. godine do danas, zarad njihovog povezivanja sa razlicitim institucijama u našoj zemlji.
– Poslednjih decenija, a posebno poslednjih deset godina, veliki broj mladih ljudi otišao je iz zemlje tražeci bolje uslove afirmisanja svog naucnog rada.
Podrška najboljima
U okviru projekta stvaranja Arhiva, Vece za demokratske promene ce pocev sa narednom, svake godine birati najbolje magistarske radove iz oblasti prirodnih i društvenih nauka, koje ce nagradivati objavljivanjem istih. Radove ce pregledati strucna Komisija Veca koja je sastavljena od najeminentnijih strucnjaka iz svojih oblasti. Magistarski radovi ce ovim dobiti još jednu potvrdu svog kvaliteta i biti predstavljeni naucnoj javnosti u Srbiji.
Odlazak najboljih i najsposobnijih studenata i mladih strucnjaka je doveo do deficita naucne i intelektualne elite koja je trebala da predstavlja osnovu sveukupnog razvoja zemlje – objašnjava Simjanovic, napominjuci da je upravo neodgovorna državna politika i loša ekonomska situacija primorala te mlade ljude da svoja znanja koriste vani „što je ogroman gubitak za ionako osiromašenu domovinu“.
Posle oktobarskih promena, prema njenim recima, stvoreni su uslovi ako ne za povratak, onda bar za aktivnije i svestranije ukljucivanje strucnjaka u razvoj naše zemlje i njenu integraciju u evropske tokove.
Milorad Lazic, pomocnik koordinatora projekta, rekao nam je da su vec upucene molbe fakultetima u Beogradu da im dostave spisak studenata koji su otišli u inostranstvo, a uskoro ce kontaktirati i ambasade i fondacije koje su imale programe finansiranja naših studenata u inostranstvu.