Nakon svih naših tema o plaćanju poreza u Republici Hrvatskoj kao i beskonačnih rasprava po socijalnim mrežama odlučio sam konačno otići do ovlaštenog poreznog savjetnika koji me uvjerio da riješenja postoje ali nisu jednostavna.
Priča počinje nakon što sam od prijateljice dobio link na obrazac: Utvrđivanje statusa rezidentnosti kod odlaska iz Republike Hrvatske
Proučavajući taj dokument, a osobito dio s namještajem koji me zbunio, više nisam bio siguran trebam li ga popuniti i predati u poreznu upravu ili ne, zaključio sam da je vrijeme za posjetu poreznom savjetniku. Iako sam u prvi mah pokušao pronaći neku službenu osobu na poreznoj upravi, sticajem okolnosti došao sam do kontakta ovlaštenog poreznog savjetnika Gospodina Ilije Braovca, u Zagrebu i dogovorio sastanak.
Oni koji će pročitati ovaj tekst do kraja, sigurno će reći: “to sam i ja već odavno znao…” ili pak “trebao sam i ja tako napraviti….”. Međutim osnovna razlika je u tome da svaka osoba ima zaseban status pa se samim time i pravila razlikuju prema pojedinačnim slučajevima.
Zahvaljujući našem prekompliciranom poreznom sustavu i propisima mi smo silom prilika stavljeni u nekakvu sivu zonu a samim time i u neznanje. Uzmemo li za primjer Amerikance koji jasno znaju da moraju plaćati porez neovisno o mjestu boravka ili primjerice državljane Ujedinjenog Kraljevstva koji ne plaćaju porez ako su boravili izvan UK više od 183 dana u godini, sve je jasno. Drzavljani RH se nalaze u grupi gdje to nije točno definirano pa ta (ne)zahvalna situacija ostavlja puno prostora, pitanja i mogućnosti.
U razgovoru s g. Braovcem dolazim do saznanja da je stvar vrlo delikatna i individualna te da ne postoji nekakav generalni recept obzirom na učestale izmjene zakona i propisa kao i provedbe istih. Prema sadašnjem stanju i onome što se iz našeg razgovora dalo zaključiti postoje dvije glavne grupe, a to su:
TRAJNA ODJAVA na policiji je jedini način koji vam garantira da niste porezni obaveznik u Hrvatskoj. Neka od ključnih prava koje gubite su: Ostajete bez osobne iskaznice što bi vam kasnije moglo stvoriti probleme u hrvatskim bankama, ostajete bez vozačke dozvole, ne možete registrirati vozilo, I sl.
PRIVREMENA ODJAVA na policiji, neovisno o vremenskom periodu, je samo olakšavajuća okolnost jer će te kasnije morati dokazivati da vam je interesna zona bila u inozemstvu a ne u Hrvatskoj. Ovo je već takozvana siva zona koja nije precizno definirana Zakonom. U takvoj situaciji čak i vlasništvo osobnog automobila može postati kamen spoticanja kod dokazivanja statusa tj. interesne zone. Npr. ako je osobni automobil registiran u RH pod vašim imenom policija ili sud će potraživati osobu na čije ime glasi automobil kako bi joj uručili sudski poziv ili kaznu. Moguće je da će sud, ako dođe do parnice, proglasiti RH kao vašu interesnu zonu na osnovu tog jednog detalja.
Računi koje imate u UAE (ili nekoj drugoj državi) kao i dokumenti tipa: rezidentna viza, ugovor o najmu stana, avionske karte, telefonski račun, račun za struju i vodu, dokaz o vlasništvu automobila, račun iz vrtića i slično mogu vam pomoći u dokaznom postupku da ste stvarno živjeli i radili izvan RH odnosno da vam je interesna zona bila izvan nje. Stoga ih dobro čuvajte.
One koji se ne pronalaze u nijednoj od dvije navedne grupe ne mogu savjetovati, ali vam mogu skrenuti pažnju na to da se izlažete mogućnosti da ostanete bez 50-60% vaših prihoda (ušteđevine) prilikom povratka u Hrvatsku.
Još nešto što većina nas zna ali nije na odmet spomenuti. Svi mi imamo bankovni račun u inozemstvu i transfer novca u HR je ono što nebi trebalo predstavljati problem, što tehnički i nije. Preporučeno mi je da koristim usluge banke i ne nosim gotovinu u RH ali mi je isto tako skrenuta pozornost na slijedeće:
– do 105 000 Kn – u HR bankama je zeleno svijetlo, gdje neće biti problema kad novac sjedne na račun
– od 105 000 do 210 000 Kn – pali se žuto svijetlo i vas račun se stavlja na praćenje
– preko 210 000 Kn – crveno svjetlo i banka mora obavijestiti nadležne institucije o takvim transakcijama
Ukoliko nosite gotovinu sa sobom (primjerice UAE), onda trebate znati slijedeće:
– gotovinu preko iznosa od 10 000 EUR nebi smjeli iznositi iz UAE ako se ne prijavi prilikom prelaska granice.
– Iznos preko 10 000 EUR se mora prijaviti na carini prilikom ulaska u RH odnosno EU prilikom čega je potrebno popuniti “Obrazac za prijavu gotovine“.
Znam da će ovo otvoriti raspravu i da svako ima svoje pitanje. Vjerojatno bih dao suvisliji odgovor ako me pitate “ima li života na Marsu”, zato sam i otišao kod poreznog savjetnika što i vama toplo preporučam.