Poseta studenata Teološkog fakulteta iz Soluna Kosovu i Metohiji

U organizaciji lokalnog ogranka Solun, Organizacije srpskih studenata u inostranstvu i studenta Milana Stojkovića, grupa studenata Teološkog fakulteta iz Soluna posetila je manastir Granačicu u južnoj srpskoj pokrajini Kosovu i Metohiji.
Na poziv Milana Stojkovića, mladog srpkog studenta Teološkog fakulteta, koji je iz sela Donja Gušterica kod Gračanice, odazvala se grupa grčkih studenata zajedno sa profesoricom Teološkog fakulteta Eleni Ikonomu (katedra Slovenske crkve) i provela divan prošli vikend na Kosovu. Svi oni koji su pošli na putovanje bili su gosti porodice Milana Stojkovića. Bio je to događaj koji se ne dešava svaki dan: grčki studenti su imali priliku da osete gostoljubivost srpskog naroda i da na licu mesta dobiju potpunu sliku o veličini svega onoga što srpski narod ima na Kosovu i Metohiji. Mladi studenti iz Soluna su bili oduševljeni bezmernom ljubavi i velikodušnosti Stojkovićeve porodice, zatim gostoljubivosti, srdačnosti i jednostavnosti Srba na Kosovu i Metohiji koji žive u veoma teškim uslovima gde im je, između ostalog, uskraćena sloboda kretanja. Poseban doživljaj na njih je ostavila poseta manastiru Gračanica, zbog svoje lepote i duhovnog bogatstva. Doprinos tome je dala i profesorica Ikonomu koja je dodatno objašnjavala i upoznavala studente sa pravoslavnim fresko slikarstvom, pokazujući pri tom neke od najpoznatijih fresaka u srpskoj crkvi. Ona je sama izjavila da je oduševljena ovom posetom, naglasivši da je ovo bila prilika da se delom upozna mnogo napaćeno i stradano područje Kosovo i Metohija. Naše iskustvo da vidimo, jedne od najvećih dostignuća fresko i arhitektonske umetnosti srednjovekovne Srbije, uverilo nas je u činjenicu da pravoslavni hramovi svojim postojanje svedoče i svedočiće srpski element na Kosovu i Metohiji, istakla je profesorica Eleni Ikonomu.
Sa stanovišta članova Organizacije srpskih studenata u Solunu ova poseta ne samo da je veliki doprinos srpsko-grčkom prijateljstvu već je i učvršćivanje veza između grčkog i srpskog naroda čime se daje veliki doprinos bratstvu dve nacije, koju su dužni da razvijaju. Oni se nadaju i radiće na tome, da se i ostalim strancima pruži prilika da uživo sretno i da upoznaju neprocenjivo bogatstvo Stare Srbije, koje je sada u velikoj opasnosti da opstane.

Organizacija srpskih studenata u inostranstvu

ossi.solun@yahoo.com

OSSI Solun, 28.11.2009.