POSLE NAJAVE DA ćE DIJASPORA PO NOVE PASOŠE MORATI U OTADŽBINU – jedno viđenje –
KONZULATI BEZ NOVOG PASOŠA
• Nova dokumenta, zaštićena od falsifikovanja, uslov su da se SCG uključi u takozvani beli Šengen
U okviru priprema državne zajednice Srbija i Crna Gora za pristupanje Evropskoj uniji, posebni zahtevi se postavljaju u oblasti bezbednosti. Jedna od mera koje se moraju preduzeti već na prvim koracima evropskog puta SCG jeste obavezna zamena pasoša i ličnih karata koji moraju biti izrađeni prema standardima koje propisuje Unija, kako bi se otežalo njihovo falsifikovanje. To će kasnije, kada na red dođu pregovori o ukidanju viza i o uključivanju Srbije i Crne Gore u tzv. beli Šengen, biti olakšavajuća okolnost, jer su nove putne isprave jedan od važnih uslova predviđenih za ulaz na tu listu zemalja koje su još izvan EU.
Oprema čekala dve godine
Već od Nove godine – kao što su „Vesti“ juče ekskluzivno objavile – građani Srbije i Crne Gore moći će da dobiju nova lična dokumenta, izrađena po najsavremenijoj tehnologiji i u skladu sa svetskim standardima.
Prema objašnjenjima predstavnika Uprave za informatiku MUP-a Srbije, u prvoj fazi menjaće se lične karte i pasoši. Nova lična karta, koja će zameniti sadašnju knjižicu, biće samo jedna plastična kartica, sa fotografijom građanina na čije ime glasi, koja će biti snimljena isključivo u policiji, i čipom koji će sadržati sve lične, nepromenljive podatke o toj osobi – datum i mesto rođenja, matični broj, državljanstvo i adresu stalnog boravka.
Nova tehnologija u izdavanju ličnih karata biće korišćena i za izradu putnih isprava, pasoša.
Isključivo u otadžbini
Pasoši se ubuduće više neće izdavati u konzulatima, jer to zabranjuje Šengenski sporazum.
– Oni kojima pasoš ističe nekoliko dana uoči 2006. godine, moći će u konzulatima SCG da dobiju jednokratne pasoše koji će im poslužiti da doputuju u Srbiju ili Crnu Goru, gde će podneti zahtev za izdavanje nove putne isprave – izjavio je za „Vesti“ Vlado Žutić, šef pasoške službe pri Konzularnom odeljenju Ministarstva spoljnih poslova.
Oprema za izradu novih ličnih dokumenata kupljena je još pre dve godine, ali nije korišćena, sve u očekivanju da se konačno reši kakva će biti budućnost državne zajednice SCG – da li će opstati ili će Srbija i Crna Gora postati nezavisne i međunarodno priznate države.
Zamena ličnih karata i pasoša, naravno, uključuje i građane Srbije i Crne Gore u inostranstvu. NJih će zamena posebno pogoditi, jer novi propisi znače da više dijasporci ubuduće više nikada neće moći da dobiju novi ili zamene stari pasoš u konzulatu države u kojoj žive. Jer, odgovarajuću opremu za izdavanje novih ličnih karata i pasoša imaće samo određeni centri u Srbiji i Crnoj Gori, čak ni sve ispostave MUP-a koje sada pružaju te usluge građanima.
Menjaju se sva dokumenta
Dijasporci imaju izbor: čak i ako imaju pasoš koji važi još nekoliko godina, mogu posle Nove godine da dođu u zemlju i izvade i novi pasoš i novu ličnu kartu. Mogu da izvade i samo novu ličnu kartu, ali će, kad istekne važnost pasoša, opet morati da dođu u otadžbinu – po novi pasoš.
– Kad državljaninu SCG, živeo on u zemlji ili inostranstvu, istekne važnost pasoša, novu putnu ispravu moći će da dobije samo u otadžbini, u mestu stalnog boravka u Srbiji i Crnoj Gori, s obzirom na to da konzulati nemaju, niti će imati novu opremu – kaže za „Vesti“ Dragana Kajganić, portparol MUP-a Srbije.
Pametne kartice
Novi pasoši i lične karte biće izrađeni u tehnologiji smart kartica. Fotografija se snima i skenira u policiji i ona će, kao i otisak prsta koji se elektronski uslikava, biti unesena u čip, koji je arhiva, jer će sadržati sve ključne podatke o vlasniku lične karte, odnosno pasoša. Sve to znatno smanjuje mogućnost falsifikovanja.
MUP Srbije će instalirati 1.200 baznih stanica sa savremenom tehnologijom za izradu ličnih dokumenata. Uzimanje podataka u policiji trajaće oko deset minuta, a pasoš ili lična karta biće izdavani najduže za tri dana od podnošenja zahteva.
U svetu – u SAD i Kanadi, kao i u Belgiji, Estoniji, Finskoj, Italiji, Austriji, Makaou, Maleziji, Izrćlu i Velikoj Britaniji – koristi tehnologija skeniranja zenice oka umesto otisaka prstiju.
Stari pasoši važiće sve dok im ne istekne važnost i sa njima će moći da se putuje kao i sada.
Uporedo sa zamenom pasoša i ličnih karata, menjaće se i vozačke i saobraćajne dozvole, kao i oružni listovi. Ako se uzme u obzir da se menja oko osam miliona ličnih karti, pet i po miliona pasoša, nekoliko miliona vozačkih dozvola i ostalih dokumenata, jasno će za kompletnu inovaciju biti potrebno podosta vremena – ističu u MUP-u Srbije.
– Zamena će početi početkom iduće godine, ali pretpostavljamo da će taj obiman posao biti okončan za sedam do 10 godina, ali je verovatno da ćemo ga obaviti i za kraće vreme. To je u skladu sa terminima i standardima EU i MUP je dobio takva uputstva još tokom pregovora o Studiji o izvodljivosti – kaže Dragana Kajganić.
Ne krademo posao
Kad je MUP nabavio novu opremu, zamereno mu je da otima posao topčidrskom Zavodu za izradu novčanica koji decenijama štampa pasoše i lične karte.
– Nema spora između policije i Topčidera. Korice i stranice pasoša za vize, kao i pečate, i dalje će izrađivati u Zavodu u Topčideru, ali će prvu stranicu pasoša sa skeniranom fotografijom i podacima koje sadrži srce pasoša – čip, izrađivati MUP u svojoj štampariji.