POSLE SUKOBA ZBOG SRPSKOG SABORA U ŠTUTGARTU
ZAKOPAJTE RATNE SEKIRE
• Dok neki sagovornici „Vesti“ drže stranu konzulu SCG u Štutgartu Slobodanu Rackoviću, drugi su za Miodraga Kulića, ali se svi slažu ovakvi događaji štete i dijaspori i diplomatama SCG
Nakon što je na videlo izašla afera u kojoj je generalni konzul SCG u Štutgartu Slobodan Racković zbog telefonskih pretnji policiji prijavio dr Miodraga Kulića, jednog od organizatora pre dve nedelje održanog Prvog svesrpskog sabora u Baden-Virtembergu, mišljenja naših ljudi u ovom delu Nemačke su podeljena. Neki drže stranu konzulu, neki su za Kulića, ali je opšti stav da slični događaji štete i dijaspori i diplomatama SCG.
Kako su „Vesti“ objavile u jučerašnjem broju, generalni konzul Racković je potvrdio našem novinaru da je dr Miodraga Kulića prijavio nemačkim pravosudnim organima jer mu je telefonom, pozivom u gluvo doba noći na njegov privatni telefon, uputio otvorene pretnje ukoliko se ne pojavi na Saboru u Štutgartu. Posle toga policija u Štutgartu se na poseban način pozabavila ovom manifestacijom. Pretpostavlja se da će se ceo slučaj završiti pred nadležnim sudom.
Apel iz Ministarstva
Problem u Štutgartu je sasvim nepotrebno dobio neželjene i preuveličane dimenzije. Treba odmah smiriti strasti u interesu naše dijaspore i države. Zato apelujem na konzula Rackovića i gospodina Kulića da zakopaju ratne sekire, jer su obojica dobri i čestiti ljudi, a osim toga, produbljivanje sukoba šteti svima – izjavio je za „Vesti“ Aleksandar čotrić, zamenik ministra dijaspore.
.
– Gospodin Racković ima vremena da prima takozvanog predsednika Skupštine dijaspore koja ne postoji i nije izabrana, ima vremena da se pojavljuje na svim manifestacijama koje vode ka osamostaljenju Crne Gore, kao što je skup u Nirbergu, ima vremena i snage da po Štutgartu traži podobne Crnogorce koji će da osnuju crnogorsku zajednicu, a nema vremena za Srbe – kaže za „Vesti“ Jovan Stevanović, predsednik Srpskog saveza klubova i udruženja u Baden-Virtembergu koji sumnja da konzul nije imao vremena da dođe na Sabor i podseća da je to njegova obaveza i dužnost. Stevanović je još dodao da poznaje dr Kulića i da sumnja da je on pretio generalnom konzulu.
LJubomir čakalo iz Štutgarta smatra da u ovom slučaju nije u pitanju sukob na relaciji dr Kulić – konzul Racković, već sukob Slobodan Marković (predsednik SKC) – konzul Racković.
Nesloga
Istaknuti aktivista srpske dijaspore mr Milena Renkl-Ristović ogorčena je zbog naše nesloge.
– Žalosno je da mi među sobom ne možemo da nađemo zajednički jezik, nego moramo da se obraćamo nemačkoj policiji da rešavamo naše probleme. Ovo je ipak bila preterana reakcija generalnog konzula – rekla je Ristovićeva i dodala da je njen kontakt sa konzulom do sada bio korektan i da je prema njoj uvek bio ljubazan. Prema rečima Ristovićeve, ovde je reč o činjenici da Srbi u Baden-Virtembergu nemaju osećaj da je on naš konzul.
– Žalosno je da se ovo sada vuče po novinama. Uvek sam za kompromisna rešenja – ističe čakalo i dodaje da se očigledno vrši veliki pritisak na generalnog konzula i da niko nema pravo tako da razgovara sa njim i da mu izdaje naređenja, kao što je to uradio Kulić.
Slobodan Marković, predsednik Srpskog kulturnog centra iz Štutgarta, žali što je ceo slučaj otišao u ruke policije. On naglašava da je u početku saradnja sa generalnim konzulom bila na visini.
– čini mi se da su naši problemi sa konzulom počeli od momenta kada je naš Klub Jugoslovena promenio ime u Srpski kulturni klub – tvrdi Marković, koga je takođe pred početak Sabora kontaktirao inspektor štutgartske policije rapitujući se o manifestaciji i njenim učesnicima.
čedomir ćućuz iz Nirtingena smatra da ceo slučaj mora da se rasvetli.
– Mora se znati ko je krivac, ako je neophodno neka se spor reši na sudu. Naša javnost mora dobiti pravu sliku o događaju – kaže ćućuz.
Smirimo strasti
Ambasador SCG u Nemačkoj Ognjen Pribićević apelovao je na zaraćene strane da smire strasti.
– To što se događa svima škodi, i državi SCG i dijaspori – rekao je ambasador. Kako je Pribićević objasnio za „Vesti“, generalni konzul ima pravo da se obrati policiji za pomoć ukoliko oseti da je ugrožen, bez prethodnih konsultacija sa ambasadorom ili Ministarstvom spoljnih poslova SCG, ali je obavezan da ih o tome obavesti, što je konzul Racković i učinio.
Miško Vuković iz Štutgarta smatra da je konzul u pravu.
– Kulić nema pravo da radi to što je uradio, pa i zbog činjenice da ne živi na području Baden-Virtemberga. Taj je čovek stalno u nekom konfliktu sa generalnim konzulima, to je poznato odranije. NJemu smetaju svi. On je našeg generalnog konzula nazvao separatistom, sukobljava se sa predstavnicima crnogorske zajednice – kategoričan je Vuković i dodaje da nije stekao utisak da konzul nema vremena za naše građane ovde, kako to sada neki pokušavaju da prikažu. Vuković se zapitao zašto Kulić nije pozvao generalnog konzula u normalno radno vreme.
Dušan Pokrajac iz Gagenaua smatra da nije trebalo ići tako daleko i ceo slučaj rešavati preko policije.
– Žao mi je što je došlo do svega ovoga. Možemo uspešno da sarađujemo, kao što je do sada saradnja dijaspore sa konzulatom i bila odlična – kaže Pokrajac i dodaje da konzul Racković ima pogrešno mišljenje o Srpskom savezu klubova i udruženja BV i o njegovim aktivistima.
– Žao mi je što se konzul obratio policiji i što nije prisustvovao Saboru, jer je on konzul državne zajednice Srbije i Crne Gore i shodno tome bi trebalo da predstavlja sve njene građane u inostranstvu.