POSLE UKIDANJA REZOLUCIJE 1244 UN

POSLE UKIDANJA REZOLUCIJE 1244 UN

SAD PRVE PRIZNAJU KOSOVO!

• Kad se u sedištu UN-a ukine Rezolucija 1244, kosovski parlament će proglasiti nezavisnost, a prvo priznanje stići će iz Vašingtona • Diplomatski izvori u Briselu tvrde da je Beograd, navodno, već upoznat sa scenariom priznavanja nezavisnosti Kosova • Srbija se ništa neće pitati, a Rusija neće imati mogućnost veta

Odmah posle stavljanja van snage Rezolucije 1244 UN-a koja sadrži odrednicu o suverenitetu Srbije na Kosovu, parlament u Prištini proglasiće nezavisnost koju će zatim prvo priznati Vašington, rekao je izvešatču „Vesti“ vrlo dobro obavešteni izvor u važnoj instituciji EU u Briselu pozivajući se na „unutrašnje informacije“. Isti izvor je ocenio da je Savet bezbednosti UN-a sledeća ključna etapa u procesu odvajanja Kosova od Srbije, ali da on najverovatnije neće eksplicitno da se izjašnjava o nezavisnosti jer citiram „za tim nema potrebe“.
Po njemu, pošto je svoje predloge predstavio Beogradu i Prištini, Marti Ahtisari će Savetu bezbednosti predložiti ukidanje Rezolucije 1244 jer ona, zbog predstojećeg povlačenja UN-a, više ne odgovara stanju na terenu.
– Kada SAD priznaju nezavisnost Kosova, šta preostaje EU? Pa jedino da učini to isto – rekao je isti sagovornik iz Brisela.
Po ovom izvoru, nova rezolucija treba da da mandat Evropskoj uniji za civilni nadzor na Kosovu. Tekst nove rezolucije biće najverovatnije krajnje „umekšan“ bez ijedne reči o nezavisnosti kako Moskva ne bi imala na šta da stavi veto.
– Uopšte nije ni potrebno da nova rezolucija govori izričito o nezavisnosti, s obzirom da na to da Savet bezbednosti po definiciji nikome ne daje nezavisnost, pa ni Kosovu. Dakle, samo Priština može da proglasi nezavisnost – pojašnjava naš sagovornik.
Isti izvor ocenjuje da su prednosti ovakvog rešenja u tome što „niko ne daje nezavisnost Kosovu već je ono samo uzima“, što Rusija nema na šta da stavi veto, a ni od koga u Beogradu se ne traži da preuzme nezahvalnu ulogu da bilo šta potpiše“.
Naš sagovornik iz Brisela smatra da Evropska unija treba da ostane diskretna kako se za nju ne bi vezivalo odvajanje Kosova. Zato ovaj izvor smatra da iz buduće rezolucije Evropskog parlamenta o Kosovu treba izostaviti reč nezavisnost, iako „svi smatraju da je nezavisnost neizbežna“.
– To su i iz Beograda sugerisali i slažem se sa tim jer budućnost Srbije je u EU i ne bi trebalo da javno mnjenje tamo misli da je EU otcepila Kosovo od Srbije – kaže naš izvor.
On dodaje da će Evropska unija učiniti sve kako ne bi došlo do toga da svaka zemlja EU posebno priznaje Kosovo kroz bilateralne ugovore već kako bi EU kolektivno priznala Kosovo. Teoretski, Rusija bi mogla da uloži veto i na novu rezoluciju prigovarajući da u njoj nedostaje odrednica o suverenitetu Srbije na Kosovu, ali niko od sagovornika u Briselu ne veruje da će Moskva ići tako daleko.
– Moskva je mnogo kooperativnija iza zatvorenih vrata na sastanku Kontakt grupe nego što to čini u javnosti – ocenio je isti sagovornik.
Dopuštajući mogućnost da Rusija ipak blokira donošenje nove rezolucije, isti izvor u Briselu ocenio je da ovo ne bi zaustavilo proglašenje nezavisnosti u Prištini i predviđeno priznanje Vašingtona.

Ubrzano u EU

Sagovornik „Vesti“ iz EU kaže da Srbija već sada ispunjava skoro sve uslove za zaključivanje pregovora – nedostaje samo Hag.
– Tu može da se primeni hrvatski scenario. Hrvatske vlasti su svojvremeno dale podatke gde se general Gotovina nalazi, nisu ga one uhapsile. Već davanje podataka znači dovoljnu saradnju. Budućnost Srbije je u Evropskoj uniji. Kosova takođe – tvrdi dobro obavešteni izvor u Briselu, koji je tražio da ostane neimenovan.
Evropska unija priprema kontramere kako bi ublažila težinu odvajanja Kosova za Srbiju, naveo je naš izvor.
– Nastavak pregovora o stablizaicji i pridruživanju je vrlo, vrlo verovatan. Ukoliko bi Srbija dala ono što se smatra signalom dobre volje za saradnju sa Hagom, ona bi ugovor mogla da potpiše već do kraja mandata nemačkog predsedništva u junu – kaže naš sagovornik.