Evropski parlament prekjuče je usvojio Rezoluciju o Srebrenici koju je napisao i u proceduru uputio reis-ul-ulema Islamske zajednice BiH Mustafa Cerić uz podršku „Majki enklava Srebrenica i Žepa“, kojom se 11. jul proglašava „Danom sećanja na genocid u Srebrenici“ i u zaborav bacaju svi stravični zločini iz Drugog svetskog rata. U prvim reakcijama Sarajevo likuje, nadajući se da je odluka Parlamenta EU siguran korak ka brisanju Republike Srpske, a rukovodstvo RS ćuti.
Predrag – Gugo Lazarević, politički analitičar iz Banjaluke, ocenio je za „Vesti“ da Evropski parlament i Parlamentarna skupština Saveta Evrope „stalno prave pristrasne korake“.
KACIN: Doprinos pomirenju?
Predlagač deklaracije i izvestilac za Srbiju u Evropskom parlamentu Jelko Kacin, izjavio je za „Vesti“ da je cilj njegove inicijative da doprinese pomirenju u BiH i na Balkanu.
Na pitanje da li Dan sećanja može da ima i suprotan učinak, oživljavajući teške uspomene i osećaj Srba da njihove žrtve nisu priznate, Kacin je rekao:
– Nema pomirenja bez pojedinačne odgovornosti za ono što se dogodilo. Deklaracija treba da doprinese da se ukine kolektivna odgovornost. Konferencija predsednika političkih grupa u Parlamentu EU usvojila je predlog da svake godine pozovemo 15 mladih Srba i 15 mladih Bošnjaka da dođu zajedno u Evropski parlament. Sećanje na Srebrenicu treba da bude deo integracije regiona u EU.
– Time nastavljaju sa satanizacijom Srba bez stvarne istorijske podloge. Objašnjenje ove odluke da će ona dovesti do pomirenja je neinteligentno i počinjem da sumnjam u njihovu pamet! Ovo će samo produbiti jaz, s obzirom na to da postoje relevantni dokazi da je oko 900 „sahranjenih Srebreničana“ glasalo na izborima, da su u žrtve ubrajani i oni koji su nastradali pre 11. jula ili umrli prirodnom smrću, a da se pri tom prećutkuje zločin nad više od 3.500 Srba stradalih pre 11. jula – kaže Lazarević.
Možda je želja Nemaca da u zaborav padnu zločini iz Drugog svetskog rata, ali ona je, smatra Lazarević, neinteligentna.
Kada se napravi ovakva greška o njoj se kad-tad počne govoriti i počne se prisećati drugih zločina. Da nema greške sa Srebrenicom ne bi se toliko prisećali ni Jasenovca, a kada se njega prisetimo i drugi će se prisetiti Aušvica – zaključuje on.
Predsednik Saveza logoraša RS Branislav Dukić, rezigniran odlukom Parlamenta EU, kaže za „Vesti“ da „Evropa svoj genocid danas pokušava da prebaci na srpski narod, a nijednog trenutka neće da prizna da je pre 11. jula stradalo više od 3.500 Srba iz Srebrenice i Bratunca“.
Predsednik Boračke organizacije RS Pantelija ćurguz kazao nam je da će se ovo udruženje oglasiti saopštenjem, ali da prvo čeka reakciju institucija RS.
Međutim, od predsednika RS Rajka Kuzmanovića i predsednika Skupštine RS Igora Radojičića juče nismo uspeli da dobijemo komentar povodom usvajanja Cerićeve rezolucije i najnovijeg anatemisanja RS i srpskog naroda. Kuzmanović je bio van kabineta, rekao nam je njegov savetnik za informisanje Milan Trbojević, a Radojičić na sednici Kolegijuma Skupštine. Premijer RS Milorad Dodik takođe je bio zauzet sastankom.
S druge strane, autor Rezolucije Mustafa Cerić zahvalio se „hrabrim evropskim parlamentarcima“, ocenjujući da je njihova odluka „veliki korak za bosansku budućnost“ i pozivajući tamošnje parlamentarce da slede svoje kolege iz Evrope.
Amira Ahmić, bošnjački oficir za vezu s Haškim tribunalom, takođe veruje da je reč o odluci koja se „tiče budućnosti BiH“, i koja nagoveštava „zaokret Evrope“.
– Sada moramo u Tribunalu i Sudu BiH nastaviti da se borimo protiv pojedinaca i projekata koji su odgovorni za Srebrenicu – poručila je ona.