Australija namerava da posle dužeg vremena šire otvori vrata za dolazak većeg broja useljenika, značajnim povećanjem useljeničke kvote, prevashodno namenjene kvalifikovanim radnicima i stručnjacima. Očekuje se da će naredne godine Federalna vlada odobriti dolazak do sada najvećeg broja ljudi, čime bi se smanjio nedostatak kvalifikovane radne snage, zbog koje je ugrožen stabilan ekonomski rast.
Prema najavama, vize za rad u Australiji mogu da očekuju frizeri, lekari, farmaceuti, kvalifikovani radnici iz pojednih proizvodnih zanimanja. Prednost pri dobijanju viza imali bi oni koji govore engleski jezik.
Ministarka za useljenička pitanja Amanda Vanstone zatražila je da se tokom naredne finansijske godine usljenička kvota poveća za dodatnih 20.000 mesta namenjenih stručnjacima, čime bi ona za narednu finansijsku 2005-2006. iznosila 140.000, i bila rekordna u poslednjih 20 godina.
Ekonomski nered
Za demokrate, vladina najava useljeničkog programa je dokaz da nisu uspeli da pravilno rukovode tržištem rada.
– Kada toliki broj Australijanaca ne može da priušti školovanje u institucijama kao TAFE ili na univerzitetima, onda je i za očekivati da će vlada očajnički tražiti spas da problem brzo reši, putem uvoza radne snage, kojim žele da srede ekonomski nered koji su sami kreirali – kazao je predstavnik demokrata za useljenička pitanja Endrju Barlett (Barlett).
Najava promene usljeničke politike došla je posle upozorenja Rezervne banke Australije da će uslediti manji ekonomski rast zbog hroničnog nedostatka kvalifikovane radne snage, koji za posledicu ima nerealan rast zarada i porast inflacije.
Ekonomski rast u Australiji prošle godine iznosio je tek 1,5 procenat što je najgori rezultat u poslednje četiri godine. Plan ministarke Vanstone, koji će tek biti razmatran u kabinetu Federalne vlade, predviđa da se za kvalifikovane migrante obezbedi čak 100.000 mesta, u poređenju sa 77.100, tokom ove finansijske godine.
– To je najava dramatičnog povećanja – kazao je za „Australijen“ dobro obavešteni izvor iz vlade. Useljenički plan predviđa dodatna mesta za stručnjake – lekare, mehaničare, eksperte za proizvodnju bojlera, frizerke, apotekare i računovođe.
Predstavnici iz biznisa već duže vreme apeluju na vladu kako bi olakšala restriktivne mere za useljavanje stručnjaka iz pojedinih privrednih delatnosti, čime bi se smanjio nedostatak radne snage u Australiji. Pojedini članovi parlamenta izneli su teškoće sa kojima su suočeni poslodavci da obezbede radnu snagu za poslove u ruralnim delovima zemlje. Novi talas migranata imao bi za cilj i smanjenje starenja australijske populacije…
Više novca za NJV
Posle najave o promeni useljeničkog programa premijer Novog Južnog Velsa zatražio je više novca za tu državu ukoliko Federalna vlada očekuje da dovede više ljudi. On je podsetio da se svake nedelje u Sidnej doseli oko 1.000 ljudi, te da zbog toga NJV ima potrebu za obezbeđivanjem dodatne infrastrukture kao puteva, bolnica, javnog prevoza i školskih ustanova.
– Družina iz Kanbere povećava useljavanje. Oni ne razmišljaju o posledicama i ceni koju će zbog toga platiti najveći grad u Australiji – kazao je Bob Kar reporterima, zahtevajući više sredstava kako bi se program useljavanja i sproveo.
I pored toga što useljeničko pitanje nije više vruća tema u Federalnoj vladi, najava povećanja kvote novih useljenika, izazvala je nervozu u nekim krugovima vlade. Federalni blagajnik Piter Kostelo podržao je ideju dolaska većeg broja školovanih migranata, te upitao da li postoji drugi način da Australija bude konkurentna privredama razvijenih zemalja.
– Mi treba da osvežimo naš useljenički program sa kvalifikovanim migrantima. Mislim da imamo mesta za njih i želim da podržim ovu ideju. Ne želim da se shvati da mi ne želimo da obučavamo mlade Australijance, te njima poručujem da je sada najpogodnije vreme da se postane vodoinstalater ili električar, od čega će sebi priuštiti veoma lagodan život – kazao je Kostelo.
Federalni blagajnik odbacio je predloge da Australija, poput nekih zemalja, privremeno iznajmljuje radnu snagu iz inostranstva kao „radnike na gostovanju“. Predlog za pilot-program sa privremenim iznajmljivanjem radne snage iz inostranstva iznela je prošle nedelje senatorka Vanstone. Sada je na potezu Federalni kabinet koji će uskoro razmatrati predlog Amande Vanstone, kako bi bio predstavljen tokom maja meseca i time uključen u budžet za narednu finansijsku godinu.
Premijer Hauard izjavio je da će vlada razmatrati povećanje useljeničkog programa u kome bi prioritet imali migranti sa kvalifikacijama, posebno oni koji govore engleski jezik.
– Ja sam za podešavanje našeg useljeničkog programa, ako postoje ekonomski razlozi za to. U ovom trenutku imamo ekonomsku potrebu za većim brojem kvalifikovanih radnika. Ako je rešenje za problem da dovedemo veći broj školovanih useljenika, onda sam za taj predlog – kazao je premijer radio stanici 2GB.
On je najavio da će se vlada uskoro pozabaviti ovim pitanjem, podvlačeći da Australija vodi nediskriminatorsku politiku te da će priliku da dođu u Australiju imati svi, koji zadovoljavaju zakonske uslove, bez ozbira iz kog dela sveta dolaze.
– Naravno da bi ljudima pomoglo ako poseduju neku obuku ili je njihovo znanje engleskog jezika na višem nivou – objasnio je premijer.