POVRATNICI SE TEŠKO INTEGRIŠU

Povratnici iz zapadne Evrope koji su u programu readmisije vraćeni u Srbiju teško se integrišu i žele da napuste zemlju zbog lošeg materijalnog položaja, zaključila je nevladina organizacija Grupa 484 nakon istraživanja sprovedenog među tom populacijom u beogradskoj opštini Palilula.

U posebno teškom položaju su mlađi od 20 godina koji su veći deo života proveli u inostranstvu.
Anketa je obuhvatila 62 povratnika (41 muškarca i 21 ženu) od kojih se 59 izjasnilo kao Romi, 2 kao Aškalije, a jedan kao Makedonac. U Srbiju je deportovano 27, a 35 se vratilo dobrovoljno. Većina ih je došla iz Nemačke, ali ima i povratnika iz Italije, Švedske, Švajcarske, Mađarske i Holandije.

Tipičan povratnik na teritoriji Palilule je romske nacionalnosti, star između 30 i 40 godina, sa nezavršenom osnovnom školom. U inostranstvu je proveo desetak godina, oženjen je, živi u višečlanoj porodici sa četvoro dece, nezaposlen je i ne prima nikakvu vrstu pomoći.

Najveći broj povratnika na teritoriji opštine Palilula živi u nelegalnim romskim naseljima.
Od ukupnog broja ispitanih više od polovine je tražilo azil u zemljama zapadne Evrope, uglavnom zbog lošeg materijalnog stanja u Srbiji.

Na teritoriji Palilule najviše povratnika je poreklom s Kosova i Metohije, a Srbija odbija da im prizna status interno raseljenog lica.

Najviše povratnika iz Nemačke

Sporazumima o readmisiji potpisanim prošle godine, predviđen je povratak ljudi koji nemaju državljanstvo Srbije a imali su državljanstvo SFRJ – ukoliko im je poslednje mesto prebivališta bilo na teritoriji Srbije i ukoliko nemaju neko drugo državljanstvo.
Prema procenama Saveta Evrope, iz zapadnih zemalja biće vraćeno između 50.000 i 100.000 ljudi, među kojima je najveći broj Roma i to najviše iz Nemačke (50.000).