Pre 20 godina, 15. maja 1992, u Tuzli se dogodio zločin. Napadnuta je kolona pripadnika JNA koja se povlačila iz grada, kolona koja se kretala ulicama grada u mirnodopskom poretku. Bez ikakvog otvaranja vatre, vojnici su sedeli u kamionima pod običnim ceradama. Na njih je otvorena besomučna paljba, uz direktan televizijski prenos, poginuo je 51 vojnik, a još 50 ih je ranjeno. U oktobru 2010. godine odlukom Apelacionog suda u Beogradu, Ilija Jurišić, koji je prvostepeno suđen na 12 godina zatvora zbog tog ratnog zločina, oslobođen je pritvora, prvostepena presuda mu je ukinuta, a veće kojem je predsedavao sudija Siniša Važić naložilo je da se Jurišiću održi novo suđenje pred novim sudskim većem. Jurišićev advokat je izjavio da sud Srbije ne može da naredi njegovo eventualno privođenje iz BiH.
U obrazloženju odluke Apelacionog suda u Beogradu sudija Važić je izjavio da je ostalo nejasno zašto se i po čijoj naredbi tuzlanski garnizon povlačio, a postoje i mnoge kontradiktornosti oko toga da li je optuženi znao za postojanje perfidnog plana napada na kolonu JNA i da te činjenice treba da se utvrde u novom postupku.
Kako se slična argumentacija o nepostojanju sporazuma o mirnom izvlačenju pripadnika JNA sa teritorije BiH koristila i pred Ekstradicionim sudom u Londonu u slučaju Ejupa Ganića, zbog zločina nad pripadnicima JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, pa se čak i u našem Tužilaštvu za ratne zločine tvrdilo da o sporazumu o mirnom povlačenju JNA iz BiH, postignutom u Ohridu aprila 1992, nema pisanih tragova – treba reći da činjenice govore suprotno. Ima pisanih tragova, postoje naređenja o mirnom izvlačenju JNA iz BiH. O svemu tome pisao sam u Politici 13. 10. 2010. godine: informacija broj 37-2 od 28. aprila 1992. sa potpisom Branka Kostića, koja je upućena Predsedništvu BiH, a u kojoj je reč o mirnom povlačenju jedinica JNA sa teritorije BiH, naredba broj 5-30 sa potpisom Branka Kostića o izvlačenju jedinica JNA iz BiH, o čemu je obavešteno Predsedništvo BiH i Alija Izetbegović, naredba generala Adžića strogo pov. broj 340-1, od 10. maja 1992. kojom se precizira praćenje stanja u jedinicama JNA prilikom premeštanja sa teritorije BiH u skladu sa odlukama Predsedništva SFRJ iz aprila 1992. godine.
Jedinica JNA se mirno povlačila iz Tuzle. To su većinom bili regruti, vojnici od 18 godina. Masakrirani su bestijalno. Smešno je i tužno kada se naše pravosuđe pita po čijoj se naredbi povlačio garnizon JNA iz Tuzle.
U julu 2011. počelo je ponovljeno suđenje Iliji Jurišiću u Specijalnom sudu u Beogradu. To je nada da kolona JNA u Tuzli, što se tiče našeg pravosuđa, neće otići u zaborav. Da ne ispadne da zločini nad pripadnicima JNA nisu bili zločini, sve zbog opšteg pomirenja. Jer, postoji trenutak kada demokratija pređe granicu i krene lošim putem banalizacije zločina.
Miroslav Lazanski