Funkcioner SPO-a Aleksandar čotrić rekao je juče „da će se koalicija SPO-NS, kojoj će najverovatnije u novoj Vladi pripasti Ministarstvo za dijasporu, zalagati za donošenje Zakona o dijaspori“. Koalicija SPO-NS najavila je da će glasati za izmene Zakona o izboru narodnih poslanika, o kojima poslanici Skupštine Srbije raspravljaju već nekoliko dana, a koje predviđa i pravo glasa za srpsku dijasporu.
– S druge strane, Zakon o dijaspori trebalo da reši prvenstveno statusna pitanja naših ljudi koji žive u svetu. Treba im se omogućiti da učestvuju u zakonodavnoj i izvršnoj vlasti – rekao je čotrić.
Većina za predlog?
Komentarišući mnoge zamerki stavljene na izmene zakona o izboru poslanika, predsednik Skupštine Srbije Dragan Maršićanin ocenio je „da je činjenica da nekome ne odgovara da građani Srbije i Crne Gore koji žive u inostranstvu ne glasaju na izborima“.
– Nadam se da će zakon dobiti većinu, pa će ne samo dijaspora, već i oni koji ne mogu da izađu na birališta, nepokretni i bolesni, moći da daju glas – rekao je juče Maršićanin tokom zasedanja parlamenta.
On je istakao „da će zalaganje ići i u pravcu pojednostavljenja procedure za dobijanje državljanstva, promena carinskog i policijskog tretmana za dijasporu prilikom ulaska u zemlju i regulisanje vojnog roka“.
– Država mora da se angažuje na kulturnom, jezičkom i verskom identitetu u dijaspori. Mora da pomogne u zemljama gde žive naši građani, a koje neće da finansiraju nastavu za decu na srpskom jeziku – objasnio je čotrić i objasnio da sada samo pet odsto dece u dijaspori uči na srpskom jeziku.
On je istakao „da kulturna razmena mora da bude na višem nivou od gostovanja folk pevača u inostranstvu i da je potrebno da se organizuju pozorišne predstave, izložbe i druga kulturna događanja“.