Zahvaljujući misionarenju srpske pravoslavne crkve Svetog apostola Tome u Johanesburgu, na čijem je čelu jeromonah Pantelejmon Jovanović, još jedno veliko saborno krštenje lokalnog crnačkog stanovništva u Južnoafričkoj Republici obavljeno je 20. decembra. Tada su u Johanesburgu 42 osobe različitih uzrasta prihvatile pravoslavlje. Kumovi na krštenju bili su Grci, Srbi, kao i sveštenici i đakoni.
Ovo je za godinu i po dana drugo masovno krštavanje, budući da je juna 2007. Svetoj tajni krštenja pristupilo osmoro ljudi i dece, a od prošle jeseni u lokalnoj školi održava se i pravoslavna veronauka, dok unazad nekoliko godina crnački mališani zajedno sa srpskom decom učestvuju u proslavi Svetog Save, u pomenutom srpskom hramu.
Obred najnovijeg grupnog krštenja, koji je predvodio mitropolit Johanesburga i Pretorije gospodin Serafim iz nadležne Aleksandrijske patrijaršije, obavljen je u školi Sveti Atanasije Veliki u predgrađu Tembisi, gde pravoslavni monasi, među njima i otac Pantelejmon, unazad nekoliko godina predaju veronauku i vrše bogosluženje u jednoj učionici, improvizovanoj školskoj kapeli.
– Novokršteni pravoslavci su iz plemena Zulu, Cvane i Sutu, učitelji na čelu sa Bertom Mocvane vlasnicom škole, zatim đaci i njihovi roditelji – kaže jeromonah Pantelejmon.
Oni su se pripremali godinu dana za primanje Svete tajne krštenja. Najpre su učili o pravoslavlju od oca Stivena, inače đakona Aleksandrijske patrijaršije i od oca Pantelejmona, a poslednjih nekoliko meseci, sa blagoslovom mitropolita Serafima, u školi je redovno propovedao i bogoslužio otac Johanes, inače od 2003. godine pravoslavni sveštenik iz plemena Zulu.
Srpska crkva Svetog apostola Tome podignuta je u Johanesburgu 1978. godine. Po kanonskom ustrojstvu pripada Aleksandrijskoj, a ne Srpskoj patrijaršiji. To znači, kako je svojevremeno objasnio otac Pantelejmon da se u molitvama prvo pominje aleksandrijski a zatim srpski patrijarh, dok je u svemu ostalom to srpska crkva.
Srpski narod koji pripada ovoj eparhiji, njih više od 20.000, živi u Južnoafričkoj Republici, Bocvani, Zimbabveu i Zambiji.
Crnačka predgrađa Johanesburga, još od vremena aparthejda na lošem su glasu zbog nebezbednosti i visoke stope kriminala. Mada belci maksimalno izbegavaju da tamo odlaze, otac Pantelejmon Jovanović je pre dve godine, bez ikakvog obezbeđenja, ušao u Tembisu na poziv vlasnice škole Svetog Atanasija, radi molitve i blagoslova za početak školske godine. Ubrzo je počela da se održava i veronauka, ne samo u Tembisi već i u susednom kvartu Klipfontejn Vju.