Radna verzija Strategije za očuvanje i unapređenje kulturnog i nacionalnog identiteta srpske zajednice u Sloveniji i unapređenju odnosa između srpske zajednice i institucija Republike Slovenije i institucije Republike Srbije i Republike Srpske predstavljena je institucijama Republike Srbije.
„Smatramo da je Nacionalni savet Srba Slovenije za sada prva organizacija koja je u Sloveniji koja želi da vodi brigu o svim interesima Srba u Sloveniji. Do sada su to radili uglavnom preko kulturnih društava. Međutim, u proteklih 25 godina nije napravljeno dovoljno što smo se odlučili da na jednom drugom nivou, na drugi način i preko drugih mostova pokušamo da uspostavimo saradnju sa matičnom državom“, kaže Mr Branislav Rajić, predsednik Nacionalnog saveta Srba Slovenije.
„Strategija je osnovni dokument po kome ćemo se ravnati u našem budućem radu. Treba imati u vidu da je u Sloveniji više od 30 kulturnih i drugih društava, od tog broja oko 20 radi operativno neke stvari i to na području kulture pre svega. Međutim, ni jedna organizacija nema strateških dokumenata po kojima bi svoj rad ravnala što se tiče saradnje sa institucijama i matične i domicilne države“, ističe Nikola Todorović, sekretar Nacionalnog saveta Srba Slovenije.
Na izradi ove radne verzije strategije radili su najveći srpski intelektualci i drugi stručni ljudi, Srbi različitih oblasti profesija koji žive i rade u Sloveniji.
„Mi smo to sastavili, imamo neke planove i vizije i očekujemo da vidimo šta će predstavnici srpske države da kažu o tome i naravno, očekujemo dobru saradnju“, Ljiljana Žikić, prvi potpredsednik Nacionalnog saveta Srba Slovenije.
„Sada kada dobijemo ovde, u Beogradu odziv od raznih institucija, onda naravno idemo i u društva po Sloveniji, tako da na kraju godine računamo da ćemo usvojiti strategiju po kojoj ćemo da radimo sledećih 20, 30 godina“, kaže Todorović.
Problema srpske zajednice u Sloveniji je mnogo, ali mnogo je i njihovih različitih društava i organizacija, od kojih svaka, osim zajedničkih, ima i svoje posebne zahteve.
„Ono što bih sada istakla i ono za šta se sada borimo jeste da ujedinimo sva ta društva kojih ima oko četrdesetak, a oko 65000 Srba živi u Sloveniji. Pokušavamo da stvorimo neku organizaciju koja bi bila krovna i objedinila sva ta društva i interese“, kaže Ljiljana ŽIKIĆ/prvi potpredsednik Nacionalnog saveta Srba Slovenije.
Ono što je najvažnije, sam predsednik Nacionalnog saveta Rajić ističe kao prioritet angažmana u narednom periodu jeste zahtev za dobijanje statusa nacionalne manjine u republici Sloveniji. Kao nacionalna zajednica nismo priznati i cilj Nacionalnog saveta Srba Slovenije je da zaokruži ciklus koji imaju Srbi statusno u drugim državama regiona, a u Sloveniji ga još uvek nemamo. Taj problem imaju i drugi narodi bivše države“, kaže za RTS Branislav Rajić.
Skupu je predsedavao Vladimir Božović, savetnik predsednika Vlade Republike Srbije za verska pitanja i regionalnu saradnju, koji je istakao značaj same strategije Srba u Sloveniji i obećao veću saradnju i podršku matične države Srbije.