Obimna i temeljno urađena studija, na stotinak stranica kroz devet poglavlja, govori o potencijalima i doprinosu srpske akademske i poslovne dijaspore, kroz uporednu analizu pozitivnih primera iz sveta i priče uspešnih povratnika.
Takođe, studija nudi i konkretne preporuke – od toga kako mapirati i promovisati kolektivne investicije u infrastrukturu i podržati investicione planove lokalnih samouprava, do pomoći visokoobrazovnom sistemu da se približi i prepozna potrebe tržišta, a ujedno omogući da najbolji studenti ostanu u Srbiji i stiču znanja u prestižnim međunarodnim kompanijama.
Studija je izrađena u uokviru globalnog zajedničkog projekta „Uključivanje migracija u nacionalne i razvojne strategije“, koji finansira švajcarska Agencija za razvoj i saradnju (SDC), a sprovode UNDP i Međunarodna organizacija za migracije (IOM) u saradnji sa Privrednom komorom i Ministarstvom spoljnih poslova Srbije.
Pozdravljajući skup u beogradskoj Kući Ujedinjenih nacija gde je Studija predstavljena, Steliana Nedera, zamenica stalne predstavnice UNDP-a i Ursula Lojbli, direktorka Švajcarske kancelarije za saradnju u Srbiji, na odličnom srpskom, istakle su značaj i ogromne potencijale srpske akademske i poslovne dijaspore.
Podsetivši da je studija prvi put predstavljena na nedavno održanom Svesrpskom Samitu u Cirihu, istakle su da to nije slučajno – samo u Švajcarskoj ima oko 300 hiljada Srba.
Nema sumnje da je razvojni potencijal akademske i poslovne dijaspore koja broji preko 5 miliona Srba u oko 100 država veliki, ali je interakcija uglavnom nestrukturisana i sporadična, svodeći se najčešće na slanje doznaka, ali ne i razvoj infrastukture u zavičaju.
Doprinos dijaspore moguće je značajno uvećati, a ova jedinstvena studija predlaže niz mogućnosti poput olakšica pojedincima da stečeni kapital investiraju u Srbiju, koristeći iskustva uspešnih srpskih, ali i okvira drugih država i njihovih dijaspora. Značajnu ulogu bi imala ekonomska diplomatija kroz pomoć domaćim firmama u izvozu, razvoju kvaliteta proizvoda i podrške u kontaktima sa stranim kompanijama.
Ambasador dr Ljiljana Nikšić, načelnik Odeljenja za migracionu politiku, dijasporu i socijalne sporazume, istakla je prve veće rezultate međuresorne saradnje na polju izgradnje kapaciteta poslovne dijaspore.
Razvijen je novi pristup ostvarivanju saradnje sa srpskom akademskom i poslovnom dijasporom, a najbolji rezultat dala je saradnja upravo sa Švajcarskom, gde je, drugu godinu zaredom, organizovan Svesrpski samit, na kojem se, kroz biznis, akademski i omladinski Forum iznose veoma zapažene ideje i predlozi.
Jedna od takvih, koja je „stavljena u pogon“ je ideja iz bankarske zajednice Kanade – projekat za Srpsku razvojnu banku dijaspore, čija je važnost prepoznata i od strane Ministarstva finansija i Narodne banke Srbije i nastaviće da se razvija.
Ova studija predstavlja osnov za budući program koji ima za cilj da doprinese boljem povezivanju institucija u Srbiji sa našom dijasporom, kao i sagledavanju migracione politike kao razvojnog faktora srpske privrede i nauke.