Na sastanku srpskih institucija prisustvovali su predstavnici Srpske pravoslavne crkve, Srpskog narodnog veća, Zajedničkog veća opština, Srpskog privrednog društva „Privrednik“, Srpskog kulturnog društva „Prosvjeta“, Srpskog demokratskog foruma te saborski zastupnici SDSS-a.
Teme razgovora odnosile su se na stanje nakon što je Vukovarsko-sremska županija odbila da izvrši prenos osnivačkih prava za osnovne škole Borovo, Negoslavci i Markušica kao i ostale probleme vezane za obrazovanje pripadnika srpske nacionalne manjine u Republici Hrvatskoj, informacije o realizaciji programa Vlade Republike Hrvatske za pomoć područjima naseljenim pripadnicima nacionalnih manjina, socijalno-humanitarnom stanju sredina u kojima žive pripadnici srpskog naroda u Republici Hrvatskoj kao i proustaški istorijski revizionizam i negacionizam.
Zaključeno je da je potrebno intenzivirati aktivnosti sa ciljem rešavanja brojnih problema u obrazovanju pripadnika srpskog naroda u nastavi po modelu A i C kao insistiranje preko svih instanci da se prenos osnivačkih prava za navedene tri opštine izvrši, najkasnije, do početka 12. meseca tekuće godine.
Velike potrebe u sredinama naseljenim nacionalnim manjinama
Saborski zastupnik Boris Milošević informisao je prisutne o pristiglim prijavama na raspisane pozive Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU, Ministarstva poljoprivrede i Ministarstva obrta i preduzetništva za finansiranje projekata u područjima na kojima pripadnici nacionalnih manjina čine minimum 5 odsto od ukupnog broja stanovništva. Na sva tri raspisana javna poziva stigao je iznimno veliki broj prijava što samo po sebi govori u prilog činjenici da su područja na kojima žive pripadnici nacionalnih manjina (pre svega Srbi ) nerazvijena i da postoji velika potreba da se izdvoje značajnija sredstva kako bi se stanje na tim prostorima popravilo, a narodu omogućili uslovi za život dostojan čoveka.
Raspravljano i o socijalno-humanitarnom stanju te istorijskom revizionizmu
Kroz međusobnu komunikaciju i razmenu mišljenja, zaključeno je da je socijalno-humanitarno stanje sredina u kojima žive pripadnici srpskog naroda u Republici Hrvatskoj na izrazito niskom nivou. U tom smislu, cilj saborskih zastupnika je pronaći dodatna finansijska sredstva u budžetu za ove potrebe, ali i veća sredstva za institucije koje se bave rešavanjem ove vrste problema srpske zajednice.
Poseban akcenat stavljen je na jačanje proustaškog istorijskog revizionizma i negacionizma tekovina narodnooslobodilačke borbe tokom Drugog svetskog rata. S obzirom na to da su ove pojave poprimile izrazito velike dimenzije i da je klima u društvu poprimila elemente desnog ekstremizma, dogovoreno je da će se o ovim pojavama informisati relevantni predstavnici međunarodne zajednice kako bi se sprečile ovakve pojave i omogućio život svih stanovnika Republike Hrvatske u miru i bez straha.
Takođe, od predstavnika međunarodnih institucija koji se bave zaštitom ljudskih prava i prava nacionalnih manjina, zatražiće se pomoć kako bi se zakoni koje je Republika Hrvatska donela, a odnose se na prava nacionalnih manjina, počeli u potpunosti i bez izuzetaka primenjivati u praksi.
Na kraju, dogovoreno je da se ovakvi sastanci trebaju organizovati češće i to najmanje jednom u tri meseca, kako bi se predstavnici srpskih institucija što bolje povezali i zajednički rešavali probleme našeg naroda.
The post Predstavnici srpskih institucija u Zagrebu razgovarali o brojnim problemima appeared first on srbi hr.