PREKALJENI SRPSKI SPECIJALCI I DALJE TRAŽENI
„BERETKE“ U IRAčKOM KOTLU
• Nekadašnji pripadnici JSO-a čuvaju značajne ličnosti i naftna polja u Iraku za platu od 8.000 dolara mesečno • Plaćeničke agencije unosan biznis
Donedavno su to radili pripadnici američke i britanske vojske, ali su zbog situacije da im marinci otkazuju poslušnost i prelaze u plaćenije, privatne firme za obezbeđenje, Amerikanci doneli poseban zakon koji sprečava napuštanje vojske u toj situaciji.
Kako za „Vesti“ tvrde pripadnici Protivterorističke jedinice Žandarmerije MUP-a Srbije, koju čine uglavnom nekadašnji komandosi rasformirane Jedinice za specijalne operacije, u Irak je do sada otišlo nekoliko grupa srpskih specijalaca, motivisanih, pre svega, izuzetnim zaradama.
– Otišle se one kolege koje su i ranije bile životno zainteresovane da unovče svoje bogato ratno iskustvo u regionima gde se to dobro plaća. Sve do hapšenja pukovnika Brankovića u Sofiji, po Interpolovoj optužbi za ratne zločine, većina je bila spremna da pođe sa bivšim komandantom Žandarmerije Goranom Radosavljevićem Gurijem u Dubai, u Ujedinjene Arapske Emirate. Posle privođenja pukovnika čedomira Brankovića mnogi su bili uplašeni, da i njih odmah po prelasku granice čekaju lisice i aktiviranje poternica. Zbog toga su svi poslovi oko prebacivanja naših ljudi privremeno stali – objašnjava sagovornik „Vesti“.
Sarajevska veza
Na pitanje „Vesti“ odakle „sarajevska veza“ u čitavoj priči, naš sagovornik kaže da je u pitanju „treća ruka“.
– Kompletan prostor privatnog obezbeđenja u Iraku pokrivaju tri velike kompanije – dve britanske i jedna američka i nemoguće im je uzeti ugovor. Radi se za platu od 13.000 dolara, a ne za osam hiljada, ali svoj deo „kolača“ uzinaju, kako ih mi zovemo „podizvođači“, a to su uglavnom firme iz Istočne Evrope koje kontrolišu bivši agenti i obaveštajci.
Zainteresovanost mnogih krugova na Zapadu za bivše JSO-ovce, međutim, nije jenjavala.
– Većina je bila nezadovoljna statusom u Žandarmeriji, tako da niko nije ni krio da traži povoljne angažmane na Zapadu. Uspostavljeni su kontakti sa mnogim plaćeničkim agencijama, ali i u tom biznisu vlada pravo šarenilo. Ima ozbiljnih i odgovornih agencija koje pružaju razumne uslove, ali ima i rizičnih firmi, koje prave klasične „plaćeničke vojske“ i angažuju „pse rata“ na najkrvavijim stratištima u Iraku – objašnjava naš izvor.
On dodaje da u Iraku nema tridesetak Srba, kako agencije navode, već više od stotinu i čine ih borci iz različitih specijalnih formacija iz Krajine, Srpske, Srbije…
„Navlače mržnju na Srbiju“
Ne podržavaju, međutim, sve „crvene beretke“ odlazak svoje „ratne braće“ u Irak. Mnogi osuđuju angažovanje u službi okupacionih snaga.
– Svaki Srbin koji za pare odlazi u inostranstvo da se bori za nekog pojedinca ili grupu hteo to ili ne, postaje pas rata. čuvanje objekata i lica je vid obezbeđenja i zaštite, odnosno oblik borbenog dejstva. Takav Srbin koji odlazi u novi rat može navući mržnju tamošnjeg stanovništva na državu Srbiju kao teritoriju i na građane Srbije bez obzira gde se nalazili. Nama to nije potrebno. Svaki građanin u Srbiji mora jasno i glasno osuditi odlazak bilo kojeg građanina Srbije da se za pare bori za pojedinca i grupu izvan svoje otadžbine. Srbiji i Srbima valjda je dosta ratovanja. Pojedinci, bez obzira u kakvom svojstvu odlaze za šaku dolara u inostranstvo u tamošnji oružani sukob, nanose golemu štetu Srbiji. NJihov odlazak ne može se pravdati nikakvim socijalnim i sličnim razlozima – obrazlaže svoj stav jedan od bivših pripadnika JSO-a.
Vodeće svetske agencije prenele su vesti o nekadašnjim srpskim „crvenim beretkama“ koje, za potrebe američkih okupacionih vlasti, čuvaju značajne ličnosti i naftna polja u Iraku. Agencija UPI prenosi vesti da trideset momaka iz Srbije, uglavnom bivših pripadnika Jedinice za specijalne operacije i nekadašnjih članova Specijalne antiterorističke jedinice, već nekoliko meseci u Iraku obezbeđuje objekte i ljude, za platu od 8.000 dolara mesečno.
Navodi se da se regrutacija obavlja preko „jedne sarajevske agencije za obezbeđenje, koja ih angažuje preko čoveka u Beogradu, bivšeg oficira Specijalne antiterorističke jedinice i radnika Državne bezbednosti Srbije.“
Bivši specijalci u Srbiji u Iraku obezbeđuju uglavnom naftna polja, neke Vladine zgrade, objekte stranih predstavništava i stručnjake raznih firmi, pre svega inženjere iz Nemačke i Velike Britanije.