Kongres srpskog ujedinjenja, kao istaknuta organizacija naše dijaspore u Americi i Kanadi, ali i dela evropskog rasejanja, prekida dalju saradnju sa Ustavnom komisijom i njenim predsednikom.
Sa žaljenjem konstatujemo da se rad na izradi Ustava nepojmljivo produžio i postaje obesmišljen, te se sa razlogom postavlja pitanje da li će on imati legalitet i legitimitet prilikom donošenja, i da li se sprovodi još jedan politički motivisan akt, umesto da se stvara trajni dokument na bazi koga će se graditi budućnost Srbije.
Takođe sa žaljenjem konstatujemo da je Komisija a pre svega njen predsednik g. Vladan Batić iskazao, izuzev na rečima, neshvatanje značaja i potpunu nezainteresovanost za saradnju i uključenje dijaspore u javnu raspravu i konsultacije oko izrade Ustava.
Kongres srpskog ujedinjenja smatra da interesi i prava više od četiri miliona Srba koji žive van granica Srbije treba da budu zastupljeni tokom pisanja novog Ustava, i da između ostalog njihov status, prava i obaveze kao integralnog dela srpskog naroda moraju biti jasno definisani u najvišem pravnom aktu Srbije.
Zbog svega toga Kongres srpskog ujedinjenja odustaje od daljih pokušaja da sa Komisijom uspostavi kontakt i saradnju koja je imala za cilj da, koliko je u njegovoj moći i moći američke dijaspore u celini, doprinese poslu i kvalitetnim rešenjima.