PRESUDA SKROJENA NATO MAKAZAMA

BRANISLAV TAPUŠKOVIć, ADVOKAT

• Presuda Milanu Milutinoviću i petorici srpskih političkih, vojnih i policijskih funkcionera biće u funkciji opravdavanja agresije NATO na Jugoslaviju, smatra Tapušković

Sudsko veće Haškog tribunala danas će izreći presude bivšem predsedniku Srbije Milanu Milutinoviću i petorici saoptuženih srpskih političkih, vojnih i policijskih funkcionera, optuženih za ratne zločine i kršenje zakona i običaja ratovanja na Kosovu 1999. godine.
Pored Milutinovića, odluku Sudskog veća očekuje i bivši potpredsednik vlade SRJ Nikola Šainović, kao i nekadašnji ministri odbrane i načelnici Generalštaba Dragoljub Ojdanić i Nebojša Pavković, kao i bivši komandant Treće armije Vladimir Lazarević i policijski general Sreten Lukić.
Nekadašnji „prijatelj suda“ na suđenju Slobodanu Miloševiću u Hagu, i jedan od najpoznatijih srpskih advokata Branimir Tapušković ocenjuje u razgovoru za „Vesti“ da su „male šanse“ da bilo ko iz ove grupe bude oslobođen.
– Plašim se da se zbog političke pozadine uošte neće razmišljati o oslobađajućim presudama.
xO kakvoj političkoj pozadini govorite?
– Mislim da je suština da se na svaki način mora opravdati agresija NATO na Jugoslaviju iz 1999. godine. U suprotnom, da dođe do oslobađajućih presuda bio bi to čvrst dokaz da je taj napad na SRJ bio potpuno nelegitiman čin. Zaista sumnjam da će se u Hagu dogoditi presedan te vrste.

Dvostruki aršini

Branislav Tapušković sumnja da bi državni i vojni vrh Srbije mogao da bude oslobođen i zbog očevidno dvostrukih standarda koji vladaju u Haškom tribunalu.
– Zaista je neshvatljivo da su Naser Orić ili Ramuš Haradinaj oslobođeni optužbi i za komandnu odgovornost, ali i za direktno izvršenje zločina, a na drugoj strani se osuđuje samo za komandnu odgovornost. To nema logike – zaključuje Tapušković.

• Bilo je šanse da ovi ljudi budu oslobođeni?
– Pa, Tužilaštvo je već na početku suđenje odustalo od izvođenja dokaza za Račak, i to nimalo slučajno. Oni su bili svesni da bi taj događaj i način na koji je predstavljen u potpunosti bili razotkriveni. Podsetiću vas da je upravo na suđenju Slobodanu Miloševiću počelo sa razotkrivanjem Račka – događaja koji je inicirao NATO intervenciju.

• Koliko će ove presude uticati na položaj Srbije i priznavanje Kosova kao nezavisne države?
– Ne mogu da poverujem da bi osuđujuće presude za individualnu odgovornost mogle da budu dovoljne za odgovornost države. Znam da se tome nadaju neki u Bosni kako bi se promenio status Republike Srpske, ali želim da verujem da to neće biti i sa statusom Kosova, mada može da ima uticaja na odluke nekih zemalja koje nisu priznale tu nezavisnost.

• Kako komentarišete prekid suđenja Šešelju?
– Krajnje je neshvatljivo da Tužilaštvo izvede gotovo sve dokaze i svedoke i zatim se usliši njihov zahtev za dodatnim vremenom. To na najdirektniji način ugrožava prava okrivljenog.

Od 20 godina do doživotne?

Suđenje šestorici bivših srpskih funkcionera počelo je 10. jula 2006, a završeno 27. avgusta prošle godine. Optužba je tokom izvođenja dokaza izvela 113 svedoka, a odbrana 118, dok je Sudsko veće, kojim predsedava sudija Ijan Bonomi, pozvalo još dvojicu svedoka. Tužilaštvo je u završnoj reči tvrdilo da je dokazalo krivicu svih optuženih i zatražilo da budu osuđeni na kazne od 20 godina do doživotnog zatvora. Odbrana je, međutim, u završnom izlaganju navela da nema dokaza za krivicu šestorice optuženih i zatražila je da budu oslobođeni.

• Protiv Radovana Karadžića su podignute tri nove optužnice. Šta očekujete od ovog suđenja?
– Generalno mi je neshvatljiva ta praksa sa izmenjenim i dopunjenim optužnicama. To je bilo i u slučaju Šešelja, a sad i Karadžića. Međutim, verujem da će ovo suđenje zapeti već na početku oko njegovog prava da se brani sam.

• Mislite da mu to neće dozvoliti?
– Ne verujem da mogu da mu zabrane da se sam brani, ali oko tog pitanja mogu nastati veliki problemi.