Za samo četiri godine, u Srbiji je broj vlasnika platnih kartica porastao od nekoliko desetina hiljada do tri miliona ljudi, pokazuju podaci iz republičkog Ministarstva unutrašnjih poslova. A sa širenjem mreže bankomata otvorena su vrata i za sve češće i raznovrsnije prevare u elektronskom bankarstvu. Domaći kriminalci, koji su do juče uglavnom zloupotrebljavali samo izgubljene platne kartice, vrlo brzo su uhvatili korak i sa najsavremenijim metodama prevara.
Kako saznaju „Vesti“ u MUP-u Srbije, u Novom Sadu je uhapšena prva grupa sajber-prevaranata. Reč je o mladićima koji su putem Interneta stupili u vezu sa ruskim hakerima i od njih kupili brojeve „viza“ i „master“ kreditnih kartica iz Amerike. Brojevi su skinuti sa magnetnog zapisa kartice „skimerom“, aparatom koji pamti 1.000 zapisa, a podseća na regularne aparate za naplatu, ali je mnogo manji. Potom se uz pomoć jednostavne opreme ukradeni broj preslika na beli komad plastike veličine platne kartice, i koristi najviše na bankomatima. Vlasnik ni ne zna da je pokraden, sve dok ne primeti da mu na neobjašnjiv način odlazi novac sa računa. Ukoliko prevaranti nisu gramzivi, mogu i godinama da uzimaju sa mnoštva računa iznose koji ne pobuđuju sumnju.
„Skimovanjem“ se mogu baviti svi kojima se makar i na trenutak poveri kartica za plaćanje, kaže za „Vesti“ Zoran đokić, pomoćnik načelnika Uprave kriminalističke policije MUP-a Srbije.
Prevare i telefonom
U Beogradu su u povoju i prevare sa plaćanjima putem mobilnog telefona. Na prometnim mestima, aerodromima ili kafićima zloupotrebljava se legalan „bluetotooth“, elektronski uređaj za bežičnu komunikaciju, koji može da detektuje druge korisnike uređaja u blizini.
– Žrtvama se putem SMS poruke šalje virus uz pomoć kojeg kriminalac može da koristi taj telefon kao svoj, ali i sve ostale sa kojima je žrtva u kontaktu – navodi Zoran đokić. Zato policiji počinju da stižu i pritužbe Beograđana koji plaćaju parking putem SMS-a, na ogromne račune koje nisu napravili.
– Na primer, konobar ili prodavac pred vama provuče karticu kroz automat, a kada skrenete pogled, provuče je i kroz „skimer“ koji izvadi iz košulje. Zato bi korisnici kartica trebalo da otvore četvore oči prilikom plaćanja i da redovno proveravaju stanje na bankovnim računima – napominje đokić. U svetu se skimovanjem bave kriminalci najvećeg kalibra, koji ogromne količine tako pokupljenog novca „peru“ na Kajmanskim i Devičanskim ostrvima, Karibima… Ta vrsta prevare uzima maha i u Srbiji. Policija je pre hapšenja Novosađana, već uhvatila grupe sajber kriminalaca koje su došli iz Bugarske i Rumunije. Cene magnetnih zapisa zavise od vrednosti kartice sa kojih su skinute. Kod nas se cena za „zlatne“ i „platinaste“ kartice u proseku kreće od 2.000 evra, a kod može da se koristi svuda u svetu. Zoran đokić ističe da čak i kada vlasnik kartice obavesti banku da mu odmah blokira račun, podaci sa blokirane kartice se još neko vreme koriste u drugim delovima sveta, a vlasniku stižu ogromni računi – navodi đokić.