Zvaće se Aleksandar i Dušan i za njihova dokumenta mame i tate neće morati da prikupljaju brojne papire i odlaze od vrata do vrata da bi ih prijavili, kao što su to činili za stariju braću i sestre. Dovoljan je samo dogovor roditelja oko imena i njihove lične karte.
Za svu proceduru zadužene su medicinske sestre koje su prošle obuku. Jednostavna papirologija završava se pre odlaska bebe iz porodilišta, a dokumentacija novog sugrađanina stiže za petnaestak dana kući.
"Sve se završava elektronski, a roditelji na kućnu adresu dobijaju izvod iz matične knjige rođenih, izvod o državljanstvu i zdravstvenu legitimaciju za novorođenče", objašnjava Marijana Pavlović, viša medicnska sestra.
Za mesec dana, od početka sprovođenja projekta, rođeno je 115 beba. Više od polovine
roditelja je prihvatilo mogućnost da ne gubi vreme na papirologiju. U porodilištu kažu da je odziv bio dobar.
Najveće nedoumice stvara neinformisanost, kaže dr Darko Vukojičić, ginekolog akušer u šabačkoj bolnici:
"Najveća nedoumica je neinformisanost, verovatno bi akciju trebalo pokrenuti na osnovnom nivou u savetovalištima za trudnice i objasniti da takva mogućnost postoji da će to znatno olakšati posao novim roditeljima."
Nesuglasice oko imena ili čekanje na odluku kuma najčešći su razlozi što, umesto da sve završe u bolnici, roditelji dokumentaciju prikupljju od šaltera do šaltera. Elektronsko prijavljivanje beba u porodilištu moguće je bez obzira na to da li su mama i tata venčani.