Monako, posle Vatikana, najmanja država-grad na svetu, atraktivna je i za one koji nikad u nju nisu zakoračili. Nedavno su, kako su „Vesti“ objavile, svečano proslavili nacionalni praznik, a tom događaju prisustvovale su i srpske diplomate u Francuskoj. Prvi put je u Monaku, na ceremoniji državne proslave, Srbija bila ravnopravni deo udruženog sveta. Tu čast doživeli su ambasador Srbije u Parizu Predrag Simić i njegova supruga Jasminka, a vladar prijateljskog Monaka, princ Albert Drugi, izrazio je želju da poseti Srbiju i bolje je upozna.
Teško je odgovoriti na pitanje čime je patuljasta država Monako zaslužila planetarnu popularnost – da li zbog lepote Sredozemlja, bogatstva i kockarnica, trka Formule 1 ili zbog modernih prinčeva i princeza. čini se da je sve to na viši nivo podigla udaja Hičkokove lepotice, američke glumice Grejs Keli, za princa Renijea, ali i pre 25 godina njena tragična pogibija.
Trgovina
– Za poslednje tri godine u trgovinskoj razmeni Monaka i Srbije učešće su imali energetski proizvodi (58,84 odsto), poluproizvodi: staklo, kaučuk i materijal za izgradnju (26,57 odsto), farmaceutski proizvodi, odevni predmeti, parfemi (14,59 odsto). Naše dve države nisu članice EU, ali učestvuju u radu Saveta Evrope. Srbija i Monako povezani su članstvom u Svetskoj organizaciji frankofonije za negovanje i čuvanje francuskog jezika – kaže ambasador Predrag Simić.
Kneževina Monako nezavisna je od 1297. kad je Fransoa Grimaldi, poznatiji kao Malicija, prerušen u franjevačkog monaha osvojio tvrđavu, a vlast Grimaldijevih potvrđena je 1314. Grimaldijevi su najstarija vladajuća prinčevska porodica na svetu. Sadašnji vladar Albert Drugi je 12. jula 2005. nasledio oca princa Renijea.
Briga o državi
Stanovnici Monaka su izuzetno vezani za svog princa, a on među njih često stiže, sa sveščicom u ruci provoza se, prošeta kneževinom, sve što mu se ne dopadne zapiše i sutradan po dolasku u kabinet – pozove nadležne da to izmene ili poprave.
Ono što nas Srbe veže za Monako je sveže (od 12. marta 2006.) uspostavljanje diplomatskih odnosa, za šta je Albert Drugi, nedavno uručio agreman ambasadoru Srbije u Parizu Predragu Simiću. Tako je naš ambasador pozvan na proslavu održanu 19. novembra, kad se slavi presveti Renije d’Areko, koga je princ Renije, Albertov otac, priznao kao svog zaštitnika.
A kako to slavlje opisati?
– Kao bajku – rekla je Jasminka Simić, dodavši da se u tom ambijentu i osećala kao vila. – Doživotno ću pamtiti ukrašen plato ispred palate, smotru garde, policijske, vatrogasne i medicinske službe, uz duvanje u rog planinara, pa dodelu nagrada najuspešnijim u protekloj godini… Cela palata delovala je kao da je izronila iz snova, iz bajke, a sve u znaku prinčeve majke Grejs Keli.