PRIŠTINA PONIZILA NEMAčKU

SARADNJA KOSOVSKIH I BERLINSKIH VLASTI PRED KOLAPSOM

• Vlada Angele Merkel iznenađena ponašanjem Hašima Tačija koji je uhapsio „prijatelje“ i bila primorana da prizna da je reč o agentima BND-a

Berlin očekuje da Priština već ovog vikenda pusti na slobodu trojicu nemačkih državljana koje je KPS uhapsila 19. novembra pod sumnjom da su bacili eksploziv na zgradu Međunarodne civilne kancelarije u Prištini. Da li će se ta očekivanja i ispuniti teško je reći s obzirom na šok koji je u Berlinu izazvala informacija da su trojica agenata nemačke tajne službe BND uhapšeni zbog terorističkog napada. U Berlinu tvrde da ne postoje indicije da su obaveštajci imali bilo kakve veze s napadom na MCK zbog čega se i očekuje njihovo hitno oslobađanje.
Kompromitovanje i poniženje koje su čuvenoj BND u stranoj, ali i u domaćoj javnosti ovom prilikom priređene teško je opisati. Šef BND-a Ernst Urlau nalazi se pred mnogim neprijatnim pitanjima nemačke javnosti, a vlada kancelarke Angele Merkel morala je da se obrati i poslanicima Bundestaga, kada je zvanično i potvrđeno da je reč o obaveštajcima BND-a. Nemačka javnost, međutim, i posle sastanka predstavnika vlade i parlamentarnog odbora nadležnog za obaveštajne operacije ostala je uskraćena za odgovor na pitanje: Šta je bio zadatak trojice pripadnika BND-a na Kosmetu?

Bez dozvole za sletanje

Zanimljiv je podatak koji iznosi Erih Šmit da su Nemci odmah po objavi hapšenja poslali specijalni avion BND-a koji je trebalo da već sutradan transportuje obaveštajce u Nemačku. Koliko su se vlasti u Prištini okuražile govori i to da ne samo što su se vratili neobavljenog posla, nego su čak odbile da avionu izdaju dozvolu za sletanje.

Teško da će zvaničnog odgovora ikada biti, a u brojnim analizama o tome ko stoji iza eksplozije, kakva se poruka njome šalje i da li je blamaža nemačkih agenata još jedna potvrda dugogodišnjeg sukoba oko podele interesnih zona na Kosmetu između američke obaveštajne službe (CIA) i BND, dominira mišljenje Eriha Šmita Enboma, nemačkog eksperta za rad obaveštajnih službi.
– Po jednoj verziji, Albanci se sada svete BND zato što je otkrio neke neprijatne stvari i svoj izveštaj stavio na raspolaganje nemačkim medijima. Pre svega, nemački agenti su poimenično govorili o umešanosti vodećih albanskih političara s Kosmeta u organizovani kriminal. NJihov izveštaj iz 2005. godine naročito se podrobno bavi kriminalnim aktivnostima „predsednika vlade Kosova“ Hašima Tačija. U njemu se tvrdi da je Tači na svoj položaj došao uz pomoć kriminala i likvidacije njemu neposlušnih ljudi – istakao je Šmit za beogradske medije.
Svako ko zna koliko je albanska vlast u Prištini zavisna od svojih zapadnih mentora ne može, a da se ne pita otkud Albancima smelost da bruka državu koja je pored SAD, najveći donator tamošnjih institucija i zagovornik kosovske nezavisnosti? Još ako se tome doda da je upravo BND jedan od osnivača takozvane Oslobodilačke armije Kosova, čiji su borci nosili uniforme nemačke vojske, nameće se nužan zaključak da Priština nije mogla da odradi posao bez saglasnosti još većeg zaštitnika nego što je Nemačka. Erih Šmit ne sumnja da je Priština morala da dobije podršku SAD.

OVK-Tači-CIA

Zanimljivo je da je pre dva dana odgovornost za napad na MCK u Prištini preuzela do sada nepoznata grupa „Armija Republike Kosova“, istovremeno preteći daljim napadima na predstavnike međunarodne zajednice i Srbe.
Darko Trifunović kaže da su sve te terorističke organizacije samo krila OVK i da za potrebe konkretne situacije biraju ime pod kojim će se oglasiti.
Jedna od verzija jeste da su bombu bacili pripadnici OVK kako bi svojim saveznicima na putu ka nezavisnosti stavili do znanja da neće pristati na Euleks pod uslovima beogradskih šest tačaka i da u tome neće prezati ni od napada na međunarodne predstavnike. U intervjuu za „Vesti“ bivši direktor Vojno-bezbednosne agencije general Momir Stojanović takođe je izneo tezu da je radikalno krilo OVK izvelo bombaški napad na nagovor Hašima Tačija i uz pomoć CIA.

– CIA je pre nešto više od deset godina istisnula BND s Kosova i od tada ona tamo vodi glavno kolo. Vašington ne trpi da mu se neko muva po njegovom terenu, u njegovoj avliji, a da svoje akcije uredno ne prijavi u vojnoj bazi Bondstil – kaže Šmit, navodeći da je broj agenta CIA danas nekoliko puta veći od broja nemačkih.
Stručnjak za borbu protiv terorizma s Fakulteta bezbednosti Darko Trifunović takođe je ubeđen da Albanci nisu sami u pomenutoj priči. On, između ostalog, podseća da je BND godinama istraživala puteve droge koji vode preko Kosova. Robert Coler, Andreas Brunken i Andreas Jakel, trojica uhapšenih obeveštajaca BND-a, imali su zadatak da prate albansku mafiju i veze organizovanog kriminala u pokrajini sa OVK, Kosovskim zaštitnim korpusom, ali i pojedinim predstavnicima vlasti.

Obračuni klanova

U krugovima nemačke bezbednosne službe postoje glasine po kojima je motiv za bombaški napad i ulazak u direktan sukob sa Berlinom proizvod sukoba između kosovskih Albanaca.
Tako se po izglasavanju Euleksa u UN oglasio predsednik opozicione Alijanse za budućnost Kosova i bivši kosovski premijer Ramuš Haradinaj koji sadašnjeg predsednika privremene vlade u Prištini Hašima Tačija smatra odgovornim što će plan raspoređivanja misije EU voditi ka podeli Kosova.
Tači nije samo njegov politički protivnik, već i predvodnik suprotstavljenog kriminalnog klana. Zanimljivo je da se sredinom novembra u Tirani izgubio svaki trag Ismetu Krijeziju, jednom od osnivača OVK, lideru oružanog pokreta u Makedoniji „Iljirida“ i članu Haradinajeve partije. Za nestanak ovog teroriste i trgovca oružjem, kako pišu mediji, zainteresovale su se mnoge strane obaveštajne službe.