PROBLEMI KOORDINATORA ZA DOPUNSKU NASTAVU U NEMAčKOJ
NISAM TRAŽILA DIPLOMATSKI PASOŠ
• Nevena Vraneš istakla da diplomatski pasoš, koji je sada postao kamen smutnje i koji Nemci ne prihvataju, nije bio njena želja
Ministarstvo inostranih poslova Nemačke novom koordinatoru za Dopunsku školu na srpskom jeziku i konzulu savetniku Neveni Vraneš sa sedištem u generalnom konzulatu SCG u Štutgartu nije izdalo diplomatsku legitimaciju, procedura je u toku, a u ceo slučaj, kako su „Vesti “ juče objavile, uključila se i naša ambasada, koja će narednih dana nastojati da novonastali problem što pre reši jer viza koju je Vranešova dobila ističe krajem meseca.
Nastavnicima kasne plate
Rakočević ističe da nova koordinatorka nije ništa kriva za nezavidnu situaciju u koju je dovedena i svu odgovornost prebacuje na Ministarstvo prosvete, koje je moralo da prikupi sve neophodne informacije pre odlaska Vranešove u Štutgart.
– Kroz slučaj Nevene Vraneš ponavlja se taj maćehinski odnos prema dijaspori, a da je to tako govori i podatak da nastavnicima u Baden Virtembergu plate kasne već dva meseca i neizvesno je kada će ih dobiti – ističe Rakočević.
Problem je nastao zato što nemačka strana smatra da Nevena Vraneš ne može da posao koordinatora obavlja u sklopu diplomatske službe.
– Ostala ja ili ne, mesto koordinatora za Dopunsku nastavu je predviđeno i to će mesto i dalje ostati i postojati – rekla je Nevena Vraneš za „Vesti“ i dodala da će Ministarstvo prosvete i sporta Republike Srbije insistirati na tome da bi se adekvatno pratio rad i organizacija Dopunske nastave u dijaspori.
Tri meseca bez zamene?
Ukoliko Nevena Vraneš bude morala da do kraja meseca napusti Nemačku, novi proces dobijanja dokumenata za njen ili povratak nekog zaposlenog u Štutgart trajao bi najmanje dva do tri meseca. Da li će neko u međuvremenu obavljati njen posao za sada nije jasno.
Na naše pitanje da li će se njen eventualni prinudni povratak u maticu na neki način negativno odraziti na rad dopunske škole, Nevena Vraneš je podvukla da će o nastavnicima i dalje brinuti koordinator.
– Ko god bude na ovom mestu, jedan od njegovih primarnih zadataka biće da vodi računa da li nastavnici za svoj rad dobijaju adekvatnu nagradu i da li im je isplaćeno ono što su zaradili. To je deo posla koji se radi, zasluge nisu na pojedincu već su zasluge na Vladi Republike Srbije i Ministarstvu prosvete. Nastavnici neće biti prepušteni sami sebi, njihovo Ministarstvo je uz njih i ono će se i dalje boriti za njih – podvukla je gospođa Vraneš.
Ministarstvo: Viza nije problem
Nataša Sokolović, portparol Ministarstva prosvete Srbije, ističe za „Vesti“ da rad i boravak Nevene Vraneš u Nemačkoj nisu ugroženi.
– Novi koordinator za Dopunsku školu na srpskom jeziku Nevena Vraneš će dobiti dozvolu za boravak u Štutgartu, ali ne i diplomatski status. Takav status su dozvoljavale švajcarske vlasti, gde se do sada nalazilo sedište koordinatora. Nemački zakoni su, jednostavno, stroži kada je reč o izdavanju diplomatskih legitimacija – kaže Sokolovićeva.
Ona je istakla da diplomatski pasoš, koji je sada postao kamen smutnje i koji Nemci ne prihvataju, nije bio njena želja, kako su to izjavljivali pojedini predstavnici naše dijaspore u Baden Virtembergu. Takođe, ističe da je postavljena u Štutgart, gde dugi niz godina postoji problem u radu dopunske nastave, o čemu su i „Vesti“ više puta pisale dok je bio koordinator bio Zoran Popović iz Berna, a predsednik aktiva nastavnika za Baden Virtemberg Danijela Stefanović iz Štutgarta.
– Nije nam jasno dokle će srpsko Ministarstvo prosvete da se poigrava sa dijasporom, a nastavnike da šalje u inostranstvo grlom u jagode – kaže za „Vesti“ Predrag Rakočevioć, predsednik Skupštine dijaspore u pokrajini Baden Virtemberg, a odnedavno i poverenik Ministarstva dijaspore u ovom delu Nemačke, čijom je zaslugom slučaj Nevene Vraneš i dospeo u javnost.