PROBUDILA SE DIJASPORA

JUčE BIRAN NOVI SAZIV SKUPŠTINE SRBIJE

PROBUDILA SE DIJASPORA

• Odziv naših građana u inostranstvu, u odnosu na referendum za Ustav Srbije, bio je znatno veći, a u nekim gradovima se čekalo u redu

U diplomatsko-konzularnim predstavništvima naše zemlje širom sveta više hiljada Srba u rasejanju glasalo je juče na parlamentarnim izborima. Na većini biračkih mesta zabeležen je znatno veći odziv naših građana nego što je ikada do sada bilo u inostranstvu.
Nemačka
Na biračkom mestu, u Generalnom konzulatu Srbije u Frankfurtu, tačno u 7 časova sve je bilo spremno za glasanje o sastavu budućeg parlamenta Srbije. Šestočlana izborna komisija na čelu sa konzulom Dragicom čortan, dočekala je prve glasače. Prvi je glasao Palko Holić, trenutno nezaposleni mašinski tehničar iz frankfurtskog kvarta Ešborn. Kaže za „Vesti“ da mu je drago da je prvi stigao i prvi glasao, a poranio je da glasa, jer se nada da će nam, posle ovih izbora, najzad krenuti na bolje.
– A i krajnje je vreme – kaže prvi glasač u Frankfurtu Palko Holić.
Druga je na biralište stigla Biserka đurišić, a treći, njen suprug Slobodan Gatić. Radili su noćnu smenu, pa su sa posla došli prvo da obave svoju građansku dužnost, a onda na spavanje.
Na biračkom spisku u Frankfurtu nalazi se 1.370 birača, što je 410 glasača više u odnosu na prethodno referendumsko izjašnjavanje o novom Ustavu krajem prošle godine.
– Izlaznost na referendumu za Ustav je bila 161, cenimo da bi taj broj, ovom prilikom, trebalo bar da se utrostruči – kaže za „Vesti“ konzul Dragica čortan.
To je realno očekivati, jer je već do 14 časova, u konzulatu u Frankfurtu, glasalo 240 osoba.
Na biračkom mestu u ambasadi Srbije u Berlinu, prvi glas stigao je od Dušanke Gojkov koja je već u 7.45 sati ubacila svoj listić u glasačku kutiju.
Do 14 sati glasalo je oko 200 državljana Srbije. Uglavnom je sve proteklo u savršenom redu, jer je za razliku od ranijih izbora i nedavnog referenduma – broj onih koji su došli a nisu na biračkom spisku bio daleko manji.
Predsednik Biračkog odbora Boro Šuput ocenio je u ranim popodnevnim časovima da sve protiče u najboljem redu. Jedini nesporazum pojavio se oko broja onih koji su se našli na biračkom spisku: prema prijavama koje je sakupila ambasada u Berlinu na spisku je bilo 420 birača, ali je iz Beograda stigao spisak sa 1.544 imena.
U generalnom konzulatu Srbije u Štutgartu odziv je značajno nadmašio izlaznost na referendumu o Ustavu Srbije. Juče do 14 sati je glasalo više od 200 birača, a pijavljeno je bilo ukupno 1.860 osoba. Na biračkom mestu pojavio se i deo birača koji su došli, mada su propustili da se prijave za glasanje. Nažalost, i ovoga puta bilo je onih koji su to na vreme obavili, ali ih i pored toga, iz nepoznatih razloga, na biračkom spisku nije bilo i bili su onemogućeni da obave svoju građansko pravo i dužnost.
U birački spisak Minhenu je upisano 1.243 građana iz cele Bavarske koji imaju pravo glasa. Do 14 časova glasao je 171 birač (13,76 odsto). Sve radnje na biračkom mestu protekle su uglavnom regularno i bez većih problema, tako da ni posmatrači stranaka nisu stavili ni jednu primedbu.
Na biračkom mestu do podne je bio Aleksandar Ristić koji živi 35 godina u Minhenu.
– Ovo je treći put da glasam u konzulatu. Na vreme sam obavešten i sve je bilo u najboljem redu – kaže Ristić.
Svoju građansku obavezu ispunili su i Radmila i Milorad Petrović iz Minhena koji su prvi put glasali u konzulatu u Minhenu, a do sada su glasali u Beogradu gde su prijavljeni. Hteli su da glasaju i na referendumu za Ustav, ali su okasnili, ali sada je bilo sve u redu. Iz Nirnberga je na glasanje stigla dr Milica Mitić koja je sve obavila vrlo brzo i bez ikakvih problema.
Na glasanje u Minhen došli su Nina i Goran Stevanović sa kćerkom Katarinom koja je u glasačku kutiju ubacila očev listić.
– Glasali smo i na referendumu za Ustav Srbije. Proverili smo da li smo na biračkom spisku i došli smo ponovo na glasanje. Sve je bilo u redu. Očekujem da izbori budu uspešni i da Srbija krene odlučno i bez kolebanja ka Evropi – rekao je Goran Stevanović.
Milan Lazić, njegova supruga Anđelka i sin Miloš iz Minhena obavili su takođe svoju građansku dužnost.
Ali, i ovaj put je bilo slučajeva da su na glasanje došli građani sa pasošem Srbije, ali bez provere da li se njihovo ime nalazi na biračkom spisku, pa nisu mogli da glasaju. LJubica Kusterman u Minhenu živi od 1972. godine i do sada je glasala u Beogradu kada je bila tamo u vreme izbora.
– Prvi put sam došla u Konzulat da glasam i nisu mi dozvolili. Rečeno mi je da se moje ime ne nalazi na biračkom spisku i vrlo sam ljuta zbog svega toga – kaže LJubica Kusterman.
U Hamburgu je i pored ružnog vremena i kiše odziv birača na glasačkom mestu u bio zadovoljavajući. Do 13 sati glasalo je 120 građana, od 834 upisanih koji se nalaze na glasačkom spisku. Retki su bili slučajevi da su na glasanje dolazili građani koji se ne nalaze na spisku, a svima njima je ponuđeno da popune formular i prijave se za sledeće izbore.
Na glasačkom mestu u Hamburgu sreli smo Voju đorovića sa suprugom, koji je iz Libeka došao da obavi svoju građansku dužnost, kao i učitelja u srpskoj školi Jovana Devrnju iz Karlovčića, koji je takođe glasao u Konzulatu sa svojom suprugom.
Austrija
U Austriji se glasalo u Beču, Salcburgu i Gracu, a prvi birači su došli još pre zvaničnog otvaranja biračkih mesta.
Za parlamentarne izbore u glavnom gradu Austrije vladalo je veliko interesovanje što najbolje svedoči podatak da je u prvih pola sata glasalo 12 birača, a do 13 sati već 284. Poređenja radi, za referendum o novom Ustavu Srbije u prvih sat vremena glasala je svega jedna osoba, a ukupno je izašlo samo 64 glasača.
Inače prvi u Beču glasao je Branislav Milošević, koji je na biračko mesto došao gotovo dvadesetak minuta pred otvaranje.
– Došao sam rano da bi što pre ispunio svoju građansku dužnost. Želeo sam da to obavim na vreme – kazao je za „Vesti“ Milošević.
Inače on je jedan od mnogobrojnih novoupisanih birača u glasački spisak u Beču. Naime, na prošlom referendumu Milošević se nije našao na spisku birača, i tada se upisao za glasanje u inostranstvu, što mu je omogućilo da učestvuje na parlamentarnim izborima.
Takođe među prvima bila je i Suzana Ilić iz Burgenlanda, koja po prvi put učestvuje na glasanju. Devojka, koja je skoro napunila 19 godina, inače rođena u Ajzenštatu, na prošlom referendumu nije se našla u biračkom spisku, i sada je imala po prvi put pravo glasa. Ona je na biračko mesto došla zajedno sa svojim najbližima, a glava porodice je inače predsednik Saveza Srba u Austriji Mališa Ilić Vojvoda.
U čitavoj Austriji pravo glasa na parlamentarnim izborima u Srbiji ima svega 2.714 državljana Srbije, što je mali broj imajući u vodu da u ovoj zemlji živi više od 100.000 naših građana.
U Beču pravo glasa na parlamentarnim izborima ima 2.053 birača, što je najveći broj u jednom gradu izvan matice. To je inače za 471 birač više u odnosu na protekli referendum.
Pored Beča u konzulatu Srbije u Gracu pravo glasa ima 199 registrovanih birača, a u Salcburgu 462 prijavljena glasača.
U ova dva grada odziv je znatno slabiji nego u Beču, ali iznad onog za referendum.
U konzulatu u Gracu do 13 časova glasalo je 25 birača, a u Salcburgu preko 50 glasača.
Poređenja radi na prošlom referendumu u Gracu glasalo je 24 birača, a u Salcburgu 42 državljana Srbije.
Švajcarska
Na tri biračka mesta u Švajcarskoj, u Cirihu, Bernu i Ženevi prijavilo se 2.300 glasača, što je zavidan broj u odnosu na ostale zemlje u Evropi gde žive naši ljudi.
Konzul Nataša Rašaveć ističe da je u Cirihu prijavljeno 1.482 glasača, a do 14 sati glasalo je 512. Konzul dr Božidar Jovanović iz ambasade u Bernu potvrđuje da je na spisku 636 glasača, a izlaznost je bila 287, dok je u zgradi Stalne misije Srbije pri UN-u u Ženevi prijavljeno 182 glasača, a od toga njih 105 je dalo svoj glas do 14 sati.
Odmah po otavranju biračkih mesta prvi glasači, lepo odeveni, sa osmehom na licima i optimizmom zaokružili su svoj glas.
– Ovo je poseban dan za moju porodicu, jer Ivana (20), Tamara (18), supruga i ja prvi put u inostranstvu dajemo svoje glasove da nam svima bude bolje – raspoloženo priča Miloš Blagojević koji živi u Kisnahtu.
– Krenulo je sve nabolje – kratak je bio Miloš Damjanac (65) koji je na glasanje došao sa suprugom Milijanom, i dodaje da je posebno radostan da se broj glasača među dijasporom u Švajcarskoj povećava.
– Došli smo sa naše tri ćerke, Kristinom, Irinom i Teodrom iz Sent Galena, a zavičaj nam je Zaječar – pričaju bračni par Siniša i Danijela Kalinović, izražavajući zadovoljstvo organizacijom i regularnošću izbora.
Boban i Manuela Jakovljević sa drugom Vladanom Petrovićem rodom iz Kruševca došli su prvi put da, kako kažu, podrže najbolje, pri tom napominjući da su srećni da na izborima vide mlade kao što su i oni.
– Sve nas je više i to je dobro – zadovoljan sa glasanjem, reče dr Slobodan Glogović Coba koji je odmah sa KK „Korać“ iz Ciriha nastavio put na košarkašku utakmicu u Lugano.
Francuska i Holandija
I u Kulturnom centru u Parizu srpski glasači su se opredeljivali za budućnost matice, a prvi koji je ispunio svoju građansku dužnost bio je Ranko Skakoč. Ambasador Predrag Simić sa suprugom Jasminkom glasao je u 10 sati, kada i poverenik dijaspore Mića Aleksić.
– Radi se o trećoj vladi posle odlaska Slobodana Miloševića, koja će naslediti dobar ekonomski bilans prethodne vlade, a koja je ostavila veliki paket reformi i stalnih ulaganja. U ovom trenutku je najvažnija izlaznost koja treba da da legitimitet budućim vlastima, a koji taj posao mogu da rade dobro samo ukoliko imaju čvrsto utemeljenje u izbornim rezultatima – rekao je ambasador Simić.
Do 14 sati u Parizu je, od ukupno prijavljenih 1.874, glasalo 525 birača.
Posle prvih jutarnjih sati, čekanje u redu postajalo je sve duže, a i konstatovano je da su to bili termini za mlade.
Posebne pohvale idu na grupu od dvadesetak žitelja 100 kilometara udaljenog Le Miroa, a oni koji su se fotografisali za „Vesti“ zadovoljno su prijavili da su se u tom trenutku osećali kao predsednici država.
– Za mene je ovo građanska čast i obaveza. Hoću da glasam kako bih sutra mogao da učestvujem u kritici, a sve za dobro moje zemlje – izjavio je Dragoljub Furnigić iz Srbova kod Negotina.
Predrag Janković iz čačka je rekao:
– Volim da glasam. Pa, to je normalno! Treba da izaberemo vladu nove Srbije i da krenemo u svet s novim idejama, da bude bolje nama i našoj deci.
Ekonomista Beograđanka Ivanka Veličković, 30 godina Parižanka, u jednoj ruci držala je „Vesti“, a u drugoj glasački listić:
– Pa, kako da ne glasam? Dobili smo Ustav, temelj države, a sada moramo da odaberemo nekoga ko će da vlada. Bez vlade nema države. Optimista sam. Pa, i naša kuća mora da ima domaćina, moramo svetu da se predstavimo kao normalna zemlja u kojoj vlada radi posao za narod, a ne za svoj džep.
Prvi sati parlamentarnih izbora na jedinom glasačkom mestu u Holandiji, u prostorijama ambasade u Hagu, protekli su u najboljem redu. Do 14 sati pojavilo se 55 glasača, što je 17,1 odsto od ukupno 321 državljana Srbije koliko ih je na ovom mestu upisano u birački spisak.
Na biračkom mestu prvi se oko 9.30 sati pojavio Milutin Marinković iz Shidama, nakon čega su usledili i ostali glasači.
Amerika i Australija
Na američkom kontinentu glasanje za parlamentarne izbore je obavljeno još u subotu gde su bila otvorena tri glasačka mesta u ambasadi Srbije u Vašingtonu i generalnim konzulatima u NJujorku i čikagu.
Prema prvim informacijama, glasanje je proteklo bez problema, spiskovi RIK-a su ažurirani, ali je izlaznost ponovo bila mala, iako je ovoga puta bilo više upisanih nego na referendumu za Ustav ili predsedničkim izborima 2004. godine.
Od 260 upisanih birača u ambasadi u Vašingtonu glasalo je 93, uglavnom se radi o našim sugrađanima iz Merilenda, Virdžinije i Vašingtona.
U čikagu je od 558 upisanih glasalo 119 birača, dok je u Generalnom konzulatu u NJujorku u spiskove bilo upisano 356 glasača, ali od neljubaznog službenika konzulata nismo uspeli da dobijemo informaciju o broju izašlih niti o procentu izlaznosti.
Na jedinom biračkom mestu u Australiji, u Generalnom konzulatu u Sidneju, glasala su 73, od ukupno 434 birača upisana u spisak. Još šestoro naših ljudi koji su hteli da glasaju vraćeni su, jer njihova imena nisu bila u spisku koji je došao od Republičke izborne komisije.
Od ukupnog broja, najviše (27 birača) srpskih državljana iz Australije izjasnilo se za Demokratsku stranku Srbije, a 21 glas dobila je lista Demokratske stranke.
U Sidneju kažu da su sada, pri pravljenju spiska, mahom ispravljene ranije greške sa ispuštenim imenima uredno prijavljenih birača. Ovog puta, međutim, uočeno je da u spisku sada nema dela onih koji su se, povodom referenduma, prijavljivali od oktobra prošle godine.
Jedan od njih je Mirko Dotlić koji je vraćen neobavljenog posla.
– Živeo sam, po proterivanju iz Hrvatske, sedam godina u Srbiji, uzeo državljanstvo i tamo glasao. Sada sam želeo da ponovo biram, ali nisam na spisku, pa sam tražio da se taj problem reši – veli Dotlić.