Dan pošto je nezavisna komisija za ispitivanje afere prodaje viza predala svoj izveštaj s predlozima za poboljšanje rada konzulata Austrije u svetu, Andrea Sandhaker, nekadašnji generalni konzul u Beogradu, iznela je niz optužbi na račun Ministarstva inostranih poslova (MIP), navodeći da su vize u glavnom gradu Srbije deljene šakom i kapom. Odmah je reagovao generalni sekretar Ministarstva inostranih poslova Johanes Kirle koji je demantovao optužbe.
Prema pisanju bečkog nedeljnika „NJuz“, Andrea Sandhaker je prošlog petka, prilikom saslušanja, austrijskim pravosudnim organima predala dokument u kojem se nalaze optužbe i na račun Ministarstva inostranih poslova Austrije. Ona je u tom dokumentu iznela svoje viđenje izveštaja generalnog inspektora Ministarstva koji je sproveo istragu u konzulatu u Beogradu 2002. godine.
– Prilikom mog stupanja na dužnost konzulat u Beogradu bio je prava prodavnica za vize spolja, a iznutra samoposluga – naglasila je Sandhaker.
Ona je navela imena svihosoba i organizacija koje su intervenisale za izdavanje viza bez osnova, i imena onih koji su u velikom broju izdavali vize čak i bez postojeće dokumentacije. Među navedenim imenima nalazi se i ime jednog Srbina koji se nalazi u pritvoru.
Sandhaker je navela da je po stupanju na dužnost februara 2001. odmah zatražila inspekciju ministarstva, ali da do nje nije došlo sve do juna iste godine. Prema njenim rečima, pošto je pokušala da uvede red u konzulatu Ministarstvo ju je vratilo u Beč.
Generalni sekretar Ministarstva inostranih poslova Johanes Kirle demantovao je njene optužbe. On tvrdi da su za vreme službovanja Andree Sandhaker sprovedene tri inspekcije, od kojih jedna zajedno sa Ministarstvom unutrašnjih poslova. Uz to, kako je dodao, državno tužilaštvo je posle anonimne prijave provelo istragu protiv troje službenika. Ta istraga je okončana marta 2004. bez rezultata.
– Inspekcije su pokazale da pomenuti svedok nije bio dorastao rukovođenju zbog čega je povučena iz Beograda – naglasio je Kirle.
Ambasador nezainteresovan
Andrea Sandhaker je optužila i tadašnjeg ambasadora Austrije u Beogradu za kojeg je kazala da nije želeo da čuje za sumnje koje je ona iznosila.
Ona je ocenila da je uredba o uništavanju dokumentacije o vizama samo podstakla takav rad, navodeći kao primer da je jedan službenik, osumnjičen još 2001. zbog prodaje viza, ostao bez krivične prijave zato što se dve godine kasnije, kada se Ministarstvo odlučilo da istraži slučaj, više nije mogla naći dokumentacija.