Promocija Srbije

Pedeseti sprat palate jedne od najvecih banaka sveta „DŽej pi Morgan Cejz“, na Park aveniji, u srcu Menhetna, bio je juce mesto višesatnog sastanka visoke delegacije Vlade Srbije “ predsednika Zorana đindica i ministara Aleksandra Vlahovica i Gorana Pitica “ sa više od 60 sagovornika iz prve lige americkog biznisa i finansija. Dnevi red skupa, kojem su formalno predsedavali premijer đindic i bivši predsednik kanadske vlade Brajan Malruni “ imao je samo jednu tacku: isplati li se danas investirati u Srbiju.

Odgovor srpskog premijera i dvojice ministara bio je potvrdan. Razume se, sa argumentovanim obrazloženjima. Odgovarajuci na mnogobrojna pitanja juce, đindic, Vlahovic i Pitic su predocili detaljan politicki, pravni i ekonomski okvir Srbije danas, pojašnjavajuci kako reformsku strategiju, tako i konkretne poteze vlade, prevodeci pri tom sve to na jezik razumljiv ljudima koji su navikli da, ulažuci svoj novac “ svote koje se mere milionima dolara “ mnogo puta mere i premeravaju pre nego što konacno preseku.

Jucerašnji skup, završen u popodnevnim satima, bio je, kako su ga okarakterisali naši ucesnici, „radno-informativnog karaktera“. Manje se dakle razgovaralo o konkretnim poslovima, a mnogo više o potencijalima Srbije i njenoj politickoj i ekonomskoj buducnosti. To znaci da je u neposrednom dijalogu na stolu bilo sve: od politickih rizika, sigurnosti kreditora, transparentnosti privatizacije, snage tržišta, postojanosti reformi, predizbornih izjava i još mnogo toga što cini elemente za svako ozbiljno poslovno odlucivanje.

Utisak vladine delegacije je da je stvoren prostor za nastavak razgovora s tim ljudima, da je stecena podrška na važnim mestima, kao i da je na Srbiji da u neposrednoj buducnosti to raspoloženje i te potencijale iskoristi.

Pored ovih nacelnih, praktican rezultat je i dogovor da se u novembru, u organizaciji americke privredne komore, u Beogradu održi jedna prezentacija potencijala srpske privrede namenjena stranim investitorima. Predvideno je takode da se novi sastanak Poslovnog saveta („Biznis advajzori kansel“), tela koje je u stvari srpski lobi u Americi, održi do kraja februara iduce godine. „Posle svih tih razgovora trebalo bi da bude jasno ko ima konkretan interes i sa takvima cemo voditi bilateralne razgovore, da bismo im ponudili ,projekte po meri“, izjavio nam je posle sastanka premijer đindic, kome je juce urucen i poziv da se u novembru u Cikagu obrati skupštini 250 najvecih americkih privrednika. To je poziv koji prvi put dobija jedna politicka licnost iz našeg regiona, i protumacen je kao priznanje celoj zemlji.

„Mi ovde ne nastupamo kao politicari, nego kao menadžeri jedne tranzicije“, objasnio je svrhu ovih razgovora đindic. „U toj tranziciji moramo da vucemo i nepopularne poteze i tek treba da stvorimo uslove za situaciju u kojoj cemo moci da se udvaramo biracima. Ovde smo, dakle, kao promotori srpske privrede, privremeno preuzeli ulogu komora i slicnih institucija.
Sagovornicima smo medutim stavili do znanja da se takva naša uloga ovde završava i da razgovore treba da nastave u Srbiji, sa bankarima i menadžerima. Mi, znaci, predocavamo i promovišemo samo neka opšta pravila, okvir za donošenje poslovnih odluka “ a procenu o isplativosti ulaganja treba da donese svaki pojedinacni investitor“.

Još jedna karakteristika jucerašnjih razgovora bila je da je delegacija Vlade Srbije, promovišuci potencijale Srbije, u isto vreme nastojala da našu zemlju predstavi kao središte jednog šireg regiona cije tržište ima oko 50 miliona stanovnika i koje je još neeksploatisano. Kako je predocio premijer đindic, taj region sada proizvodi manje od Grcke sa samo deset miliona stanovnika. Sa druge strane, privlacnost regiona je u tome što još ima znatno jeftiniju radnu snagu i što mu tek, uz porast kupovne moci stanovništva, tek predstoji potrošacki bum. Prvi korak u aktiviranju potencijala tog regiona bilo bi uspostavljanje zone slobodne trgovine.

Delegacija Vlade Srbije danas boravi u Bostonu, kao gost Poslovne škole cuvenog Harvard univerziteta. Predvideno je da u toku popodneva po ovdašnjem vremenu premijer đindic održi jedno predavanje za studente tog univerziteta.