Konferencija o srpskom geniju okupiće svetske stručnjake
Među ljudima koji su pomogli da se izgradi Amerika bili su velikani Albert Ajnštajn, Nikola Tesla, Endrju Garnegi i Sergej Brin. Smatram da treba da slavimo njihovo ime i delo!
Ove reči izgovorio je prošle nedelje američki predsednik Barak Obama na predavnju studentima Američkog univerziteta u Vašingtonu. Tako je prvi čovek SAD našeg velikog naučnika i patriotu Nikolu Teslu svrstao u tvorce Amerike i grupu ljudi koji su proslavili ovu zemlju.
– Izjava predsednika Baraka Obame je došla u najlepšem trenutku kada se mi u Filadelfiji spremamo da tri dana od 9. do 11. jula slavimo rođendan Nikole Tesle. Tim povodom održaćemo veliku paradu u centru grada, zatim Međunarodnu konferenciju i prvu izložbu o Tesli, koja nam dolazi direktno iz Beograda – rekao nam je Nikola Lončar, rođeni Zemunac i čelnik Fondacije Nikola Tesla u SAD.
Gradonačelnik Filadelfije je odlučio da se proslava rođendana Nikole Tesle održi u Nacionalnom parku, Gradskoj biblioteci, Centralnom holu gradske kuće i na ulicama grada u kome se nalazi srpska fondacija.
Ova organizacija koja postoji već četiri decenije okuplja oko hiljadu Amerikanaca i Srba iz čitavog sveta, koji se bore za očuvanje i oživljavanje zaostavštine srpskog genija. Nikola Lončar lično sa stotinu Amerikanaca traga za ostavštinom velikog naučnika, koja je sakrivena u SAD i Kanadi
Izdvajamo iz teksta
Niko ne zna koliko hiljada dokumenata Nikole Tesle postoji u Americi i Kanadi, ali je činjenica da je potražnja za studijama, spisima i beleškama velikog srpskog naučnika sve veća
– Niko ne zna koliko hiljada dokumenata Nikole Tesle postoji u Americi i Kanadi, ali je činjenica da je potražnja za studijama, spisima i beleškama velikog srpskog naučnika sve veća. Cena njegovih dokumenenata je poslednjih godina porasla na milion dolara. Mi pokušavamo da sprečimo tu veliku rasprodaju i krčmenje bogastva naučnih otkrića Nikole Tesle.
Lončar je privatni detektiv iz Filadelfije. On se pre četvrt veka uselio u SAD, ali je kao zaljubljenik u Nikolu Teslu, zemljaka njegovih roditelja, odlučio da spase što se spasti može od zaostavštine velikog srpskog genija.
– Moja detektivska istraživanja o sudbini Nikole Tesle i njegovih radova traju već godinama. Onog trenutka kada su Amerikanci ugasili i zatvorili Teslinu laboratoriju u Sprinfildu i na Long Ajlandu, postavilo se pitanje gde su smeštena dokumenta i oprema srpskog genija. Niko u SAD nije hteo da mi odgovori na to pitanje, pa sam ja zaključio da su Amerikanci pokrali srpskog genija. I da se trenutno dela Nikole Tesle rasprodaju širom SAD. Moja istraživanja su pokazala da je imovina Nikole Tesle razvučena po Americi i Kanadi. I da se njegova dokumenta nalaze na najmanje 100 mesta u čitavom svetu – tvrdi Nikola Lončar.
Teslina fondacija će na rođendan Nikole Tesle 9. jula okupiti naučnike, pronalazače i entuzijaste na trodnevnoj konferenciji čiji je osnovni cilj da istakne potrebu za čistom energijom.
TESLINA NOć
Na proslavi rođendana Nikole Tesle u Filadelfiji biće održana izložba pod nazivom Teslina noć. To je postavka Muzeja Nikola Tesla iz Beograda, koja je prenesena u Ameriku. Reč je o 20 sanduka Tesline zaostavštine u ukupnoj težini od oko 700 kilograma. Cena samog transporta i angažovanja lokalnih špeditera košta nešto više od 10.000 eura, dok osiguranje izložbe u SAD košta duplo više.