Austrijska Skupština usvojila je u četvrtak posle podne kontroverzni Zakon o azilu, koji se već u fazi nacrta našao na meti kritika ne samo austrijske opozicije, već i međunarodnih organizacija. Visoki komesarijat Ujedinjenih nacija za izbeglice ističe da je ovaj zakon najrestriktivniji u Evropskoj uniji.
Glasovima vladajućih partija – Narodne stranke (OeVP) i Slobodarske stranke (FPOe) ovaj zakon prošao je skupštinsku proceduru i stupiće na snagu iduće godine.
Nevladine organizacije, eksperti i opozicija ukazali su da ovaj zakon nije u skladu sa austrijskim ustavom. Tim povodom oni su najavili podnošenje tužbe pred Ustavnim sudom Austrije. Glavna odredba novog zakona je uspostavljanje službe za podnošenje prvog zahteva, u kojoj u roku od 72 sata treba da se odgovori na molbu, odnosno odluči da li podnosilac uopšte ima šanse da dobije azil u Austriji.
Ukoliko ta služba donese negativnu odluku, podnosilac molbe više nije zaštićen od proterivanja, i izbeglice i tokom roka za podnošenje žalbe mogu biti proterane iz Austrije. Prema mišljenju eksperata, ovaj deo nije usaglašen sa važećim ustavom zemlje.
„Stop“ na granici
Zakon je veoma rigorozan kada je reč o izbeglicama koje su na granicu Austrije došle iz takozvanih sigurnih država (zemlje EU, kandidati za prijem u EU, kao i Švajcarska i Lihtenštajn). Te osobe generalno neće imati pravo na azil u Austriji i njihova molba neće imati nikakvu šansu na pozitivan odgovor. Više neće moći da molbu za dobijanje azila podnose direktno na granici Austrije. Time se legalan put do azila ograničava na podnošenje molbe u ambasadama Austrije ili na ćrodromu. Prva mogućnost, međutim, predviđena je samo za članove porodica onih koji već imaju status azilanata u Austriji.
Savezna ustanova za dodelu azila nema nikakve mogućnosti u prvoj fazi odlučivanja da ispituje podnosioca molbe. Poslednjih godina svaki peti podnosilac molbe morao je da ulaže žalbu na negativnu odluku o dodeli azila pre nego što je dobio taj status.
Takođe, novi zakon predviđa samo u izuzetnim slučajevima mogućnost da osoba koja traži azil u Austriji navede dodatne razloge za napuštanje svoje domovine.
Ministar unutrašnjih poslova Austrije Ernst Štraser brani Zakon o azilu, ukazujući da, prema novim odredbama, svi oni koji su do sada dobijali status azilanta to i ubuduće mogu dobiti. Jedina razlika je, kako je dodao, to što se odluke donose brže.
– Austrija ostaje otvorena za sve ljude kojima je potreban azil, ali ne i prihvatilište za bande koje prebacuju ilegalce – naglasio je Štraser.
Austrija novim zakonom, kako je naglašeno, želi da umanji pritisak ekonomskih migranata, uskraćujući im mogućnost da podnošenjem molbe za azil produže svoj boravak u „alpskojrepublici“.