(nedelja, 29. jul, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Naprednjaci su najavili smenu gradonačelnika Novog Sada Igora Pavličića iz DS-a, jer je to, kako saopštiše, u interesu građana. Štampa se pita i ko je moćniji – premijer ili prvi potpredsednik Vlade, navodeći da će Dačić morati da sprovodi politiku SNS-a a da mu je jedini adut što njegova ostavka vodi ka novim izborima. Ahtisari reče da Srbiju ne treba pustiti u EU ukoliko ne prizna Kosovo. Ekonomska kriza ne jenjava a svaki građanin duguje gotovo 3.000 evra. Jugoslovenski ataše u Berlinu izluđivao je Hitlera. Dvojica padobranaca teško su povređena na jučerašnjem aeromitingu u Jagodini. U Makedoniji su privedene 22 devojke iz Srbije. Strelac Andrija Zlatić osvojio je bronzu na Olimpijadi, prvu medalju za Srbiju u Londonu i 99. na Igrama. Predsednik nije gledao finale zbog saobraćajnog haosa u britanskoj prestonici. Ana i Janko su se plasirali dalje a Jelena i Viktor ispali.
SNS najavio smenu Pavličića
SNS je saopštila da će svoje odluke donositi u najboljem interesu građana Novog Sada a njihov najbolji interes jeste da Igor Pavličić više ne bude gradonačelnik. Promene kojih se plaši Pavličić i njemu slični političari a događaju se u Srbiji posle izbora, nisu nikakav pritisak na lokalnu vlast i destabilizovanje prilika u Vojvodini, već jedini način da građani dobiju šansu da bolje žive, navodi se u saopštenju a prenosi Kurir. SNS tvrdi da su na rad lokalnih samouprava i sunovrat privrede u Vojvodini proteklih godina uticale maglovite i nerazjašnjene javne nabavke, brojne malverzacije i političke kalkulacije koje moraju da se zaustave.
Ko je moćniji, pita Blic – premijer ili novi potpredsednik Vlade, i navodi da će Aleksandar Vučić tražiti da Ivica Dačić sprovodi politiku naprednjaka. S obzirom na odnos snaga, premijer će morati da sprovodi politiku SNS-a po ključnim pitanjima. Dačićev adut je mogućnost podnošenja ostavke što vodi ka novim izborima, objavljuje list.
Kultura novog saziva – već viđeno
Prvi dani novog skupštinskog saziva bili su već viđeno, puni oštrih verbalnih duela između vlasti i opozicije, međusobnih optužbi, povišenih tonova i uzburkanih emocija, piše Politika. Žarko Korać, psiholog i lider opozicione SDU, poslanik u nekoliko mandata a sada potpredsednik parlamenta, još ne može da proceni kakav će biti ovaj saziv, ali kaže da mu se čini da neće biti mnogo različit od prethodnog. To znači da nam ostaje da osvojimo još neku slobodu u javnom govoru i neku uzdržanost javnog govora, navodi on. Za Nevena Cvetićanina, naučnog saradnika Instituta društvenih nauka i funkcionera vladajuće SDPS, ovo je i prilika za eksperiment in vivo.
Galuči predlaže povezane države..
Džerard M. Galuči, penzionisani američki diplomata koji je bio regionalni predstavnik UN u Kosovskoj Mitrovici od 2005. do 2008. godine, kaže da elementi irsko-engleskog rešenja možda mogu da ponude model dogovora oko Kosova. Novosti prenose njegov tekst sa sajta organizacije Transkonflikt, gde Galuči navodi da istorija Irske ima interesantne tačke sličnosti sa Srbijom i Kosovom, kao i jasne razlike. Srbija i Kosovo mogu da budu povezani kao članovi Balkanske unije – duž linije EU ili njene prethodnice Evropske zajednice. Zatim, zajedničkim ulaskom u EU kao par ili kao zajednička carinska unija, objašnjava Galuči, navodeći obrise mogućeg sporazuma: srpsko priznavanje nezavisnosti kao povezane države, ali i prihvatanje Prištine da se sever isključi i ostane deo Srbije.
..A Ahtisari ne bi Srbiji dao u EU
Bivši izaslanik UN za status Kosmeta Marti Ahrisari izjavio je za zagrebački Večernji list da Srbiju ne treba pustiti u EU dok ne prizna Kosovo. Upitan da prokomentariše izjavu predsednika Tomislava Nikolića da Beograd neće priznati Kosovo i po cenu ulaska u EU, Ahtisari je rekao: Ako žele Rusiju, neka idu tamo. Nikakvu ustupci nisu prihvatljivi, ni u BiH, niti drugde. Ahtisari je dodao i da je Srbija odavno izgubila pravo nad Kosovom, kao i da se godinama loše ponašala prema Kosovarima. Pet zemalja članica EU koje nisu priznale Kosovo pomogle su Srbiji u njenim naporima, kaže Ahtisari, ali je on uveren da će se to vrlo brzo promeniti, prenosi Pres.
Ekonomska kriza ne jenjava
Kada je kriza počela, slušali smo da ćemo morati da se strpimo ’samo’ do 2010. godine, potom do 2011, a kako ni tada nije bilo bolje, obećano blagostanje, prema procenama, trebalo je da nas sačeka 2012. Sada, kako čujemo, 2013. će ’zagarantovano’ biti bolja, piše Pres. List pita da li se zaista naizire kraj ekonomske krize i objavljuje da u prilog tezi da je ona sve intenzivnija govore i ekonomski parametri – vrednost dinara, javni dug i kreditna zaduženost, broj nezaposlenih.
Svaki građanin duguje 2.915 evra..
Novosti pišu da građani direktno ili indirektno duguju više od 20 milijardi evra a pojedinačno po 2.915 evra. Duguju i oni koji žive u uverenju da su ama baš svaki račun i ratu isplatili na vreme. U njihovo ime pozajmila se država i to više od 15 milijardi evra, navodi list. Tu su zatim i zajmovi kod banaka, obaveze prema EPS-u, Srbijagasu, toplanama. Da bi se ova suma zaradila, svako bi trebalo da radi punih osam meseci i da ne potroši dinara na sebe, već samo da vraća dugove. Pošto je Vlada poručila da će potražiti novac koji državi nedostaje kod finansijskih institucija, ovu godinu bismo mogli da ispratimo zaduženiji za još 470 evra po stanovniku.
..Negujemo lažni standard
Politika navodi da ne čudi da su građani sve zaduženiji ako se uzme u obzir da je prosečna zarada u maju bila niža za oko 7.000 dinara od prosečne potrošačke korpe istog meseca. Može li to da bude opravdanje kada, umesto da namiruju mesečne izdatke za komunalije, pojedini građani od sačuvanog novca kupuju sve ono što inače ne bi mogli sebi da priušte. I kada duguju nekoliko hiljada evra za struju, spremniji su da se odreknu mesečnih obaveza prema državi zarad negovanja lažnog životnog standarda. U torbama im zvone dva mobilna telefona čiji su mesečni računi najmanje hiljadu dinara, odbijaju da plate mesečnu kartu za javni prevoz, nabraja list.
Godišnji prihod SPC oko 100 miliona evra
Koliko prihoda se sliva u kasu Srpske pravoslavne crkve vekovima je najstrože čuvana tajna, piše Pres, jer o svojim finansijama Crkva nikome, pa ni državi, ne polaže račune. List navodi da se pokazalo da SPC u proseku obrne godišnje oko 100 miliona evra. Među retkim arhijerejima koji je obelodanio svoje poslovanje je vladika Amfilohije koji je objavio da Mitropolija crnogorsko-primorska godišnje prihoduje između dva i 2,5 miliona evra. Međutim, predstavnici Crnogorske pravoslavne crkve, za koje se i inače zna da su skloni preterivanju, optužili su SPC da zaradi 50 miliona samo iz manastira Ostrog i da ih ’potom džakovima prebacuje u Srbiju, stoji u tekstu.
U Evropu mimo turističkih agencija
Novosti objavljuju da mladi sve češće putuju po Evropi mimo turističkih aranžmana. Svako putovanje počinje na internetu, pa je tako moguće naći i rezervisati avionske ili vozne karte, kao i smeštaj. U načelu, najjeftinije sredstvo za putovanje je avion. čekiranje je najčešće onlajn, čime se izbegava i čekanje na aerodromu. Karta se odštampa i sa njom se ide pravo na ukrcavanje. Pravilo je da su karte jeftinije ako se kupe znatno ranije, ali cene nekada padaju i pred sam put. Kada se stigne do neke zemlje EU, ponuda jeftinijih letova još je raznovrsnija, pa tako avionska karta od Madrida do Lisabona može da košta oko 60 evra a od Londona do Pariza u septembru u jednom pravcu – 38 evra.
Jugoslovenski ataše izluđivao Hitlera
Tajanstveni pukovnik V, ataše jugoslovenske kraljevske vojske u Berlinu, izluđivao je od 1939. nacističke kontraobaveštajce, pišu Novosti, a Hitlera je uoči samog napada na Beograd bukvalno doveo do nervnog sloma. To je u svojim memoarima zapisao jedan od šefova tajnih službi Trećeg rajha, SS general Valter Šelenberg. Njega je 2. aprila 1941. nemački špijun u beogradskoj vladi panično izvestio da je provaljena najstrože čuvana nemačka tajna – plan invazije na Jugoslaviju pod imenom Direktiva 25. Identitet obaveštajca V otkriven je tek deceniju nakon završetka Drugog svetskog rata. Tada je britanski Intelidžens servis dozvolio objavljiavnje memoara svog agenta, pukovnika Vladimira Vauhnika, bivšeg atašea u Berlinu.
Teško povređeni padobranci u Jagodini
Padobranci Srbo Savić (58) iz ćuprije i Aleksandar Pavlović (32) iz Beograda juče su teško povređeni prilikom skokova na aeromitingu u Jagodini, ali se nalaze van životne opasnosti. Savić, član Aerokluba Jagodina, povređen je prilikom skoka sa visine od 1.000 metara zbog kvara na padobranu a nešto kasnije Pavlović je sa visine od 10 metara udario o tlo dok je kočio padobranskim krilom. Saviću su se upleli pomoćni i glavni padobran i prizemljio se u njivi pored aerodroma. On ima tešku povredu preloma desne butne kosti i moraće da mu se ugradi veštački kuk, piše Alo. Pavlović je zadobio nagnječenje karličnog dela kičme a sumnja se i na prelom drugog slabinskog pršljena.
Silovatelji bez nadzora
Srđan S. iz okoline Kragujevca, uhapšen zbog silovanja sestričine, samo je jedan od više stotine povratnika kada je reč o ovom teškom krivičnom delu, piše Politika. Iako se sumnja da mu nije prvi put da je počinio ovo delo, prema dostupnim informacijama Srđan S. nikada zbog toga nije završio iza rešetaka. Sagovornik lista kaže da je važno da se u zatvoru organizuje dobar tretman pomoću kojeg bi silovatelji bili izlečeni od poriva da ponovo učine nešto slično. Važno je, takođe, i da se žrtvi tokom krivičnog postupka omogući da se poštedi raznih reprekusija. List pita i šta je sa predlogom da se silovatelj, za koga se oceni da je verovatni povratnik i da spada u takozvane seksualne predatore, stav pod stalni nadzor i posle izvršenja kazne.
U Makedoniji privedene 22 Srpkinje
Policija je privela 46 devojaka, od kojih su 22 srpske državljanke koje su nezakonito radile kao igračice i družbenice gostiju u četiri ugostiteljska objekta u zapadnoj Makedoniji, prenosi Kurir. One su odmah prebačene u Tranzitni centar za strance u Skoplju koji je juče posetila ministarka unutrašnjih poslova Gordana Jankuloska. Osim Srpkinja, rekla je ona, među uhapšenim devojkama je devet Bugarki, četiri su Albanke i po jedna je iz Crne Gore i Italije uzrasta od 18 do 24 godine. Jankuloska je predočila da je dosadašnja analiza pokazala da su devojke primale određen paušal koji je iznosio 40 evra za veče.
Prva medalja u Londonu
Da li je iko mogao da zamisli lepši početak olimpijske bajke, pišu Novosti. Naime, prvog takmičarskog dana naš strelac Andrija Zlatić osvojio je bronzanu medalju u gađanju vazdušnim pištoljem sa udaljenosti od deset metara. Tako je Srbija uzela prvu medalju na Igrama u Londonu i stigla na korak do priželjkivane stote. Zlatić je osvojio 10,2 poena i imao ukupnim rezultatom od 685,2 kruga ostavio iza sebe olimpijskog šampiona iz Pekinga Vei Panga. Ne znam, verovatno još nijsam svestan šta sam uradio. Možda će me emocije stići tek kada se probudim, ili kada ne budem mogao da spavam od uzbuđenja, kaže Zlatić.
Politika podseća da je Andriju od srebra delilo samo 0,6 krugova, kao i da je njegova medalja bila 99. za Srbiju na Igrama. Zlato je osvojio Džongoh Jin iz Republike Koreje, olimpijski vicešampion iz Pekinga 2008. Na drugom mestu našao se Italijan Luka Teskoni.
Posle sarta koji ni ja sam nisam očekivao, mada u streljaštvu ne možete očekivati ništa, jer je toliko nepredvidivo, uspeo sam nekako da se povratim, da izvučem neki povoljan rezultat po mene. Zadnji metak sam video krajičkom oka da je glavni konkurent loše opalio, pošto mi je tu bio ekran, mogao sam to da vidim, i tako sam skinuo veliki pritisak i uspeo na kraju da opalim dobar pogodak, izjavio je Zlatić a prenosi Pres.
Nikolić nije došao zbog saobraćajnog haosa
Predsednik Tomislav Nikolić rekao je na prijemu u ambasadi Srbije u Londonu da, zbog saobraćajnog haosa, nije stigao na finale takmičenja u streljaštvu na kojeme je Zlatić osvojio bronzu. On je pre toga gledao odbojkašice koje su poražene od Kine, ali je rekao da su pobede i porazi sastavni deo sporta. Nikolić će danas gledati takmičenje u streljaštvu u kojem nastupaju Zorana Arunović i Bobana Veličković a obići će i naše sportiste u Olimpijskom selu, odgledati rukometnu reprezentaciju protiv Španije i vaterpolo selekciju protiv Mađarske.
Među više od 190 VIP gostiju koji su u petak prisustvovali svečanom prijemu koji je uoči otvaranja Olimpijade priredila engleska kraljica Elizabeta Druga, našli su se Tomislav Nikolić i Hašim Tači, piše Alo. Zvaničnici iz Prištine su pozvani na prijem iako Kosovo ne učestvuje na Igrama kao zasebna država. U Londonu je bila i Atifeta Jahjaga. Nikolić i Tači nisu se sreli na gala večeri.
Ana i Janko pobedili, Jelena i Viktor ispali
Srpska teniserka Jelena Janković završila je takmičenje na Olimpijadi, pošto je juče izgubila u prvom kolu od Amerikanke Serene Vilijams sa 2:0. Vilijamsova, koja je osvojila gren slem na Vimbldonu početkom juna, do pobede je došla posle jednog sata i dva minuta igre, prenosi Kurir. Pre Jankovićeve, meč je izgubio i Viktor Troicki, dok su pobede juče ostvarili Janko Tipsarević i Ana Ivanović.