Poštovani učesnici prvog OSSI foto-konkursa i dragi studenti,
sa radošću i zadovoljstvom vas obaveštavamo da će 25.03.2017. u 19 časova u Galerie am Roten Hof biti izloženi radovi pristigli tokom prvog OSSI foto-konkursa, koji je otvoren u februaru ove godine. Ovim putem vas pozivamo da svojim prisustvom uveličate našu izložbu, projekat na koji je OSSI Beč izuzetno ponosan.
Više o detaljima konkursa, kao i osvrt na same fotografije pristigle tokom njega, možete pročitati u tekstu našeg kolege, dipl. istoričara umetnosti i člana Sektora za kulturu bečkog ogranka OSSI-ja, Filipa Blagojevića:
„Detaljnijim proučavanjem različitih društvenih grupa, integrisanih u urbanistički sistem gradova i sela, bavili su se mnogi veliki umetnici tokom istorije i procesa stvaranja fotografije, jednog od najpopularnijih vizuelnih medija današnjice. Tu ubrajamo Dajen Arbus (knjiga fotografija Diane Arbus: An Aperture Monograph iz 1972.), Vokera Evansa (knjiga fotografija American Photographs iz 1938.), u skorije vreme otkrivenu Vivijan Majer, Roberta Frenka, čije je najznačajnije delo knjiga fotografija The Americans iz 1958. godine, ali i jednu od prvih ženskih foto-žurnalista u Jugoslaviji, Anu Lazukić.
Ovim projektom, u organizaciji Sektora za kulturu i Upravnog odbora bečkog ogranka OSSI-ja, želeli smo da ovo zanimljivo polje istraživanja prenesemo i na studente, ne samo sa naših prostora već i iz celog sveta (Austrija, Bangladeš). Kao što je već u tekstu konkursa i rečeno, akcenat je stavljen na svet koji nas okružuje, a koji čini i nas same – Makrokosmos različitih Mikrokosmosa.
Veština umetničke i tehničke izrade pristiglih fotografija razlikuje se od učesnika do učesnika, što ovoj izložbi daje posebnu draž. Ona se najvećim delom sastoji od radova fotografa-amatera, kojima je ovaj vid umetnosti hobi ili, zašto da ne, nešto u čemu će se kasnije usavršavati. Međutim, posetioci će imati prilike da vide i dela iskusnih fotografa koji tehnički vešto barataju foto-aparatom i kompozicijom.
Kvalitet pristiglih fotografija se ogleda u različitim kreativnim i tematskim dostignućima i zanimljivim ,,uglovima” i perspektivama, građenju i razumevanju Kosmosa. Svakako, učesnici su pokazali umešnost i sposobnost prilagođavanju zadatoj temi. Sve fotografije spaja čovek kao glavni element, bilo da je on protagonista i/ili stvaralac – Schöpfer.
Mnoštvo užurbanih ljudi u haotičnoj gradskoj svakodnevnici – Makrokosmosu gradske vreve, odaje nam živi svet, protagoniste koje ne možemo identifikovati i detaljnije proučiti. Oni su za nas mali svetovi, Mikrokosmosi koje vezuje neki određeni cilj kome teže, prikazani raznovrsnim idejnim rešenjima učesnika. Ritmično ponavljanje određenih figura i izražena simetrala u jednom od primera stvaraju veliki broj Mikrokosmosa veštačkim putem, što je vrlo originalan pristup fotografiji. Međutim, u narednom primeru, raznobojni kišobrani, otkrivaju nam više o kolorističkom kvalitetu fotografije, dok se ulice, natpisi, pešački prelazi i saobraćajni znaci slivaju u apstrakciju naglašenu jakim linearizmom. Pravo značenje se gubi i naša percepcija se voljom fotografa menja.
Sa druge strane, prikazivanje pojedinaca, njihove sudbine kroz poglede i pokrete, njihovog materijalnog i duševnog stanja, čini najveći broj izabranih fotografija. Zanimljive osobe i poslovi – devojka kočijaš, animator-klovn, uhvaćen u aktivnom kontaktu sa jednim od Mikrokosmosa, prosjaci – autsajderi društva, čak i neidentifikovane osobe ekstravagantnog modnog ukusa u šetnji sa psom, ali i zamišljene, usamljene osobe na tramvajskoj stanici, čine specifične i/ili svepristune Mikrokosmose, čiji smo svakodnevni svedoci. Prisutne su i iscenirane – montirane fotografije, koje pokazuju jaku kreativnost i podstiču na razmišljanje, stvarajući jedan kolaž – mozaik ljudske ekspresivnosti i urbane bečke sredine. U svim ovim fotografijama možemo jasno videti i duh vremena u kome su nastale – savremeno doba i aktuelne reklame i natpise, tj. raznovrsnu i bogatu ponudu prodavnica – radnji, koje čine popularnu, konzumentsku kulturu današnjice.
Kategorija fotografija koja je takođe dobila mesto na izložbi se ne bavi direktno ljudima, već njihovim stvaralaštvom, tj. indirektnim prisustvom Mikrokosmosa. Od tematike banalnosti – garažnih vrata, islikanih grafitom ,,noćnog čuvara”, samo jednim ,,kamenčićem” mozaika kvalitetne andergraund, u ovom slučaju i ,,treš” umetnosti grafita u Beču, do jednog tipičnog bečkog Hof-a, dvorišta okruženog zgradama ili zidovima u karakterističnom (neo-)renesansnom stilu obogaćenom arhitektonskim elementima – lukovima u bogatoj ritmizaciji i utisnutim pilasterima. Tu su dva, ne tako lako uočljiva, bela konja, koja gledaju u nas, posmatrače ovog ušuškanog, mirnog kutka. Oni predstavljaju antitezu neživog i veštački stvorenog sveta – arhitekture – i time probijaju monotonost.
Cilj prve (nadamo se ne i poslednje) izložbe naše organizacije je prikazivanje različitih tačaka gledišta, mišljenja i pogleda na svet kroz prizmu umetnosti i kulture, negovanje pravih vrednosti i pružanje mogućnosti našim studentima da napreduju i steknu nova znanja i veštine. Svaka od izabranih fotografija nosi poruku i može se čitati iz više perspektiva – da li kroz sociološko-psihološku, umetničko-kompozicionu ili neku drugu – to ostaje na Vama.”
OSSI Beč se od srca zahvaljuje svim učesnicima konkursa!
Vidimo se na izložbi!
GDE: Galerie am Roten Hof, Piaristengasse 1, 1080 Wien
KADA: Subota, 25.03.2017. u 19 časova
Medisjki sektor – OSSI Beč,
Filip Kostić