Prvi femicid ove godine: Podaci o nasilju u porodici sve alarmantniji

prvi-femicid-ove-godine:-podaci-o-nasilju-u-porodici-sve-alarmantniji
Prvi femicid ove godine: Podaci o nasilju u porodici sve alarmantniji

Sinoć je u Srbobranu, od strane svog nasilnog sina ubijena još jedna žena, koju su komšije prethodnih dana videle pretučenu.

U medijima su se pojavile informacije da je učinilac bio ranije dva puta osuđivan na kazne zatvora zbog nasilja u porodici, što ukazuje na to da je činio neki od težih oblika ovog krivičnog dela. Sa izdržavanja kazne zatvora izašao je pre otprilike 6 meseci, a, kako se navodi,  učinilac i majka živeli su u istom dvorištu.

Autonomni ženski centar u svom saopštenju koje su izdali nakon tragedije, navodi da se u Vojvodini nastavlja trend ubistava žena od strane učinilaca koji su ranije bili osuđivani za nasilje u porodici koje su činili upravo prema ubijenim ženama.

Pored toga, u saopštenju se navodi da Grupe za koordinaciju i saradnju, koje su formirane u skladu sa Zakonom o sprečavanju nasilja u porodici i koje čine predstavnici tužilaštva, policije i centra za socijalni rad, „i dalje ne prepoznaju da se žene, čiji su učinioci nasilja u porodici osuđeni na kazne zatvora ili mere bezbednosti obaveznog lečenja, nalaze u posebno visokom riziku nakon što učinioci izađu sa izdržavanja kazne ili mere bezbednosti obaveznog lečenja.“

Ovi podaci ponovo ističu urgentnu potrebu za izmenama Krivičnog zakonika, koje ne bi obuhvatile samo povećanje zaprećenih kazni, već i uvođenje novih mera zaštitnog nadzora. To podrazumeva mogućnost udaljenja učinioca iz zajedničkog domaćinstva, kao i primenu zaštitnog nadzora nakon izdržane kazne zatvora. Takođe, važno je omogućiti da se mera zabrane približavanja i komunikacije sa oštećenim izrekne i u slučajevima kada je učiniocu dodeljena mera bezbednosti obaveznog lečenja na slobodi. Pored toga, uslovna osuda za krivična dela rodno zasnovanog nasilja trebala bi biti moguća samo uz primenu zaštitnog nadzora ili rada u javnom interesu.

Autonomni ženski centar u saopštenju navodi da od Zaštitnika građana i nadležnih ministarstava zahtevaju da neodložno izvrše postupke kontrole i utvrde da li je bilo propusta u postupanju predstavnika i predstavnica nadležnih institucija (tužilaštva, policije i centra za socijalni rad).

„Takođe zahtevamo od Vrhovnog javnog tužilaštva da utvrdi da li je uopšte i, ako jeste, na koji način je postupala Grupa za koordinaciju i saradnju koja je formirana pri Osnovnom javnom tužilaštvu u Vrbasu nakon izlaska učinioca iz zatvora, te da o tome obaveste javnost“, navodi se u saopštenju centra.

U  Srbiji je tokom 2024. godine ubijeno najmanje 17 žena, a u polivini slučajeva učinioci su ranije bili prijavljivani za vršenje nasilja (njih 8 od 16 učinilaca), što predstavlja ozbiljno povećanje (u %) u odnosu na prethodne godine. Od 17 žrtava, 8 žena ubijeno je na teritoriji Vojvodine, a dvojica učinilaca sa teritorije Vojvodine bili su prethodno pravnosnažnim presudama osuđivani za nasilje u porodici koje su vršili prema ubijenim ženama.

Post Views: 177

Originalni tekst