PRVI SUSRET SA DIJASPOROM MINISTARKA čUBRILO IMALA U PARIZU

PRVI SUSRET SA DIJASPOROM MINISTARKA čUBRILO IMALA U PARIZU

POVERENJE JE NAJVAŽNIJE

Za prvi susret sa našim ljudima u rasejanju novoizabrana ministarka za dijasporu Milica čubrilo izabrala je Pariz, metropolu u kojoj je školovana, ali i gde su aktivisti izuzetno angažovani i uspešni. Tako je, dan pošto je otvorila „Dane srpske kulture“, a uoči „Festivala srpskog filma“, koji će takođe otvoriti, mlada ministarka u rezidenciji ambasadora Predraga Simića održala sastanak sa dijasporcima i predstavnicima sredstava informisanja.
Ovaj skup uspešnih Srba otvorio je i zatvorio ambasador Simić, najavio razradu pitanja koja tište dijasporce, a i uputio je poziv: „Sarađujmo, svaki ozbiljan put će se isplatiti“.
Ipak, domaćin ovog neformalnog druženja i razgovora bila je ministarka čubrilo, upoznavši okupljene sa Ministarstvom dijaspore koje postoji od 2003. godine i u kojem radi 40 ljudi. Ona je obrazložila raspored mesta koja se odnose na učenja srpskog jezika, nauku, kulturu, sport, statusnu problematiku, naglasivši da je sve u pravcu poboljšanja imidža zemlje, a samim tim i svima nama boljeg života.

Mostovi

Jasna Matić, državni sekretar u Ministarstvu za ekonomiju, konciznošću je najavila da praznih priča više neće biti:
– I ja sam slučaj iz dijaspore, studirala sam u SAD. Odmah da naglasim da treba koristiti iskustva zemalja koje su napravile ekonomski preokret i to zahvaljujući saradnji sa novom generacijom u dijaspori, odnosno, sa onima koji imaju pozicije u svojim firmama. Na žalost, javno mnjenje obasuto informacijama da je ulaganje u Srbiju rizik, dakle, loše nas ocenjuju. A s druge strane, u prednosti smo jer kod nas je profit veći za one koji žele da ulažu. Naglasila bih da je 75 odsto stranih investitora koji su nam došli, kao posrednika imalo nekoga iz Srbije. Dakle, maticu možete usrećiti dovođenjem stranih firmi, a vi, u svojim firmama, u ulozi mosta, tu možete mnogo učiniti.

– U svetu nas ima dva miliona, na izborima je glasalo 40.000, dakle, tu se moraju napraviti pomaci, a prvenstveno treba krenuti od poverenja. Potom, šta sa vojnim rokom? Obećali su mi da na granici neće biti hapšenja. Ili, čini mi se da se u Srbiji ne zna šta radi i koliko koristi dijaspora, tu nam predstoji gradnja tešnjih veza. A kako sam i ja dete dijaspore, rasla sam u njoj, znam da smo vezani za maticu, a znam i da je, na primer, godišnje pomažemo (kroz doznake novca) sa tri milijarde dolara.
Ministarka je dodala da neće o politici i da je ekonomija najvažnija.
– Mi nećemo o politici, nas politika ne interesuje, a svako može da učestvuje u promociji imidža i razvoja svoje zemlje. I naglašvam, najbitniji segment je ekonomski razvoj.
U drugom delu „upoznavanja“, prešlo se na pitanja i odgovore, koji su bolje tekli u koktel-ambijentu nego tokom sastanka, što su i podržali izlagači u ovoj večeri, primetivši da se upravo kroz spontanost dolazi i do najboljih rezultata.