Nesigurnost se kod deteta javlja iz mnogo različitih razloga, a psiholozi ističu da u velikoj meri otežava realizaciju njegovih stvarnih sposobnosti i potencijala, prenosi N1.
Ona smanjuje nivo angažovanja kada je u pitanju škola ili druge aktivnosti, i veoma negativno utiče na ukupan razvoj deteta.
Najčešći uzrok nesigurnosti kod deteta je pre svega veliko nezadovoljstvo njegovih roditelja, bez obzira zašto se to dogodilo. Način na koji se roditelji odnose prema detetu može u velikoj meri uticati na razvoj njegovog samopouzdanja, odnosno samosvesti.
Ali kako prepoznati da je dete nesigurno? Kako objašnjavaju psiholozi, postoji nekoliko stvari koje skoro svako nesigurno dete radi.
Jedna od najčešćih stvari koje velika većina nesigurne dece radi ima veze sa njihovim sopstvenim tumačenjem sebe.
Nesigurno dete će često o sebi govoriti na veoma negativan način, poput rečenica: „Ja sam glup/ružan/nesposoban.“ To se dešava zato što dete ne veruje u sebe i svoje sposobnosti, već misli da jeste. nije dovoljno dobro iz bilo kog razloga, prenosi Index.hr.
Druga stvar koju najnesigurnija deca rade je da se zatvaraju. Umesto da bude otvoreno i uvek spremno za druženje sa vršnjacima, nesigurno dete je sklonije izbegavanju gužve, povlačenju u sebe i provodi slobodno vreme u samoći. Glavni razlog je strah od osude okoline, u ovom slučaju druge dece.
Isto tako, nesigurno dete se stalno upoređuje sa drugima. Umesto da veruje u sebe i fokusira se na sopstvene želje ili mogućnosti, dete koje nema samopouzdanje uglavnom se poredi sa svojim vršnjacima, misleći da su oni mnogo bolji, uspešniji ili pametniji od njega.
I na kraju, ali isto tako često, teško je prihvatiti bilo kakvu kritiku. S obzirom na to da nesigurno dete već misli loše o sebi, svaka kritika će ga samo dodatno uveriti u ovo, objašnjavaju psiholozi.
U ovom slučaju, često se može povući u sebe, rastužiti ili čak zaplakati, iako je kritika koju je primila bila konstruktivna.
Post Views: 29