Milorad Pupovac je, gostujući u Dnevniku RTS-a, rekao da se nada da će u budućnosti između Hrvata i Srba biti više poruka mira, a manje poruka koje će ponovo uznemiravati i raspirivati ratnu retoriku.
Srb, pa Glina, Stepinac, pa Glavaš. Kako se odluke sudskih vlasti i ćutanje i time, kako ste rekli, odobravanje ustaštva, odražava na život srpske manjine u Hrvatskoj?
U Glini je bilo bolje nego što je bilo ranije, ali je bilo nerpistojnog tapšanja na određenim mestima i trubljenja automobilima, ali u poređenju sa onim šo je bilo u Srbu, nije vredno pomena. Kada država ćuti, kada mediji daju tome prostora koga ne bi smeli, kada poruke koje okupljeni antifašista padnu u senu od buke i mržnje onih koji su se okuplili, to izaziva zebnju, strah i zabrinutost za budućnost. Mi očekujemo da će policija i pravosuđe iz ovoga povući lekcije.
Kako Srbi doživaljvaju ukidanje presude B. Glavašu i šta očekujete od ponovnog suđenja?
Sa velikom zabrinutošću gledamo kako će se sve odvijati, jer i ovo je bilo sa teškom mukom obavljeno, a nakon ovoga bojim se da će biti još teže. Problem je što za stradanje Srba u Hrvatskoj, tokom rata devedesetih, veoma teško i gotovo nemogući procesi se vode u Hrvatskoj i često završavaju onako kako je ovaj završio.
Rekli ste da dodatno nespokojstvo među Srbe unosi predstojeće obeležavanje godišnjice „Oluje“. Kakav će ton 5. avgustu dati izborna kampanja?
Posle zatišja, nakon pada Vlade i raspuštanja Sabora, imamo neku vrstu divljanja i raspuštenosti i nekontrolinanih političkih odnosa, koji nisu samo posledica izborne kampanje, nego i činjenice da institucije ne nalaze pravi način kako da se nose sa tim i kakvu poruku da pošalju javnosti. Nadamo se da će ove godine biti drugačije nego prošle i da će se obaviti na način sa više obzira za posledice vojne i policijske akcije, za stradanje i progon Srba, da će biti više poruka mira, a manje poruka koje će ponovo uznemiravati i raspirivati ratnu retoriku.
Koji je domet peticije za izvinjenje porodicama žrtava „Oluje“ koju je pokrenula Inicijativa mladih za ljudska prava u Hrvatskoj?
Veliki nemački filozof Fridrih Niče je rekao da misli koje dolaze na staklenim nogama menjaju svet. Tako isto možemo reći i za ovu inicijativu mladih koja dolazi na staklenim nogama, kao što je bila i nihova inicijativa pre nekoliko godina, da se postavi ploča progranim Srbima iz Knina i severne Dalmacije, ali to nema alternativu – da se pogledamo uzajamno i da svako uzme svoj deo odgovornosti.