Put do strateškog partnera

Objavljivanjem oglasa u „Fajnenšel tajmsu“ za prikupljanje pisama zainteresovanih finansijskih savetnika protekle nedelje prakticno je ucinjen prvi korak u sprovodenju tenderske privatizacije za prvih 16 preduzeca u Srbiji. Kako je najavljeno na konferenciji za novinare u Vladi Srbije, do kraja godine trebalo bi da se pokrene tenderska privatizacija 40 od oko 150 velikih preduzeca, s tim što se prvi rezultati i prvi novac ocekuju krajem novembra ili pocetkom decembra.

Postupak i nacin prodaje društvenog i državnog kapitala, odnosno imovine javnim tenderom, ali i javnom aukcijom Vlada Srbije propisala je uredbama, koje su objavljene u najnovijem broju „Službenog glasnika“ i juce stupile na snagu. U republickom službenom glasilu štampanom preksinoc obelodanjena je Uredba o metodologiji za procenu vrednosti kapitala i imovine koja ce stupiti na snagu 28. jula.

Tenderi pod patronatom Agencije

– Agencija za privatizaciju sprovodice, promovista i i kontrolisati iskljucivo postupak tenderske privatizacije, a kod aukcijske njen zadatak je jedino da obavi kontrolu pripremljenih privatizacionih programa i da neposredno sprovede aukciju. Priprema aukcijskih dokumenata i inicijativa za pokretanje aukcijske privatizacije spuštena je na nivo preduzeca. Pošto ce Agencija iskljucivo voditi i do kraja sprovoditi postupak tenderske privatizacije velikih preduzeca, a kako je za aukcijsku privatizaciju od inicijative do sprovodenja odgovorno konkretno malo ili srednje preduzece, naše analize pokazuju da je za cetiri godine moguca privatizacija cak 7000 firmi u Srbiji, razjasnio je podelu uloga i ocekivanu dinamiku Aleksandar Vlahovic, ministar za privredu i privatizaciju.

Kako se prve inicijative za aukcijsku privatizaciju iz preduzeca ocekuju krajem avgusta, ovoga puta zadržacemo se na postupku i nacinu prodaje kapitala i imovine javnim tenderom, postupku koji je vec zapocet pozivom zainteresovanim savetnicima za pružanje pomoci u organizaciji tendera i pripremi tenderske dokumentacije.

Tender, kako je propisano Uredbom, organizuje i sprovodi Agencija za privatizaciju, a ministar nadležan za poslove privatizacije obrazuje tendersku komisiju koja prati sprovodenje tendera i, na predlog Agencije, odobrava njegove rezultate. U ovoj komisiji bice tri predstavnika Vlade Srbije, jedan predstavnik lokalne samouprave (prema sedištu preduzeca koje se privatizuje) i jedan predstavnik same firme. Predsednik komisije bice neko od clanova Vlade Srbije, a komisija ce odlucivati vecinom glasova. Uredbom o tenderskoj privatizaciji precizirano je da zaposleni u Agenciji – koji imaju vlasnicka prava u preduzecu ciji se kapital, odnosno imovina prodaje ili ako oni ili njihovi srodnici (do treceg kolena) ucestvuju na tenderu – ne mogu biti angažovani na tenderu i ne mogu biti clanovi komisije.

Oglas i u stranoj štampi

Postupak prodaje kapitala i imovine preduzeca sastoji se iz više faza: pripreme za prodaju, podnošenja i prijema ponuda, otvaranja i ocene ponuda i zakljucivanja ugovora. Pripremna faza obuhvata pripremu tenderske dokumentacije, koja prema procenama ministra Vlahovica traje oko tri meseca, i objavljivanje javnog poziva za ucešce na tenderu. Uredbom se precizira sadržaj tenderske dokumentacije i javnog poziva koji se objavljuje u sredstvima javnog informisanja, najmanje u jednom dnevnom listu i na Internetu, a za znacajnije firme, kad to Agencija proceni, i u stranoj štampi.

Zainteresovanim ulagacima, odnosno strateškim partnerima koji izraze interesovanje za ucešce na tenderu tenderska dokumentacija se prodaje po ceni koju odreduje nadležni ministar za privatizaciju. Pre nego što preuzmu tendersku dokumentaciju ucesnici moraju potpisati ugovor o cuvanju poverljivih podataka koji je sastavni deo tenderske dokumentacije. Ponude zainteresovanih se podnose Agenciji u roku predvidenom javnom pozivom, koji ne može biti kraci od 15 dana od dana objavljivanja poziva

Kriterijumi za rangiranje

Potom sledi otvaranje ponuda o cemu se ucesnici na tenderu blagovremeno obaveštavaju, a nakon toga, u narednih 30 dana, i ocena ponuda i objavljivanje rezultata. Ukoliko se dogodi da ni jedna ponuda ne ispunjava kriterijume i uslove, tender se proglašava neuspelim, što se opet javno oglašava. Redosled ponuda se utvrduje prema kriterijumima od kojih su, kako je objasnio ministar Vlahovic, najvažniji velicina investicija u preduzece, cena, ucešce u socijalnom programu, obezbedivanje kontinuiteta proizvodnje i ekološki zahtevi.

O rezultatima se svi ucesnici obaveštavaju pismeno, a najpovoljnijem ponudacu upucuje poziv za zakljucenje ugovora.

U slucaju da se na tender javi samo jedan ucesnik za koga Agencija utvrdi da ispunjava propisane uslove i kriterijume, komisija na predlog Agencije može odluciti da ponovi tender ili da kapital proda tom jedinom ponudacu. Pri tome se formira posebna komisija za pregovore.

Agencija, firma koja se privatizuje i kupac zakljucuju ugovor o prodaji u roku do 30 dana pošto su svim ucesnicima poslata obaveštenja o rezultatima tendera. Kupac – strateški partner ostvaruje vlasnicka prava kad uplati celokupan iznos ugovorene cene umanjen za iznos depozita na nacin i u roku odredenom u tenderskoj dokumentaciji ugovora o prodaji. Ukoliko najpovoljniji ponudac ne potpiše ugovor smatrace se da je odustao od kupovine, Agencija ce u tom slucaju ugovor ponuditi sledecem na tender listi. Ako ni on ne prihvati potpisivanje ugovora, Agvencija ce u saradnji sa Ministarstvom odluciti o daljem postupku.