Put muzičkog majstora

put-muzickog-majstora
Put muzičkog majstora

Z. Mirković

Harmonika najveća ljubav: Momir Moka Marijoković

Vrsni muzičar i nastavnik harmonike u Beču Momir Moka Marijoković veoma je cenjen kod svojih austrijskih kolega, a to dokazuje i činjenica da je na koncertu povodom 150-te godišnjice “Slepog miša” Johana Štrausa čast da svira dobio upravo naš muzičar. Marijokovićeva priča o putu do uspeha je bajkovita, ali ustvari govori o jednoj beskonačnoj upornosti da ostvari svoj cilj. Već dvadeset godina Društvo “Johan Štraus” iz Beča sarađuje sa različitim “šramel kvartetima” na manjim koncertima na mestima gde nije bilo klavira za pratnju pevača.

Sa mladim nadama

Nastup ispunio očekivanja

Početkom 2020-ih, kako su ovakvi koncerti postajali sve popularniji među publikom, predsednik Društva, Peter Vidholc, odlučio je 2023. godine da osnuje sopstveni “šramel kvartet” Društva i nazvao ga “Johan Štraus JSG Koncertšrameln Beč”. Time je Društvo moglo samostalno da bira svakog člana kvarteta i tako osigura da svaki muzičar ima potrebno iskustvo za autentično izvođenje bečke muzike, što je prioritet Društva. Ovogodišnji članovi “šramel kvarteta” na koncertu posvećenom velikom jubileju jedne od najpoznatije operete Johana Štrausa bili su prva violina Regine Koh, druga violina Gertraud Štrebinger, harmonikaš Momir Marijoković, kontra gitarista Volfgang Gerstberger i operski pevač i moderator tenor Peter Vidholc. “Veoma sam zahvalan na prilici da nastupim sa ovako iskusnim muzičarima. Jedno ozbiljno iskustvo u interpretaciji originalnih Štrausovih svetskih dela. Izazov je bio na nekoliko nivoa. Postići taj efekat u interpretaciji kroz stil i dinamiku kako ne bi urušili originalnost dela. Predivno i korisno iskustvo za mene i nadam se da će biti još prilika nastupati sa ovim ansamblom”, rekao je Marijoković posle koncerta. “To poslepodne je bilo čarobno ne samo po tome što su ljubitelji ozbiljne muzike Johana Štrausa uživali u pričama i interpretaciji dela, već i po tome što je u toj sali u tom hotelu pre 150 godina na istom mestu stajao i sam Štraus”, dodao je.

Nastup ispunio očekivanja

Zlatni pehari

Marijoković je rođen 1990. godine u Požarevcu, odrastao je u selu Neresnica kod Kučeva i od svoje sedme godine počinje svoje muzičko edukovanje sa ocem i u školi na klaviru i harmonici u klasi Miroslava Jankeha i Bosiljke Krstić-Jankeh. Nižu muzičku školu za klavir završava u Kučevu, dok je harmoniku završio u muzičkoj školi “Stevan Mokranjac” u Požarevcu gde je i maturirao na instrumentalnom na teoretskom odseku. Kao solista osvaja zlatne i srebrne pehare na takmičenjima iz harmonike i solfeđa. 2010. godine upisuje osnovne studije u Beču i to harmoniku u klasi Grzegorza Stope na univerzitetu Musik und Kunst Universitt i kasnije i sledeće osnovne studije pedagogiju u klasi Alfreda Melihara na Univerzitetu Anton Brukner u Lincu. Pored harmonike i klavira tokom svih godina njegovog obrazovanja, sticajem okolnosti počeo je da svira i dijatonsku štajersku harmoniku, što mu je omogućilo da upozna i austrijsku narodnu muziku. Oduvek su ga i jezici privlačili, te je u međuvremenu završio i dve godine ruskog jezika i takozvani B/K/S na Institutu za Slavistiku na Univerzitetu u Beču.

Umetnička porodica

Uz svoje obrazovanje u klasičnoj muzici, uporedo se od malena bavi izvornom, tradicionalnom srpskom i vlaškom muzikom i igrom. Momir dolazi iz muzičke porodice, njegov otac Marko Marijoković, takođe harmonikaš, mu je širom otvorio vrata sveta narodne muzike. Narodnu muziku je osim sa ocem učio i kod legendarnog Dragiše Pavlović Rakobarca, Bojana Obradovića i Zorana Paunovića.

Moka sa iskusnim kolegama

Brojni uzori

Takođe pohađao seminare za umetničke rukovodioce. Kao velike uzore u narodnoj muzici, pored navedenih, bili su mu i legendarni frulaš Velimir Velja Kokorić, rođak violiniste Željka Čikarevića kao i naši već pokojni muzičari poput Velizara Matušića. Viktora Matušića, Slobodana Božinovića, Miodraga Krnjevca i ostalih.

Više nagrada

U poslednjoj deceniji, deceniji provedenoj u Beču, Momir je u narodnoj muzici osvojio nekoliko nagrada za najbolji orkestar i muzički aranžman na smotrama srpskog narodnog stvaralaštva u Austriji i u Evropi. Počeo je u SKC-u “Stevan Mokranjac” u Beču, a sada već deset godina vodi narodni orkestar pri KSD-u Bambi iz Beča. Takođe sarađuje sa Srpskim centrom iz Beča, A:Kulturom iz Beča, KUD-om J. J. Zmaj iz Feldkirća, brojnim austrijskim kulturnim institucijama i sa Centrom za Kulturu Dragan Kecman iz Kučeva i dr. Momir sada predaje klasičnu i štajersku harmoniku u državnoj muzičkoj školi u Hollabrunn-u, aktivno učestvuje i svira pri orkestru A:Kultura iz Beča, u bendu Hotel Balkan, u ansamblu “Hands on World” i vodi orkestar pri KSD-u Bambi.

Detaljnije