Budućnost Srbije je u razvoju i osavremenjavanju poljoprivrede, tvrde stručnjaci, podržavaju poljoprivrednici, ali srpska sela poslednjih godina umiru. Prosek starosti je 55 godina, a to ne obećava razvoj poljoprivrede, još manje budućnost Srbije. U neravnopravnu borbu, s ciljem da se srpska mladost zadrži na selu i bavi proizvodnjom zdrave hrane, upustio se Fond za doškolovanje mladih poljoprivrednika, još 1999. godine, kada je osnovan. Krajem januara u beogradskom Centru „Sava“, u organizaciji Fonda, održan je Drugi svetosavski sabor mladih poljoprivrednika. Više od 3.000 ljudi, starih i mladih, iz različitih krajeva Srbije, satima je pristizalo u Centar „Sava“.
Posetioci Sabora u Beogradu slušali su predloge i ideje, a iskustva onih koji su već uspešni u određenim poljoprivrednim granama bila su im dar s neba.
Materijalna pomoć za Kosmet
– Svetosavski sabor u organizaciji Fonda za doškolovanje mladih poljoprivrednika – potvrđuje gđa Vučić – završen je spontanim prikupljanjem novca, pomoć za Kosovo i Metohiju. Materijalna pomoć zemljoradnika iz Srbije poslata je crkvi, odnosno, NJegovoj svetosti patrijarhu Pavlu. A, crkva bi što pre ovu skromnu pomoć trebalo da prosledi najugroženijim kosmetskim porodicama. ček na hiljadu dolara, namenjen deci, dao je Borivoje A. Marković iz NJujorka. Ostali su davali koliko su imali. Materijalno stanje poljoprivrednika najbolje je odslikano kesom napunjenom metalnim novčićima.
Tradicionalno ustanovljenu nagradu Sabora ove godine, savremenu kuhinju sa kompletnom, neophodnom belom tehnikom, dobila je 32-godišnja Svetlana Nikolić, majka osmoro dece iz svilajnačkog sela Roande, čija porodica uspešno obrađuje 12 hektara zemlje. Fond za doškolovanje mladih poljoprivrednika pomaže mladima koji su ostali na selu, a poljoprivreda da bude njihovo osnovno zanimanje.
– U obavezi smo da pomognemo svim poljoprivrednicima koji se jave sa svojim problemima, a takvih je mnogo – tvrdi Borka Vučić. – NJihov osnovni problem je zastarela mehanizacija koja ih usporava. Insistiramo da se mladim poljoprivrednicima olakša proizvodnja, kako bi svoje proizvode ponudili na tržištu, ali ne na način kao do sada, samo na pijacama… Da bi seljak, mladi poljoprivrednik, mogao bilo šta da proizvede u većem obimu, a korisnijem, na primer za izvoz, neophodna mu je materijalna injekcija, kredit kod fondova i banaka, da dođe do povoljnijih i dugoročnijih kredita, najpre za obrtna sredstva, ali i za razvojne projekte.
Na potezu je Dinkić
– Mladi poljoprivrednici – veli Borka Vučić – na okruglom stolu Svetosavskog sabora, nisu želeli da vode prazne priče, nego da konkretizuju svoje probleme. Kao krajnji rezultat jeste pismo koje smo uputili minstru finansija Mlađanu Dinkiću. U pismenom predlogu mladi zemljoradnici su zahtevali da se preispita uvođenje PDV-a na poljoprivrednu mehanizaciju i opremu za navodnavanje. NJihove zamerke su opravdane i jasno argumentovane. Na potezu je Dinkić, poljoprivrednici čekaju njegov odgovor!
U našoj zemlji nedostaju fondovi za dugoročno kreditiranje poljoprivrede. Zato nije iznenađenje što se Fondu nametnula tema potrebne saradnje sa međunarodnim institucijama, tako da mladim poljoprivrednicima, čija je starosna granica sa 30 pomerena na 35 godina. Pomažemo tako što im omogućujemo povoljne kredite i strateškog partnera.
Krajem prošle godine, nekih pedesetak poljoprivrednika (više od pola bile su mlade žene) na poziv francuskih farmera, trebalo je da putuju u Francusku. Planirano je da neki idu na farmu puževa, drugi u mlekare, plantaža vinove loze, u staklenike i plastenike za proizvodnju povrća, fabrike za preradu voća i još kojekakvih zanimljivosti, ali sve je propalo…
Dobrodošla dijasporska pomoć
Dijaspora je po tvrdnjama Borke Vučić jedan od značajnih stubova za razvoj poljoprivrede u Srbiji. Dokazani i uspešni iz rasejanja pomažu, preko Fonda na razne načine: materijalno, savetodavno, ali i u praksi obrazovanjem naših seljaka. Kao primer navodi gospodina Dušana Vasiljevića iz Južne Afrike, uspešnog vinogradara koji je prihvatio tri predložena kandidata Fonda za doškolovanje mladih poljoprivrednika za specijalizaciju i obuku. Vasiljević je predložio i program dalje obuke na njegovim plantažama u Namibiji, na reci Oranž, što je Fond sa zahvalnošću prihvatio.
Pored neophodne, tražena je dodatna dokumentacija za svakog putnika pojedinačno. Sve formalnosti su bile ispunjene blagovremeno. Međutim, ambasada Francuske u Beogradu odbila je izdavanje viza, a ova radna poseta francuskim farmerima propala.
Upornost se nagrađuje, pa je tako posle silnih kontakata s francuskim poljoprivrednim proizvođačima, službenicima Ambasade u Beogradu i predstavnikom EU, Fond dobio obećanje da će se poseta upriličiti na proleće.
– Greh je da nam mladost, željna obučavanja u oblasti zdrave hrane, ostane nezadovoljna na selu, smatra Borka Vučić. – Još gore je da ponovo počnu da beže u grad i tamo tavore. Ako mladi seljaci već mogu bolje da žive i zarade na selu, a iz gradova i sa berze nezaposlenih, kao i iz rasejanja se vraćaju – zašto ih ne bismo podržali?