Radne vize na četiri godine

pixabay.com

Dobre vesti za inostrane studente stižu iz ovdašnjeg Ministarstva unutrašnjih poslova i podministarstva za imigraciju.

Od 1. jula ove godine, doći će do krupnih promena u viznom režimu, koje će omogućiti onima koji su stekli diplomu neke visokoškolske ustanove u Australiji, da ostanu i da rade u zemlji dvostruko duže nego do sada.

Naime, iz Savezne vlade su saopštili da će se promeniti odredbe privremene radne vize za svršene studente (Temporary Graduate Work visa – subclass 485), koji će po završetku studija na fakultetima (Bachelor) i master studijama steći pravo da žive i rade u Australiji narednih četiri ili pet godina, umesto dosadašnje dve!

Takođe, oni koji završe doktorske (PhD) studije, dobiće radnu viza na šest, a ne na četiri godine kao što je trenutno slučaj.

Vlada je najavila i da će za studente koji su stekli master diplomu u određenim strukama biti omogućena produžena radna viza na pet, umesto četiri godine.

Trenutno su na listi tih traženih oblasti: medicina, psihologija, optometrija, farmacija, prosveta, inženjerstvo, informacione i komunikacione tehnologije, poljoprivreda i tehnologija hrane.

Ova lista će biti korigovana svake godine, kako bi omogućila veći broj stručnjaka iz domena u kojima postoji najkritičnija potreba za radnom snagom.

Imigracioni sistem je nedavno ocenjen od strane ministarke unutrašnjih poslova Kler O’Nil kao “neuspešan“ i “prevaziđen“.

Ona je istakla da je neophodno doneti promene koje će omogućiti da Australija reši problem nedostatka radne snage. Uvođenje izmena u “post study“ vize jedan je od koraka ka rešavanju tog problema.

Povećava se i broj radnih sati

Inostrani studenti u Australiji će takođe videti benefit od promena u viznom režimu, pošto će im biti omogućeno da rade veći broj radnih sati.

Naime, od 1. jula će stranim studentima biti dozvoljeno da rade 48 sati nedeljno, umesto trenutnih 40.

Podsećanja radi, sve do izbijanja pandemije kovida i suočavanja sa kritičnim nedostatkom radne snage, studenti iz drugih zemalja mogli su da rade svega 20 sati nedeljno.

Detaljnije