Ramonda u Moskvi

ramonda-u-moskvi
Ramonda u Moskvi

Već tradicionalno obeležava se Dan Primirja i Dan pobede u Dopunskoj školi srpskog jezika Sveti Đorđe u Moskvi. Đaci već unapred znaju i čekaju 11. novembar. Da se nauči, da se ponovi i utvrdi i priseti i nikad ne zaboravi – naša Srbija, tako mala a tako velika, pobednica u Velikom ratu.

„Ovog puta u goste je stigao mladi istoričar Dimitrije Sekulović. Doneo je istorijske knjige i karte kao poklon. Pričao je o prvom svetskom ratu i Srbiji u njemu, dečica su postavljala pitanja čoveku koji ima istoriju u malom prstu. Na pitanje sedmaka Isidora koji je svetski rat imao najteže posledice po Srbiju, Dimitrije neočekivano odgovara ko iz puške – Prvi svetski rat! Svi se gledaju, čude, iznenađeni su. Mislili su da je Drugi svetski rat najstrašniji, kad ono, čuda li čudnog… Istoričar brzo reaguje i dodaje da je zato Prvi svetski doneo i najveću radost! Kako, pitaju radoznalci mali. Pa, kaže istoričar, Srbi su po prvi put posle ovog strašnog rata, počeli da žive svi zajedno u u jednoj državi…” prenela je utiske nastavnica Tatjana Beranović.

Foto: T. Beranović

„Prija đacima da slušaju o nemogućim podvizima naših ratnika, našeg običnog seljaka koji je morao da napusti svoju njivu i pođe u borbu, borbu za svoj dom. Ponose se naši đaci kad slušaju o veri našeg naroda i nepokolebljivoj ljubavi prema svojoj Domovini. Strašno im je kad čuju o milionima poginulih vojnika i običnog čoveka, žene i deteta. Lepo im je na duši kad čuju o prijateljima koji su pomagali i koji su i odmagali gledajući svoje interese samo. Osmak Milan Martinović pita se uvek pred celom grupom da li je to sve moguće, kaže, ne može da veruje, kako, zašto, koliko… oči mu pune suza. Ana Nikić reče da nije znala mnogo toga i da je sad saznala… čudi se… traže još informacija”, deo atmosfere prenela je nastavnica Beranović i za medijski portal Rasejanje.info.

A između priča ona nudi plastelin, uz komentar „deder ajte deco da radimo Ramondu, bilo je, ne ponovilo se…”. Tako je sa srednjom i starijom grupom…

„Sa mlađima se ne radi toliko. Mali su. Ima vremena da saznaju… Ali pravi se Ramonda od plastelina pa im se priča o simbolu cveta. Kažu, lepa je… priča se o dalekoj Srbiji i o bakama i dekama… Priča se o nekom problemu davno ali najviše o miru – najvažnijoj reči na svetu”, reče nam Tatjana Beranović.

Sprska dopunska škola u Ruskoj federaciji se održava pod pokroviteljstvom Ministarstva prosvete. Koordinatorka je Tatjana Hot iz Minhena, koja je zadužena za više zemalja (Nemačku, Španiju, Rusiju, Norvešku, Island, Grčku i Južnoafričku Republiku.

Izvor: Rasejanje.info

Detaljnije