Devetomesečni spoljnotrgovinski deficit Srbije i Crne Gore je 3,4, a do kraja godine iznosiće čak 4,5 milijardi dolara, prognoza je direktora Centra za naučnoistraživački rad PK Srbije dr Radovana Kovačevića na jučerašnjoj konferenciji za novinare, na kojoj je predstavljen „beli bilten“ o ekonomskim odnosima sa inostranstvom.
Po rečima Kovačevića, u periodu januar-septembar ove godine, izvoz je povećan 14, a uvoz 16,2 odsto u odnosu na isti period prošle godine. Pomenuti rezultati, koji su, kako je naglasio, dobrim delom posledica međuvalutnih efekata, odnosno pada vrednosti dolara u odnosu na evro. Do danas evro je porastao u odnosu na dinar 8,4 odsto. Dakle, primetio je Kovačević, u realnim tokovima primetno je posustajanje i u izvozu i u uvozu.
Prosečan mesečni spoljnotrgovinski deficit, rekao je Kovačević, iznosi 375, dok je prosečna mesečna vrednost izvoza svega 208 miliona dolara. Dotle je prosek uvoza 583 dolara mesečno. Na osnovu ovoga izvedena je računica po kojoj bi spoljnotrgovinski deficit do kraja godine iznosio 4,5 milijardi dolara, što je, kako je primetio, ipak upola manji rast trgovinskog deficita nego u protekloj godini.
Ono što brine, po rečima Kovačevića, jeste činjenica da je u poslednje tri godine spoljnotrgovinski deficit Srbije i Crne Gore sve bliži ukupnom dugovanju državne zajednice. Deficit sada iznosi 11,1, a dug je 11,2 milijarde dolara. Ovakvo stanje je, smatra, Kovačević “ neodrživo. Država do sada nije imala problema sa pokrivanjem deficita, jer Narodna banka Srbije ima devizne rezerve od oko 3,5 milijardi dolara. S obzirom da skoro milijarda dolara potiče od otkupa deviza od stanovništva, na ovaj izvor ne može se dugoročno računati, a kako je primetio, nije ni popularan.
Za sada, rekao je Kovačević, devizne rezerve premašuju očekivanja MMF-a, ali se one ne bi smele smanjivati, kako se ne bi ušlo u krizu eksterne likvidnosti.
Govoreći o spoljnotrgovinskoj razmeni poljoprivrede i prehrambene industrije, istraživač-saradnik Centra za naučnoistraživački rad PK Srbije Vojislav Stanković je podsetio da je ova razmena u proteklih devet meseci u znaku daljeg usporavanja. Izvoz poljoprivrednih proizvoda i prehrambene industrije u septembru, u vrednosti od 42,3 miliona dolara. Još je na zavidnom nivou zahvaljujući prodaji voća i povrća u vrednosti od 21,1 milion dolara. Hrane je uvezeno za 45,7 miliona dolara. Dominiraju nabavke šećera, konditorskih proizvoda, duvan i prerađevine, voće i povrće, živa stoka, meso, prerađevine i riba, kao i vino i alkoholna pića.