Odluka mađarskih vlasti da otpusti tri novinara srpske televizijske i radio redakcije, što predstavlja blizu polovine od ukupnog broja zaposlenih, i ukine samostalnost srpske informativne mreže u elektronskim medijima, primljena je sa velikom zabrinutošću u srpskoj zajednici u Mađarskoj i u nadležnim institucijama u Srbiji.
Formiranjem Glavnog uredništva za manjinske emisije u Fondaciji za pružanje medijskih usluga (MTVA) i otpuštanjem novinara koji rade na srpskom jeziku, faktički se ukidaju srpske redakcije na državnom radiju i televiziji i u veliku opasnost dovodi proizvodnja programa namenjenog srpskoj manjini u Mađarskoj.
Nova struktura za sada i nadalje predviđa radio emisiju na srpskom jeziku u trajanju od dva sata dnevno, odnosno televizijsku emisiju u trajanju od 26 minuta nedeljno, ali ne i samostalnu srpsku redakciju na radiju i televiziji, makar i u smanjenom obimu.
Srpska redakcija se ne spominje ni u okviru nedavno formiranog Glavnog uredništva za manjinske emisije. U njegov sastav ulaze novinari, koji u narednom periodu treba da proizvode emisije na jezicima manjina po narudžbini Mađarske televizije, odnosno Mađarskog radija i po nalogu glavnog urednika.
Smanjenje broja saradnika praktično onemogućava normalnu proizvodnju programa na srpskom jeziku i stavlja preostale novinare u veoma tešku poziciju.
Apelujemo na nadležne institucije u Mađarskoj da preispitaju ove svoje odluke o otpuštanju novinara i vrate ih na posao, u skladu sa postojećim dorosusedskim odnosima među dvema državama i dosadašnjeg visokog nivoa dostignutih manjinskih prava u sferi medija i informisanja u Mađarskoj.
Verujemo da proces koji je pokrenut ne ide u pravcu gušenja manjinskih medija u Mađarskoj i prava manjina na informisanje na maternjem jeziku, ali upozoravamo da novi Zakon o medijima u Mađarskoj ne predviđa nikakve garancije u pravcu održivog rada tih medija. Najave novog rukovodstva da je reč o veoma funkcionalnom sistemu, nemaju realnog osnova, s obzirom da potezi koji su do sada učinjeni dokazuju upravo suprotno.