Redovi za srpski roštilj

redovi-za-srpski-rostilj
Redovi za srpski roštilj

Z. Mirković

Sjajna ponuda, izuzetna poseta: Članovi „Mokranjca“ uslužili hiljade ljudi

Srpski kulturni centar “Stevan Mokranjac” iz Beča je i ove godine učestvovao na tradicionalnoj gradskoj fešti u dvorcu Rotmile u Švehatu, predgrađu austrijske prestonice. Ovo je njihovo peto učešće zaredom, a i ove godine “Mokranjac” je bio jedini klub stranaca koji je imao svoj štand.

Proteklog vikenda u dvorcu su bile postavljene dve velike bine na kojima su se smenjivali bendovi koji su izvodili muziku raznih žanrova. Na jednoj bini van dvorca di-džej je puštao muziku za mlađu populaciju.

A na fešti srpsku kulturu, tradiciju, a pre svega kulinarstvo predstavljao je SKC “Stevan Mokranjac”.

I uveče gužva pred štandom našeg kluba

Više hiljade ljudi, koji su došli na gradsku feštu, nisu mogli, a reklo bi se nisu ni želeli da zaobiđu veliki štand “Mokranjca” koji je tradicionalno bio dobro opremljen. Na njemu su radili uglavnom igrači prvog folklornog ansambla, podržani upravom i drugim članovima kluba.

Oni su gostima nudili srpske specijalitete sa roštilja od kojih su pljeskavice i ćevapčići bili najtraženiji, kao i prethodnih godina. Prisutni su mogli i da probaju i domaće kobasice, ili se zaslade palačinkama, različitim vrstama bakinih kolača. Da bi za svakog bilo ponešto tu su bile i kokice i pečeni kukuruzi.

Folkloraši prvog ansambla u majicama za etno-motivima

– Naš štand je bio izuzetno posećen i preko dana i uveče. Ni velike vrućine preko dana nisu sprečile ljude da dođu na vašar. Mi smo izuzetno zadovoljni posetom i naravno saradnjom sa opštinom Švehat koja nam svake godine omogućava da budemo prisutni na glavnom događaju u tom gradu – ističe Saša Kostić, predsednik najtrofejnijeg srpskog folklornog društva u Evropi.

Na štandu su članovi “Mokranjca” ponovo bili obučeni u majice sa etno-motivima. To su prvi put, na inicijativu predsednika Kostić , uradili prošle godine kada su nosili bele majice.

Pljeskavice najtraženije: Miris mamio posetioce

Uprava “Mokranjca” se zahvalila gradonačelnici Karin Bauer na prilici koju pruža klubu i saradnji.

Bajer je kazala da je veoma zadovoljna saradnjom sa “Mokranjcem” koja traje već punih pet godina.

Ona je istakla da svake godine uživa u specijalitetima koje nudi srpski klub na gradskoj fešti.

Prihod dali za nošnje: Nastup u Beogradu

Zarada dobro dođe

– Za “Mokranjac” je zarada na ovom vašaru uvek veliki zamajac za početak nove sezone. Prošle godine, upravo zaradom sa ove fešte, prvi ansambl je obezbedio novac za kupovinu nošnji iz Prizrena i okoline koje su nosili u koreografiji “Dogodine u Prizrenu” kojom su osvojili ne samo titulu prvaka Austrije, već i najboljeg folklora srpske dijaspore na Evropskoj smotri u Beogradu – ističe Saša Kostić.

Gostovanja širom Evrope

“Mokranjac” očekuje puno obaveza tokom jeseni. Najpre 5, 6 i 7.oktobra organizovaće tradicionalni seminar za umetničke rukovodioce za koji se prijavilo 270 učesnika, čime je popunjen kapacitet.

Vikend pred seminar srednji ansambl gostuje u Kosjeriću, a 12. oktobra već je planiran jesenji koncert “Mokranjca” u dvorcu Perhtolsdorf, na koji će u goste doći vicešampion Evrope KUD Biseri iz Pariza.

Potom su planirana gostovanje širom Evrope, učestvovanje na Dečjoj smotri u organizacji Austrijskog saveza srpskog folklora, te godišnji koncert u decembru.

Proba na početku prošle sezone

Probe i upis u sve ansamble

Nova sezona u “Mokranjcu” počinje sa početkom školske godine u ponedeljak, a posle zasluženog raspusta deca i roditelji željno iščekuju probe, druženja i nove nastupe.

“Mokranjac” vrši upis u sve grupe od školice folklora do starijih uzrasta. Školica folklora održava probe utorkom i četvrtkom od 18-19 časova, mlađi pioniri ponedeljkom i sredom od 18-19, stariji pioniri ponedeljkom i sredom od 19-20, srednji ansambl utorkom i petkom od 19-20.30, prvi ansambl ponedeljkom, sredom i četvrtkom od 20.15-22.00, a veterani utorkom i petkom od 20.30-21.30 sati.

Upis će se vršiti u prostorijama društva, Arthaberplazt 3. 1100 Wien.

Detaljnije